Ο Άρης νίκησε τον Ακρίτα με 3-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Η εικόνα του αγώνα:

Ισχυρές βάσεις για την... αναρρίχηση στην κορυφή της βαθμολογίας έβαλε ο Άρης από το α' ημίχρονο του αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης» κόντρα στον Ακρίτα. Οι δύο ομάδες έφτιαξαν από 5 τελικές προσπάθειες, η Ελαφρά Ταξιαρχία 2 περισσότερες στο στόχο (2-4) με τον Μπένγκτσον να σημειώνει τα 2 γκολ που έκαναν την... διαφορά. Ο Σουηδός μέσος άνοιξε το σκορ στο 11' και στο 33' διπλασίασε τα γκολ του Άρη.

Το σκορ α' ημιχρόνου (0-2) καθόρισε το σκηνικό για το β' μέρος, με τον Άρη να διαχειρίζεται ιδανικά το προβάδισμα και τον Ακρίτα να μην μπορεί να δημιουργήσει... προβλήματα για τον Βανά. Στο 77' ο Άρης "χτύπησε" στην αντεπίθεση, με τον Γκομίς να διαμορφώνει το 0-3.

LIVE η περιγραφή της αναμέτρησης:

2' Κόρνερ για τον Ακρίτα μετά από προσπάθεια του Καραγιάννη από αριστερά στην περιοχή.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο...

9' Κόρνερ για τον Ακρίτα μετά από σουτ του Ραμίρες!

Επιθετικό φάουλ και η μπάλα στον Βανά...

11' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μπένγκτσον σκοράρει με πλασέ!  Ο Κακόριν με ντρίμπλα ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο με τον Μπέγκστον να μπαίνει στη φάση και με πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

14' Κίτρινη κάρτα στον Καραγιάννη.

24' Ο Σόκε σουτάρει  από μακριά, δεν θα βρει στόχο...

30' Κίτρινη κάρτα στον Κακόριν και φάουλ για τον Ακρίτα.

33' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Μπένγκτσον με δεξί σουτ διπλασιάζει τα γκολ της Ελαφράς Ταξιαρχίας!

36' Εκτέλεση φάουλ από τον Εράσο, άουτ.

40' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπαμπίκα, ο οποίος τους πέρασε... όλους, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε άουτ!

45' Κίτρινη κάρτα στον Μπένγκτσον.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Φουριέλ αντί Καραγιάννη

46'Ελ Τζεμιλί αντί Βαράντα

46'Στρούσκι αντί Μπράουν

46' Σικόρσκι αντί Κακόρικ

Κίτρινη (3η) κάρτα στον Καζού.

55' Κίτρινη στον Σικόρσκι.

57 Ο Εράσο από δεξιά στην περιοχή, κάνει το γύρισμα διώχνει ο Μπρόρσον...

68' Μαγιαμπέλα αντί Σζόκε.

68' Ντζιαβέ αντί Μπαμπίκα.

70' Αμπντουσαλάμοφ αντί Δημοσθένους.

70'Πικής αντί Ραμίρες

78' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Γκομίς στην αντεπίθεση ξεπέρασε τον Περντρέου και με δεξί πλασέ έκανε το 0-3.

83' Κίτρινη κάρτα στον Ντζιαβέ.

86' Κίτρινη κάρτα στον Φουριέλ.

88'  Εκτελεί φάουλ ο Εράσο, προβολή του Μπαλταζάρ, ο Βάνα Άλβες μπλόκαρε τη μπάλα.

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+3' Βάσου αντί Εράσο.