Παλικαρίσιος βαθμός για τον Ακρίτα που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 10ο λεπτό απέναντι στην Ανόρθωση, που όσο και να ήθελε δεν μπόρεσε να πάρει την πρώτη της φετινή νίκη στο «Παπαδόπουλος».

Οι νεοφώτιστοι απέδρασαν με το 1-1 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραμίρες και στις δύο εστίες! Ο φορ του Ακρίτα άνοιξε το σκορ στο 48' για την ομάδα της Χλώρακας και στο 51' ισοφάρισε για την Ανόρθωση με αυτογκόλ!

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά ήρθε και η πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα με την αποβολή του Σαραβάνια στο 8'. Ο αμυντικός του Ακρίτα ανέτρεψε τον Σάμπο που έφευγε μόνος μετά από κλέψιμο και ο ρεφ με τη βοήθεια του VAR τον απέβαλε.

Η Κυρία πήρε την πρωτοβουλία και έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά-ψαράκι του Ουάρντα από κοντά στο 17' όμως ο Περντρέου ήταν σε σωστή θέση και έδιωξε.

Ο Ακρίτας απείλησε στο 25' με ένα σουτ του Εράσο από καλή θέση που σταμάτησε στον Κορέια.

Στο 29ο λεπτό οι γηπεδούχοι σκόραραν με κεφαλιά του Κορέα όμως το VAR ακύρωσε το γκολ για οφ-σάιντ.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Ακρίτα των 10 παικτών. Παράλληλα έχασε και τον Κορέα με τραυματισμό με τον Χάρογιαν να μπαίνει στη θέση του στο 43'.

Το Β' ημίχρονο άρχισε με... τρελό τρόπο καθώς ο Ραμίρες τα έκανε όλα σε τρία λεπτά. Ο επιθετικός του Ακρίτα μπήκε αλλαγή στο 46', στο 48 άνοιξε το σκορμε κοντινό σουτ όμως τρία λεπτά μετά στο 51' το έβαλε σε... λάθος εστία γράφοντας το 1-1 για την Ανόρθωση.

Η Κυρία έβαλε πίεση και με την είσοδο των Γουαρίς και Ράντονιτς όμως ο Ακρίτας αμυνόταν σθεναρά.

Στο 70' ο Ράντονιτς σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ με παρέμβαση του VAR. Μια κεφαλιά του Γουαρίς στο 75' πέρασε λίγο έξω, το πλασέ του Ράντονιτς στο 78' και αυτό πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Περντρέου με την πίεση να αυξάνεται ακόμη περισσότερο στα τελευταία λεπτά.

Στο 88' ο Περντρέου έκανε την απόκρουση του αγώνα σε κοντινή κεφαλιά ψαράκι του Γουαρίς και κράτησε το 1-1.

Τελικά οι νεοφώτιστοι άντεξαν την πίεση και απέδρασαν από το «Παπαδόπουλος» με τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Εμπραλίτζε  (46'Ουαρίς), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Νινγκά (88'Χριστοφή), Κορρέα (43'Χαρογιάν), Ιωάννου (67'Ράντονιτς), Ουάρντα.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Φερέιρα, Παρούτης, Ουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Χαρογιάν, Πάντσεον, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Πογκέν (60'Αμπντουραχίμι), Άμπραχαμ, Εράσο, Μπερνάρντι, Σέχιτς, Βαράντα (10'Ντράμε), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής (46'Ραμίρες), Αραούχο.

Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Φοφανά, Ντραμέ, Κονέ,  Αμπντουραχίμι, Αμπντουσαλάμοφ, Ελ Τζεμιλί, Δημοσθένους, Φουριέλ, Ραμίρες, Βάσου.

To LIVE:

90+4' Αλλαγή ο Ακρίτας. Έξω ο Εράσο, μέσα ο Κονέ

Μπήκαμε σε χρόνους καθυστερήσεων, έξι λεπτά

88' Έξω ο Νινγκά, μέσα ο Χριστοφή

88' Μεγάλη απόκρουση του Περντρέου σε κοντινή κεφαλιά του Γουαρίς!

83' Κίτρινη στον Σέχιτς

80' Ο Σαμπό έκανε την κεφαλιά, στοπ από τον πορτιέρο του Ακρίτα

78' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση με το πλασέ του Γουαρίς από καλή θέση μέσα στην περιοχή να περνάει μόλις έξω

75' Ευκαιρία με την κεφαλιά του Γουαρίς να περνάει λίγο έξω

Η γραμμή του VAR που ακύρωσε το γκολ του Ράντονιτς

72' Παραμένει το 1-1

70' ΓΚΟΛ για την Κυρία με Ράντονιτς και 2-1! Μετά από φάση διαρκείας ο φορ της Κυρίας ανοίγει λογαριασμό με πλασέ σε κενή εστία. Τσεκάρετε η φάση από το VAR και τελικά ακυρώνεται για οφ-σάιντ

67' Έξω ο Ιωάννου, μέσα ο Ράντονιτς. Πιέζει η Ανόρθωση όμως δεν βρίσκει ρυθμό. Πολλές διακοπές στο ματς, αλλά ο Ακρίτας αμύνεται σθεναρά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.

60' Αλλαγή για τον Ακρίτα. Έξω ο Πογκαίν,μέσα ο Αμπντουραχίμι

60' Κόρνερ του Ουάρντα από δεξιά, ο Αμπαρτζουμιάν έκανε την κεφαλιά όμως πέρασε λίγο έξω

55΄Κίτρινη σε Ουάρντα και Εράσο

51' ΓΚΟΛ για την Κυρία με αυτογκόλ του Ραμίρες!

48' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα! Ο Ραμίρες με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια

46' Από μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Έξω ο Εμπραλίτζε, μέσα ο Γουαρίς για την Κυρία. Έξω ο Πικής, μέσα ο Ραμίρες για Ακρίτα

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

6 λεπτά καθυστερήσεις

43' Αποχώρησε με φορείο ο Κορέα και αναγκαστική αλλαγή. Μέσα ο Χάρογιαν

42΄Πρόβλημα με Κορέα που μένει στο έδαφος

39' Έχει τον έλεγχο του αγώνα η Ανόρθωση όμως δεν μπορεί να διασπάσει την αμυντική γραμμή του Ακρίτα

Η γραμμή του VAR στο ακυρωθέν γκολ

30' ΑΚΥΡΟ το γκολ του Κορέα για οφ-σάιντ μετά από παρέμβαση του VAR! Το 0-0 παραμένει...

29' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Κορέα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Εμπραλίτζε από δεξιά άνοιξε το σκορ

25' Απειλεί ο ΑΚρίτας με τον Εράσο μόνο στην περιοχή να σουτάρει και τον Κορέια να διώχνει σε κόρνερ

18' Μακρινό σουτ του Αρτυματά, έξω

17' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε ωραία μπαλιά από δεξία, ο Ουάρντα με κεφαλιά-ψαράκι προσπάθησε να σκοράρει όμως ο Περντρέου έδιωξε

12' Πρώτη απειλή από την Ανόρθωση με το δυνατό σουτ του Νινγκά να σταματά στην αγκαλιά του Περντρέου

11' Αλλαγή για τον Ακρίτα. Έξω ο Βαράντα, μέσα ο Ντραμέ

10' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σαραβάνια μετά από εξέταση στο VAR. Έφευγε μόνος ο Σάμπο

7' Δυνατό φάουλ του Σαραβάνια στον Σάμπο. Κίτρινη στον αμυντικό του Ακρίτα, όμως πάει στο VAR ο ρεφ

1' Λάθος του Αμπαρτζουμιάν, ο Πική έκλεψε και έκανε το συρτό σουτ όμως ο Λόρια μάζεψε σταθερά

20:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Ανόρθωση (Ν. Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Παισίνιο, Κορέα, Αρτυματάς, Σαμπό, Εμπραλίτζε, Ιωάννου, Ουάρντα, Νινγκά
Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Χαρογιάν, Πάντσιον, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

Ακρίτας (Ν. Μπαντία): Περντρέου, Πογκέν, Γκονζάλες, Εράσο, Γιαγκό, Σέχιτς, Βαράντα, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πική, Αραούχο
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Φοφανά, Ντραμέ, Κονέ,  Αμπντουραχίμι, Αμπντουσαλάμοφ, Ελ Τζεμιλί, Δημοσθένους, Φουριέλ, Ραμίρες, Βάσου

Παρασκευή, 16.09.2022 / 20:00