Η Αντβέρπ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γάνδης, επικρατώντας με 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Γάνδη φιλοξένησε την Αντβέρπ για την 6η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 2-1 και να παραμένουν στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Σβεν Κουμς στο 10ο λεπτό, ωστόσο η απάντηση από την Αντβέρπ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Γιάνσεν. Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή του σκορ, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φρέι.

Στις νίκες επέστρεψε και η Σταντάρ Λιέγης μετά από δύο ήττες στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Κορτάικ, με σκόρερ τον Σαλίμ Αμαλά στο 83’. Χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο, της Σεν Ζιλουά που επικράτησε 2-1 της Άντερλεχτ, ενώ και τα τρία γκολ μπήκαν στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Η Έουπεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Βέστερλο, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Νούχου στο 84ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 90+2’.