Με γκολ των Κακουλλή (19') και Χάμπου (36') η επιβλητική Ομόνοια πάτησε τη Γάνδη στο καταπράσινο ΓΣΠ και πέρασε στους ομίλους του Γιουρόπα για δεύτερη φορά!

Α' Ημίχρονο
Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησε τους Βέλγους να πάρουν ανάσα.

Οι πράσινοι με σωστή τακτική εγκλώβισαν τη Γάνδη και με τα γκολ των Κακουλλή (19') και Χάμπου (36') προηγήθηκαν με 2-0.

Τα σουτ των Κακουλλή στο 6' και Μπρούνο στο 12' ήταν η προειδοποίηση του τριφυλλιού που βρήκε το γκολ στο 19' μετά από κλέψιμο του Μπρούνο και ωραίο πλασέ του Κακουλλή σε τετ-α-τετ.

Η Γκεντ απείλησε μόνο στο 27' με ένα σουτ του Κάστρο-Μόντες που σταμάτησε στον Φαμπιάνο.

Στο 36' ο Χάμπος συνδυάστηκε υπέροχα με τον Μπρούνο και μόνος απέναντι στον Ρόεφ σκόραρε με ψύχραιμο πλασέ εν μέσω αποθέωσης.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη οι Βέλγοι προσπάθησαν να πιέσουν και να αντιδράσουν όμως η καλή αμυντική λειτουργία της Ομόνοιας δεν τους επέτρεψε να απειλήσουν.

Με την πάροδο του χρόνου το τριφύλλι έλεγχε πλήρως τον αγώνα και έφτασε κοντά στο γκολ με το δυνατό σουτ του Μπάρκερ στο 68' που απέκρουσε δύσκολα ο Ρόεφ.

Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα μετά το 70' όμως το πράσινο πάρτι πρόκρισης στις κερκίδες συνεχίστηκε.

Τελικό σκορ 2-0 με τους πράσινους να παίρνουν το πολυπόθητο εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα με συνολικό σκορ 4-0!

Το φιλμ του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!!!

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

86' Κίτρινη στον Ζαχαρίου

79' Μιξ και Κακουλλής έξω εν μέσω αποθέωσης, μέσα οι Παπουλής και Ζαχαρίου

79' Κίτρινη στον Τορουναρίνγκα

72' Δύο αλλαγές η Γάνδη. Κουμς και Χοχνγκ εξω, μέσα οι Χάουγκε και Μαρρέ

70' Γυριστό σουτ του Ντεπόιτρε, η μπάλα πάει έξω

68' Ευκαιρία με Μπάρκερ που μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ όμως ο γκολκίπερ της Γάνδης απέκρουσε δύσκολα

68' Διπλή αλλαγή για Ομόνοια. Έξω οι Μπρούνο και Χάμπος, μέσα οι Μπεζούς και Μπάρκερ. Αποθέωση από τους Ομονοιάτες

55' Διαγώνιο σουτ του Κάιπερς, η μπάλα ψηλά άουτ

54' Επέλαση του Λέζιακς και συρτό σουτ, ο Ρόεφ αποκρούει και στη συνέχεια ο Κακουλλής είναι οφ-σάιντ

54' Κεφαλιά του Τορουναρίνγκα, η μπάλα εκτός

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

1 λεπτό καθυστέρηση

36' ΓΚΟΟΟΟΟΛ και 2-0 η Ομόνοια με Χάμπο! Ο μέσος του τριφυλλιού βγήκε μόνος απέναντι στον Ρόεφ και σκόραρε εν μέσω αποθέωσης

29' Κεφαλιά του Τορουναρίνγκα μέσα από την περιοχή, ο Φαμπιάνο δεν ανησυχεί και αφήνει την μπάλα να περάσει έξω

27' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Γάνδη! Ο Κάστρο-Μόντες έκανε το δυνατό σουτ με τον Φαμπιάνο να αποκρούει εντυπωσιακά και στην επαναφορά ο Κάιπερς δεν βρήκε την μπάλα

26' Δυνατό συρτό σουτ του Μιξ, στην αγκαλιά του Ρόεφ

19' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ομόνοια! Ο Μπρούνο έφυγε στην κόντρα, έδωσε στον Κακουλλή και αυτός δεν λάθεψε στο τετ-α-τετ. ΧΑΜΟΣ ΣΤΟ ΓΣΠ!

16' Σουτ του Χονγκ, η μπάλα κτυπά σε αμυντικό της Ομόνοιας και απομακρύνεται

12' Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής έστρωσε στον Μπρούνο, ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής χωρίς να βρει στόχο

4' Πρώτη διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Κακουλλή να δοκιμάζει δις από δεξιά στην περιοχή να σκοράρει όμως ο Ροεφ απέκρουσε τις προσπάθειες του

20:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Οι πράσινοι του Λένον θέλουν να υπερασπιστούν το 2-0 του πρώτου αγώνα στο Βέλγιο μπροστά στον κόσμο τους και να πάρουν το πολυπόθητο εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ενδεκάδες:

Ομόνοια (Λένον): Φαμπιάνο, Γιούστε, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Μάθιους, Λέζιακς, Μπασιρού, Χάμπος, Μιξ, Μπρούνο, Κακουλλής
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Μάταβζ, Μπάρκερ, Παπουλής, Ζαχαρίου, Λανγκ, Βενιζέλου, Σάββα, Ασημένος, Μπεζούς

Γκεντ (Φανχέιζενμπρουκ): Ροεφ, Σαμοίς, Οκούμου, Ενγκαντέου, Τορουναρίνγκα, Οφόε, Κουμς, Χονγκ, Κάιπερς, Κάστρο-Μόντες, Ντεπόιτρε
Στον πάγκο: Ντε Σρέβελ, Βαντεν Μπορ, Λέμαιτς, Χάουγκε, Χιούλσγαγκερ, Χάνσε-Όλσεν, Μαρρέ, Φορτούνα, Γκοντέου