Με το... δεξί ξεκίνησε την νέα σεζόν η Ανόρθωση που νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ με ανατροπή σκορ. Άνοιξε το σκορ η ομάδα του Τακτακαλά στο 45’+1’ με τον Ντεσιρέ, ισοφάρισε στο 56’ ο Νινγκά ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 73’.

Η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο των κινήσεων στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, μπήκε δυναμικά στο ματς όμως οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού είχαν την απαραίτητη ψυχραιμαία στην αρχή και με την πάροδο του χρόνου κέρδισαν... βήματα στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Τακτακαλά, μετά το μισάωρο ανέβηκε και όταν βρήκε χώρο έστειλε τα πρώτα μηνύματα με σουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεσίρε μετά από μια φάση διαρκείας με σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ διαμορφώνοντας το 1-0.

Στο β΄ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε δυναμικά προκαλώνοντας συνθήκες για το γκολ που... ήρθε στο 56' με τον Νινγκά να αξιοιεί την ασίστ του Πάντσεον και την κακή εκτίμηση του Τσαρλς, πλασάροντας το 1-1.

Ο ρυθμός ανέβηκε αισθητά στη συνέχεια με την Ανόρθωση να βγαίνει κερδισμένη από την εξέλιξη του ματς. Ο Ουάρντα μετά από μακρινή μπαλιά στο 73' βρέθηκε απέναντι από την άμυνα του Ολυμπιακού και την κατάλληλη στιγμή έστρωσε την μπάλα στον Νινγκά που έκανε το 1-2 με πλασέ.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

3'  Σέντρα με τον Κορέια από τα αριστερά, απομακρύνει ο Μουκτάρης

10' Κίτρινη στον Μουκτάρη για φάουλ στον Φερέιρα

11' Εκτέλεση φάουλ από τον Φερέιρα, κεφαλιά από τον Αμπαρτζουμιάν, άουτ

13' Σουτ από τον Πάντσεον, κόρνερ.

Εκτέλεσε το κόρνερ ο Πάντσεον, απομάκρυνε ο Μουκτάρης...

14' Νέο γκολ για την Ανόρθωση.

19' Ο Εμπραλίντζε στην περιοχή κάνει το σουτ, πέφτει και μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Τσαρλς!

24' Σουτ από τον Νινγκά, άουτ

25' Ανονοκλήρωτη προσπάθεια Σάλι στην περιοχή της Ανόρθωσης...

30' Σουτ από τον Πεχλιβάνη, άουτ.

36' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Επιθετικό φάουλ που κερδίζει ο Σάλι μετά την εκτέλεση κόρνερ.

37' Κίτρινη κάρτα στον Μπαϊσίνιο.

42' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό μετά από προσπάθεια του Ντεσίρε. Eκτέλεσε ο Σάλι, απομάκρυνε ο Πάντσεον.

44' Σουτ από το Ντεσίρε, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Λόρια.

45' Ένα λεπτό ο χρόνο των καθυστερήσεων.

Ετοιμάζεται ο Σάλι για την εκτέλεση του κόρνερ.

45'+1' ΓΚΟΛ 1-0! Μετά από φάση διαρκείας ο Αϊτινός Ντεσιρέ από κοντά ανοίγει το σκορ.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β΄ημιχρόνου

51' Κόρνερ για την Ανόρθωση με τον Πάντσεον.

Έδιωξε ο Κυριάκου μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση.

54' Κίτρινη κάρτα στον Νάνι.

56' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Νινγκά μετά από ασίστ του Πάντσεον έφυγε πίσω από την άμυνα του Ολυμπιακού και αξιοποιεί την κακή εκτίμησε του Τσαρλς πλασάροντας για το 1-1.

Η Ανόρθωση εξαργύρωσε την υπεροχή της με το γκολ του Νινγκά.

66' Κίτρινη κάρτα στον Καρτασιάν για φάουλ στον Φερέιρα.

67' Γουαρίς αντί Φερέιρα

73' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Ουάρντα φεύγει πίσω από την άμυνα του Ολυμπιακού και την κατάλληλη στιγμή στρώνει στον Νινγκά ο οποίος σουτάρει για το 1-2!

78' Καπαρτής αντί Πεχλιβάνη

78' Ντουράνσκι αντί Ευτυχίδη

78'Χριστοδούλου αντί Καρτασιάν

88' Σάπο αντί Πάντσεον

88' αντί Εμπραλίντζε

90' Κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+3' Σουτ από τον Καπαρτή, άουτ.

Τέλος αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τσαρλς, Καρτασιάν (Χριστοδούλου 78'), Μπάρντι, Μουκτάρης, Σάλι, Ντεσίρε, Ευτυχίδης (Ντουράνσκι 78'), Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Νάνι, Κυριάκου.

Στον πάγκο: Πισιήας, Κόβατς, Λιασίδης, Έσελινγκ, Πούερτας, Δόσης, Δημητρίου, Αντωνίου, Καιάφας

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Εμπραλίντζε(Αντωνίου 99'), Φερέιρα (Γουαρίς 67'), Αμπαρτζουμιάν, Νινγκά, Πάντσεον (Σάπο 88'), Κορρέα, Ουάρντα.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Παρούτης, Κίκο, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος