Με γκολ-"μαχαιριά" του Ασινιόν Λορέν στο 90΄+4΄, η ΑΕΚ ηττήθηκε απόψε στο "ΑΕΚ Αρένα" από τη Γαλλική Ρεν, για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα της Λάρνακας κοίταξε στα μάτια τους Γάλλους, αλλά στάθηκε άτυχη στην τελευταία φάση του αγώνα, χάνοντας έναν πολύτιμο βαθμό, ενώ και το άλλο ματς του ομίλου κρίθηκε στις καθυστερήσεις, με τη Φενερμπαχτσέ να κερδίζει την Ντιναμό Κιέβου με γκολ του Μπατσουαγί.

Οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, αλλά η υπεροχή τους ήταν ανούσια στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να ισορροπεί στη συνέχεια, με την κατοχή της μπάλας να είναι μοιρασμένη και τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Οι Γάλλοι τελικά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 29΄ με ένα φανταστικό γκολ του Τεάτ, αλλλά η Κυπριακή ομάδα απάντησε άμεσα, στο 33΄ με κεφαλιά του Σανχούρχο και στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στην επανάληψη, η Ρεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Πίριτς, αφού η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στα ανασταλτικά της καθήκοντα, ενώ θα μπορούσε σε 2-3 περιπτώσεις να σκοράρει.

Ουσιαστικά, οι "κιτρινοπράσινοι" έδειχναν ικανοποιημένοι με το 1-1, έκαναν σωστή διαχείριση, αλλά μία άτυχη στιγμή στην τελευταία φάση του αγώνα, τους στοίχισε τον πολύτιμο βαθμό.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+4΄ ΓΚΟΛ για τη Ρεν, δυστυχώς, 1-2 σχεδόν σε "νεκρό χρόνο" με θαυμάσιο σουτ του Ασινιόν Λορέν...

80΄ Ευκαιρία για την ΑΕΚ, γύρισμα του Γκιούρτσο από αριστερά, σουτ του Λόπες, έβαλαν την κόντρα οι Γάλλοι και απομακρύνθηκε η μπάλα.

72΄ Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ, ο Φαράζ μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, όμως ο Μανταντά βγήκε έγκαιρα και μάζεψε την μπάλα.

ΤΟΣΑ εισιτήρια «κόπηκαν» στον αγώνα ΑΕΚ-Ρεν

71΄ Σουτ του Σουλεμάνα εντός περιοχής, έξω.

70΄ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ με τον Φαράζ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

51΄ Σουτ του Σουλεμάνα εκτός περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Πίριτς.

ΤΕΣΣΕΡΑ λεπτά!

ΑΕΚ-Ρεν: Δείτε τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

33΄ ΓΚΟΟΟΛΛ η ΑΕΚ! Άμεση απάντηση από την ομάδα μας! Ο Γκουστάβο έκανε το γύρισμα εντός περιοχής και ο Σανχούρχο με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, 1-1!

29΄ Τρομερό ΓΚΟΛ από τη Ρεν! Ο Τεάτ εξαπέλυσε έναν "κεραυνό" και νίκησε τον Πίριτς, με την μπάλα να κτυπάει πρώτα στο κάθετο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα για το 0-1...

19΄ Σουτ εκτός περιοχής από τον Τρισκόφσκι, αδύναμο, η μπάλα στην αγκαλιά του Μανταντά.

16΄ Νέα ευκαιρία για τη Ρεν, εκτελέστηκε το κόρνερ και ο Τεάτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και άουτ!

15΄ Ευκαιρία για τη Ρεν, σουτ του Σουλεμάνα, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Πίριτς.

12΄ Σουτ εκτός περιοχής από τον Μιλίτσεβιτς, έξω η μπάλα.