Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες και με το δεύτερο της διπλό επικράτησε με 0-2 της Καρμιώτισσας στο «Αμμόχωστος» για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα γκολ οι Αμπαρτζουμιάν στο 12'και Νινγκά στο 60'.

Μέτρια στο πρώτο ημίχρονο η Κυρία που ανέβασε ρυθμούς στην επανάληψη και καθάρισε τη νίκη. Έβαλε πίεση μετά το 0-1 η Καρμιώτισσα όμως έμεινε από ιδέες και δυνάμεις στην επανάληψη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα όμως στο 12ο λεπτό η Κυρία άνοιξε το σκορ! Ο Λάζαρος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Αμπαρτζουμιάν με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι την έστειλε στα δίχτυα του Νόμπλοχ.

Μέχρι το 25' η Κυρία έδειχνε να ελέγχει το ματς όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στη συνέχεια και έβαλαν πίεση, έφτιαξαν ευκαιρίες με Χουσμπάουερ, Καλτσά και Χατζηβασίλη όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η Καρμιώτισσα απείλησε στο 48' με ένα δυνατό σουτ του Σέλουτσκα, το οποίο εξουδετέρωσε ο Λόρια όμως από εκεί και μετά η Ανόρθωση έλεγξε το ματς.

Στο 60' ένα λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας έδωσε την ευκαιρία στον Ιωάννου να μπει στην περιοχή από δεξιά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Νινγκά, που δεν λάθεψε από κοντά για το 0-2.

Από αυτό το σημείο και μετά η Ανόρθωση πήρε πλήρως τα ηνία του αγώνα και έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ με Εμπραλίτζε, Ουάρντα, Νινγκά, Σάμπο Ουαρίς όμως ο Νομπλόχ ήταν σε καλή μέρα και το 0-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Καρμιώτισσα: Κλoμπλοχ, Σελούτσκα, Μαλόνε, Χούμποτσαν, Ελ Αλουχί, Μεντιμόρετς, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Χατζηβασίλη (Ζελάγια 58'), Μπεν Σαλάμ, Ντούρις
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ποντσαβφσκι, Αμπουμπακάρ, Κουλιμπαλί, Χριστοφή, Ανδρονίκου, Αγγελή, Οικονομίδης, Νεοφύτου, Ζελάγια

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Λάζαρος (Ιωάννου 35'), Εμπραλίτζε (Ράντονιτς 71'), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο (87' Πάντσιον), Νίνγκα (Ουαρίς 71'), Κορέα, Ουάρντα (Μ.Αντωνίου)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Φερέιρα, Ουαρίς, Μηνάς, Κίκο, Χάρογιαν, Πάντσεον, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

Το φιλμ του αγώνα:

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

87' Τελευταίες δύο αλλαγές. Έξω Ουάρντα και Σάμπο, μέσα Μηνάς και Πάντσιον

87' Ο Ντούμπια μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω

81' Σουτ του Σάμπο, δεν βρίσκει στόχο

78' Χούσμπαουερ και Ντούρις έξω, μέσα οι Ανδρονίκου και Οικονομίδης.

77' Κι άλλη ευκαιρία για την Κυρία! Ο Ράντονιτς έδωσε ωραία κάθετη όμως το πλασέ του Σάμπο πέρασε λίγο έξω

75' Δυνατό σουτ του Ουαρίς από αριστερά, ο Νομπλόχ έδιωξε σε κόρνερ

70' Δύο αλλαγές για Ανόρθωση. Έξω οι Νινγκά και Εμπραλίτζε, μέσα οι Ουαρίς και Ράντονιτς

70' Διπλή ευκαιρία για την Κυρία. Ο Νόμπλοχ αποκρούει δις, πρώτο το πλασέ του Ουάρντα και μετά αυτό του Νινγκά

67' Ο Εμπραλίτζε με εντυπωσιακό τρόπο έκανε το σουτ όμως ο Νόμπλοχ απέκρουσε με δυσκολία

65' Μέσα Αγγελή και Ντούμπια, έξω οι Καλτσάς και Σέλουτσκα

60' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση! Λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας, ο Ιωάννου μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Νινγκά που σκόραρε από κοντά!

59' Έξω ο Χατζηβασίλης, μέσα ο Ζελάγια

50' Ανάποδο του Ουάρντα, όμως είναι αδύνατο και δεν απειλεί.

48' Δυνατό σουτ του Σέλουσκα, ο Λόρια με δυσκολία διώχνει σε κόρνερ

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

40+8' Κεφαλιά του Χατζηβασίλη μέσα από την περιοχή όμως είναι άστοχος

40+7' Κίτρινη στον Χούμποτσαν

40+6' Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, η μπάλα στο τείχος και περνάει έξω σε κόρνερ. Φωνές για χέρι

Τρία λεπτά καθυστερήσεις

45' Κίτρινη στον Ιωάννου

40' Σέντρα του Σέλουσκα από αριστερά, η κεφαλιά του Χουσμπάουερ έφυγε λίγο έξω

35' Αναγκαστική αλλαγή για Ανόρθωση. Ο Λάζαρος απεκόμισε πρόβλημα τραυματισμού στο δεξί πόδι και αποχωρεί. Μέσα ο Μιχάλης Ιωάννου

32' Επικίνδυνο γύρισμα του Χούμπαουερ, στην εξέλιξη της φάσης το πλασέ του Ελ Αλουχί αποκρούει σταθερά ο Λόρια.

29' Γρήγορη αντεπίθεση για την Κυρία, όμως Εμπραλίτζε και Νινγκά δεν συνδυάστηκαν σωστά

29' Βάζει πίεση η Καρμιώτισσα, κερδίζει κόρνερ από δεξιά με Καλτσά

25' Προσπαθεί να αντιδράσει η Καρμιώτισσα, το σουτ του Χατζηβασίλη όμως είναι άστοχο

15' Κεφαλιά του Λάζαρου, άστοχη

14' Κίτρινη στον Χατζηβασίλη

12 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Λάζαρος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Αμπαρζουμιάν με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

12' Σέντρα του Εμπραλίτζε από δεξιά, ο Νινγκά έκανε το σουτ με τη μια όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε έξω σε κόρνερ

10' Πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάποια φάση. Αργός ρυθμός με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή

20:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

19:57 Είσοδος ομάδων με πανό που αναγράφει «ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ»

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Νόμπλοχ, Σελούτσκα, Μαλόνε, Χούμποτσαν, Ελ Αλουχί, Μεντιμόρετς, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Χατζηβασίλη, Μπεν Σαλάμ, Ντούρις

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ποντσαβφσκι, Αμπουμπακάρ, Κουλιμπαλί, Χριστοφή, Ανδρονίκου, Αγγελή, Οικονομίδης, Νεοφύτου, Ζελάγια

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Κορέα, Κορέια, Αρτυματάς, Σάμπο, Λάζαρος, Εμπραλίτζε, Ουάρντα, Νίνγκα

Παρασκευή, 09.09.2022 / 20:00