Ολυμπιακός και ΑΕΛ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 στο ματς που έριξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Απέκρουσε πέναλτι του Τσέποβιτς στο 9' ο Μολ, ακυρώθηκε γκολ λόγω οφσάιντ (26'), ενώ αποβλήθηκε επίσης μέσω VAR o Μπάστο στο 50'.

Η ΑΕΛ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα στο ΓΣΠ, με τον Ολυμπιακό να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Στο 7' υποδείχθηκε πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ με τον Τσέποβιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Μολ να πέφτει και να εξουδετερώνει.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ασκούν πίεση στην άμυνα των γηπεδούχων που ήταν αποτελεσματική σε μεγάλο βαθμό. Στο 26' ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΛ μέσω VAR λόγω οφσάιντ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ.

Με το χειρότερο τρόπο κύλησαν τα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου για την ΑΕΛ καθώς μέσω VAR αποβλήθηκε ο Μπάστο αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες στο ματς. Παρά το μειονέκτημα η ΑΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο των κινήσεων, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται στην ανάπτυξη.

Στο 80' η ΑΕΛ... απείλησε με κεφαλιά του Μπεραχίνο για πρώτη φορά στο β΄ημίχρονο, με τον Πεχλιβάνη στο 82' να απαντά στις ευκαιρίες και τον Μούριελ να εξουδετερώνει.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα καταγράφηκαν οι σημαντικότερες και πιο...απίστευτες ευκαιρίες με τον Γκεριέρ και τους Μπεραχίνο-Κατσανίκλιτς να αστοχούν από θέσεις βολής!

Έναρξη αγώνα.

5' Kίτρινη κάρτα στον Τσίμπολα για φάουλ στον Σάλι.

7' ΠΕΝΑΛΤΙ υπέρ της ΑΕΛ!

Για χέρι του Μπάρντι υποδείχθηκε η παράβαση.

9' Εκτέλεσε ο Τσέποβιτς, απέκρουσε ο Μολ!

17' Ο Τσέποβιτς επιχείρησε το σουτ, με τον Έσελινγκ να βάζει την προβολή και την μπάλα να περνάει σε κόρνερ

Απομάκρυναν την μπάλα οι γηπεδούχοι...

22' Κίτρινη κάρτα στον Παντελή

26' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Χάσα με πλασέ από κοντά ανοίγει το σκορ!  Σέντρα του Μιλιντσεάνου από δεξιά, κεφαλιά του Τσέποβιτς και ο Κάσα από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR λόγω οφσάιντ.

35' Η ΑΕΛ συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ματς.

38'  Σου του Σάλι, στο σώμα του Παντελή η μπάλα

40' Κίτρινη κάρτα στον Γκεριέρ.

44' Κίτρινη κάρτα στον Μάριο Νεοφύτου.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σέντρα από τον Μακρή, μαζεύει τη μπάλα ο Μολ.

Φάουλ για τον Ολυμπιακό

Εκτέλεσε το φάουλ ο Σάλι, η μπάλα στην αγκαλιά του Μούριελ.

40'+3' Ο Χάσα μπήκε στην περιοχή από αριστερά κι έκανε το γύρισμα, με τον Μακρή να κάνει την προβολή, άουτ.

Τελος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

Έλεγχος από το VAR για κόκκινη φάση μετά από μαρκάρισμα στον Σάλι.

50' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Μπάστο για φάουλ στον Σάλι!

51' Καπαρτής αντί Σάλι.

52'  Σουτ από τον Ψύχα, πάνω από τα δοκάρια του Μούριελ η μπάλα.

53' Φραντζής αντί Μιλιντσεάνου.

Ετοιμάζει αλλαγές ο προπονητής της ΑΕΛ...

65' Μπεραχίνο αντί Τσέποβιτς

65' Σις αντί Μακρή

68' Η ΑΕΛ συνεχίζει να είναι καλύτερη στο ματς, οι παίκτες του Ολυμπιακού παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα...

79' Πεχλιβάνης αντί Καρτασιάν

79'Χέντρικς αντί Ντεσιρέ

79' Κίτρινη κάρτα στον Μπάρντι.

80' Κεφαλιά από ον Μπεραχίνο μετά από σέντρα, στην αγκαλιά του Μολ μπάλα!

82' Γύρισμα από τον Γκεριέρ από αριστερά, πλασάρει ο Πεχλιβάνης, αποκρούει ο Μούριελ!

84' Κατσανίκλιτς αντί Χάσα.

84' Κοντινέλα αντί Παντελή.

88' Σουτ από τον Κοντινέλα, άουτ.

88' Ντόσης αντί Ευτυχίδη.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σουτ από τον Ψύχα, κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο Μάριος Νεοφύτου, βοηθός του Μάριου Ζαχαρίου για το σημερινό ματς.

Διώχνει με γροφθιές ο Μούριελ...

90'+3' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία από τον Γκεριέρ που κάνει την κεφαλιά από θέση... βολής, άουτ!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ!!! Σις και Κατσανίκλιτς σημαδεύουν τα δοκάρια της εστίας του Μολ στην τελευταία φάση του ματς!!!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Moλ, Καρτάσιαν, Μπάρντι, Σάλι (Καπαρτής 51'), Ντεσιρέ, Γκεριέρ, Έσελινκ, Ευτυχίδης (Ντόσης 88'), Ψύχας, Σοάρες, Κυριάκου

Στον πάγκο: Ντα Σίλβα, Κόβατς, Ντουράνσκι, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Χέντριξ, Ζεύκη, Χατζημιτσής

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεϊσέιρα, Μπάστο, Χάσα (Κατσανίκλιτς 84'), Νταβόρ, Τζάλμα, Μακρής (Σις 65'), Παντελή (Κοντινέλα 84'), Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου (Φραντζής 53'), Τσέποβιτς (Μπεραχίνο 65')

Στον πάγκο: Φερνάντες, Παπαφώτης, Μιραλάς, Ανδρέου, Πάβλοβιτς, Μπιλοβάρ, Ζαμπού.

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος