ΕΔΩ όλα τα αποψινά ματς του Conference League

CONFERENCE LEAGUE-3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

ΑΠΟΕΛ-Κιζιλζάρ: 1-0

(Εφραίμ 27’)

Βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ έκανε απόψε το ΑΠΟΕΛ επί της Κιζιλζάρ στο ΓΣΠ. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν με το στενό, αλλά πολύτιμο 1-0 με γκολ-ζωγραφιά του Γιώργου Εφραίμ στο πρώτο ημίχρονο και σε μια εβδομάδα στο μακρινό Καζακστάν θα κληθούν να τελειώσουν τη δουλειά. Δοκάρι με τον Ηλία είχε το ΑΠΟΕΛ, ντεμπούτο με τη γαλαζοκίτρινη για τον Βιγιαφάνιες.

Η μπάλα στον ΑΠΟΕΛ. Το σκηνικό ήταν το ίδιο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τους γαλαζοκίτρινους να έχουν ψηλά τις γραμμές και να ανανεώνουν συνεχώς τις επιθέσεις τους, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη αμυντική διάταξη του αντιπάλου.

Η πρώτη καλή προειδοποιηση ήρθε από τον Ντάλσιο, ο οποίος έκανε πάρα πολύ καλό παιχνίδι, στο 16′, αλλά το αριστερό σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα. Οι Καζάκοι είχαν παθητικό ρόλο και προσπαθούσαν μάταια με βαθιές μπαλιές να επιτεθούν. Οι παίκτες του Αυγουστή από την άλλη συνέχισαν να έχουν κυρίαρχο ρόλο στον αγωνιστικό χώρο και στο 27′ άνοιξαν το σκορ. Ο Γιώργος Εφραίμ είδε τον τερματοφύλακα λίγο έξω από την εστία του και με σουτ έξω από την περιοχή την έστειλε στα δίκτυα για το 1-0.

Τα ντεσιμπέλ ανέβηκαν περισσότερο στις κερκίδες του ΓΣΠ, οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ απέκτησαν επιπλέον ώθηση, γεγονός που δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να αντιδράση καθόλου. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την κατοχή και καλούς αυτοματισμούς, αλλά η επόμενη καλή ευκαιρία καταγράφηκε στο 44′, με τον Ηλία να κάνει τη γυριστή κεφαλιά μετά από συστημένη μπαλιά του Εφραίμ και τον Λομπάντσεφ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Παρόμοια ήταν η εικόνα στην επανάληψη με ελάχιστες διαφοροποιήσεις. Το ΑΠΟΕΛ είχε την μπάλα από το ξεκίνημα και στο 51′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του, αλλά το σουτ του Μάριου Ηλία χτύπησε -πρώτα σε αντίπαλο και μετά- στο δοκάρι του Λομπάντσεφ.

Η Κιζιλζάρ δεν είχε καμία διάθεση να επιτεθεί. Ήταν ξεκάθαρο πως ήθελε να κρατήσει τη διαφαινόμενη ήττα με στενό σκορ και να παίξει τα ρέστα της στο Καζακστάν. Οι ποδοσφαιριστές της πέρασαν ελάχιστες φορές τη μεσαία γραμμή και εκείνες με ανορθόδοξο τρόπο.

Το ΑΠΟΕΛ, όμως, έψαχνε το δεύτερο τέρμα που θα έγερνε την πλάστιγγα ολοκληρωτικά στην πλευρά του. Στο 70′ ο Εφραίμ έφυγε πίσω από την άμυνα του αντιπάλου και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Ντάλσιο απείλησε δυο φορές με το κεφάλι. Αμφότερες οι προσπάθειες από ευνοϊκή θέση, κατέληξαν έξω.

Στο 78′ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και το ΓΣΠ… πάγωσε, αλλά προς ανακούφιση όλων το σημαιάκι του βοηθού ήταν υψωμένο και κατ’ επέκταση δεν υπήρχε γκολ.

Στο 82′ ο Μαρκίνιος απείλησε με φαλτσαριστό σουτ, ενώ τη μεγαλύτερη του ευκαιρία την απώλσε στο 88′, όταν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και υποχρέωσε τον τερματοφύλακα σε σωτήρια επέμβαση.

Το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε το ΑΠΟΕΛ νικητή με μηδέν παθητικό για δεύτερο σερί παιχνίδι, αλλά και υποψιασμένο για τους κινδύνους που ενδέχεται να προκύψουν στον επαναληπτικό σε μια εβδομάδα.

Ρίγα-Χιμπέρνιανς: 1-1

(Σάριτς 85’-Βέλα 39’)

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Ρίγα και Χιμπέρνιανς που κόλλησαν στο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 26ο λεπτό λόγω αποβολής του Τέιλορ κι όμως άνοιξαν το σκορ στο 39’ με τον Βέλα. Στο 50’ η Ρίγα έχασε πέναλτι με τον Μαρές αλλά ο Σάριτς έκανε το 1-1 στο 85’.

Κουόπιο-Γιανγκ Μπόις: 0-2

(Ενσάμ 25’ πεν., Ελία 40’)

Βήμα πρόκρισης έκανε η Γιανγκ Μπόις που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Κουόπιο.

Ο Ενσάμ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με πέναλτι ενώ στο 40’ ο Ελία διαμόρφωσε το 0-2.

Σπάρτακ Τρνάβα-Ρακόβ: 0-2

(Λόπεθ 30’, 45+1’ πεν.)

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τη Ράκοβ που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Σπάρτακ Τρνάβα. Βασικός ο Στράτος Σβάρνας που αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Το σκορ άνοιξε στο 30ο λεπτό ο Ίβι Λόπεθ και ο ίδιος με πέναλτι στο 45+1’ έκανε το 0-2.

Πάιντε-Άντερλεχτ:΄0-2

(Ρεφαέλοβ 10’, Φάμπιο Σίλβα 39)

Άνετο πέρασμα της Άντερλεχτ από την έδρα της Πάιντε την οποία  κέρδισε με 2-0.

Ο Ρεφαέλοβ άνοιξε το σκορ στο 10ο μόλις λεπτό και ο Φάμπιο Σίλβα, έκανε το 0-2 στο 39’.

Μόλντε-Κισβάρντα: 3-0

(Χουσαΐν 63’, Φοφανά 80’, Λίνες 83’)

Με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση η Μόλντε, που κέρδισε με 3-0 την Κισβάρντα.

Η Μόλντε προηγήθηκε στο 63ο λεπτό με τον Χουσαΐν ενώ στο 8ο’ ο Φοφανά έκανε το 2-0 και στο 83’ ο Λίνες διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΑΪΚ-Σκεντίγια: 1-1

(Γκουϊντετί 17’-Χασάνι 1’)

Όρθια στην έδρα της ΑΪΚ έμεινε η Σκεντίγια που απέσπασε ισοπαλία 1-1.

Η Σκεντίγια άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Χασάνι αλλά ο Γκουϊντετί ισοφάρισε στο 17’.

Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ-Κλουζ: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Σαχτιόρ και Κλουζ σε ματς που έγινε στην Τουρκία κι άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό της Ρουμανίας.

ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Σεντ Πάτρικς: 0-1

(Ατακαγί 87’)

«Βόμβα» στη Σόφια, όπου η Σέντρ Πάτρικς κέρδισε την ΤΣΣΚΑ με 1-0 και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Ατακαγί στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Λίλεστρομ-Αντβέρπ: 1-3

(Κνούντσεν 45’-Αλμέιδα 5’, Ναϊνγκολάν 50’, 86’)

Τεράστιο «διπλό» για την Αντβέρπ, που πέρασε με 3-1 από την έδρα της Λίλεστρομ κι έχει πλέον τον πρώτο λόγο.

Η Αντβέρπ προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με τον Αλμέιδα ενώ  Κνούντσεν ισοφάρισε στο 45’ και στο 50’ ο Ράντζα Ναϊνγκολάν έγραψε το 1-2. Το τελικό 1-3 έγραψε ο Ναϊνγκολάν με ένα ακόμη γκολ του στο 86ο λεπτό.

Νέφτσι-Ραπίντ Βιέννης: 2-1

(Τζαμπέρ 44’, Σαΐφ 60’-Μπουργκστγάλερ 90+5’)

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Ραπίντ στην έδρα της Νέφτσι και όλα παραμένουν ανοιχτά.

Η Νέτφσι άνοιξε το σκορ με τον Τζαμπέρ στο 44’ και στο 60’ ο Σαΐφ έκανε το 2-0. Στο 90+5’ο Μπουργκστάλερ μείωσε 2-1, πετυχαίνοντας ένα γκολ που μπορεί να αποδειχτεί κρίσιμο.

Βίκινγκ-Σλίγκο Ρόβερς: 5-1

(Τρίπιτς 4’, Φρίντγιονσον 8’, Τραορέ 53’, Σάντμπεργκ 60’, Άουστμπε 86’-Κόουλι 89’)

Από απόψε στα play offs η Βίκινγκ που διέλυσε με 5-1 τη Σλίγκο.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Τρίπιτς άνοιξε το σκορ για τη Βίκινγκ ενώ στο 8’ ο Φρίντγιονσον έκανε το 2-0. Στο 53’ ο Τραορέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 60’ ο Σάντμπεργκ διαμόρφωσε το 4-0. Στο 86’ ο Αόυστμπε έκανε το 5-0 και στο 89’ ο Κόουλι μείωσε με πέναλτι σε 5-1.

Ζόρια-Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα: 1-0

(Ναγκνονγί 5)

Τη νίκη με 1-0 πέτυχε η Ζόρια επί της Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα, επί πολωνικού εδάφους και απέκτησε μικρό προβάδισμα πρόκρισης. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ναγκνονγί στο 5ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης.

Χάμρουν Σπάρτανς-Λέφσκι: 0-1

(Κράστεφ 90+5’

Έσωσε τα προσχήματα στο 90+5’ η Λέφσκι, που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Μαλτέζικης, Χάμρουν Σπάρτανς.

Οι Βούλγαροι που την περασμένη εβδομάδα απέκλεισαν εύκολα τον ΠΑΟΚ, έχασαν πέναλτι στο 11ο λεπτό με τον Κράστεφ, είχαν κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρουν στο ματς. Τελικά στο 90+5’ ο Κράστεφ εξιλεώθηκε, καθώς πέτυχε το γκολ που χάρισε τη νίκη στη Λέφσκι με 1-0.

Σέπσι-Ντζουργκάρντες: 1-3

(Τουντόριε 79’-Έντβαρντσεν 26’ πεν., Ασορό 31’, 53’)

Άλμα πρόκρισης έκανε η Ντζουργκάρντες που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Σέπσι.

Η Ντζουργκάρντες προηγήθηκε στο 26ο λεπτό χάρις σε πέναλτι του Έντβαρντσεν και στο 31’ ο Ασορό έκανε το 0-2. Ο ίδιος στο 53’ έγραψε και το 0-3 ενώ ο Τουντόριε στο 79’ μείωσε σε 1-3.

Τσουκαρίτσκι-Τβέντε: 1-3

(Κόβατς 59’-Ροτς 8’, Φλαπ 30’, Μπρένετ 43’)

Διπλό πρόκρισης πέτυχε η Τβέντε που πέρασε με 3-1 από την έδρα της Τσουκαρίτσκι.

Η Τβέντε άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ροτς και στο 30’ ο Φλαπ έκανε το 0-2. Στο 43ο λεπτό ο Μπρένετ έκανε το 0-3 ενώ στο 59’ ο Κόβατς μείωσε σε 1-3.

Μπαλκάνι-Κλάκσβικ: 3-2

(Γκρίπσι 30’, Κορένιτσα 42’, Ραχμάνι 50’-Κλέτσκαρντ 69’, 89’)

Το έσωσε στο τελευταίο 20λεπτο η Κλάκσβικ (Φερόε) που έχασε μεν με 3-2 στην έδρα της Μπαλκάνι, αλλά ως το 69’ έχανε με 3-0.

Η Μπαλκάνι προηγήθηκε στο 30ο λεπτό με τον Γκρίπσι ενώ στο 42’ ο Κορένιτσα έκανε το 2-0. Στο 50ο λεπτό ο Ραχμάνι έκανε το 3-0 ενώ στο 69’ η Κλάκσβικ έκανε το 3-1 με τον Κλέτσκαρντ. Και στο 89ο λεπτό ο ίδιος έγραψε και το 3-2 ενώ στο 90+3’ αποβλήθηκε ο Φαρέ των φιλοξενουμένων

Λουγκάνο-Χάποελ Μπερ Σεβά: 0-2

(Γιοσέφι 38’, Σελμανί 85’)

Διπλό με καθαρό σκορ για την Μπερ Σεβά που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Λουγκάνο.

Ο Γιοσέφι άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό και ο Σλμανί έκανε το 0-2 στο 85’.

Βαντούζ-Κόνιασπορ: 1-1

(Σασερέ 72’-Ντεμίρ 89’)

Σώθηκε στο τέλος η Κόνιασπορ που πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Βαντούζ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σασερέ στο 72ο λεπτό αλλά στο 89’ ο Ντεμίρ έκανε το 1-1.

Μπρόντμπι-Βασιλεία: 1-0

(Ντίβκοβιτς 75’)

Τη νίκη με 1-0 πέτυχε η Μπρόντμπι επί της Βασλείας. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ντίβκοβιτς στο 75ο λεπτό.

Βίκινγκουρ-Λεχ Πόζναν: 1-0

(Σιγκούρπαλσον 45’)

Η Βίκινγκουρ έκανε την έκπληξη, νικώντας με 1-0 τη Λεχ Πόζναν.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Σιγκούρπαλσον στο 45ο λεπτό.

Μπρεϊντάμπλικ-Μπασακσεχίρ: 1-3

(Έιναρσον 63’-Άλκσιτς 38’, 90+2’, Τουρούτς 52’)

Η Μπασακσεχίρ πέρασε με 3-1 από την έδρα της Μπρεϊντάμπλικ.

Η Μπασακσεχίρ άνοιξε το σκορ με τον Άλεκσιτς και ο Τούρουτς έγραψε το 0-2 στο 52’. Οι Ισλανδοί μείωσαν με τον Έιναρσον στο 63’ αλλά στοπ 90+2’ ο Άλεκσιτς έγραψε το 1-3.

Φέχερβερ-Πετροκούμπ: 5-0

(Ντάρνταϊ 20’, Κόντρο 23’ πεν., Στόπιρα 35’, Πέτριακ 66’, Ζιβζιβάντζε 88’ πεν.)

Πάρτι έστησε η Φέχερβαρ κόντρα στην Πετροκούμπ, καθώς τη διέλυσε με 5-0.

Στο 20’ ο Ντάρνταϊ άνοιξε το σκορ για τη Φέχερβαρ ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Κόντρα με πέναλτι έγραψε το 2-0. Στο 35ο λεπτό ο Στόπιρα έκανε το 3-0 και ο Πέτριακ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 66’. Στο 88ο λεπτό ο Ζιβζιβάντζε έκανε το τελικό 5-0.

Νταντί Γιουνάιτεντ-Αλκμαάρ: 1-0

(Μίντλετον 61’)

Τη νίκη με 1-0 πέτυχε η Νταντί Γιουνάιτεντ επί της Αλκμαάρ και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μίντλετον στο 61’.

Ζρινίσκι-Τομπόλ: 1-0

(Γιάνκοβιτς 76’)

Η Ζρινίσκι κέρδισε με 1-0 την Τόμπολ, σε ένα ζευγάρι στο οποίο όποιος περάσει, ίσως αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Γιάνκοβιτς στο 76ο λεπτό ενώ στο 55’ είχε αποβληθεί ο Τσόρλουκα της Ζρινίσκι  και στο 84’ αποβλήθηκε ο Τομάσεβιτς της Τόμπολ.

Χάιντουκ-Γκιμαράες: 3-1

(Σαχίτι 67’, Μέλνιακ 75’, Κροβίνοβιτς 87’-Μαγκά 61’)

Σούπερ ανατροπή για τη Χάιντουκ του Μάρκο Λιβάγια, που επικράτησε με 3-1 της Γκιμαράες.

Η Γκιμαράες άνοιξε το σκορ στο 61’ με τον Μαγκά αλλά σο 67’ μετά από δοκάρι  του Λιβάγια, ο Σαχίτι ισοφάρισε με πλασέ σε κενή εστία και στο 75’ ο Μέλνιακ έκανε το 2-1. Μάλιστα στο 87’ ο Κροβίνοβιτς διαμόρφωσε το 3-1.

Πηγή: aek365.org