Πήρε αυτό που ήθελε ο ΑΠΟΕΛ στο αποψινό παιχνίδι στο "Βασίλ Λέφσκι" κόντρα στην Μπότεφ Πλόβντιβ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον Β΄ προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και η πρόκριση θα κριθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο ΓΣΠ, με την Κυπριακή ομάδα να έχει το προβάδισμα για τη νίκη, μπροστά στο θερμό κοινό της.

Θυμίζουμε ότι πλέον δεν μετράει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ που θα έδινε ένα προβάδισμα στους Βούλγαρους.

Το παιχνίδι κύλησε στη μετριότητα, χωρίς τη μεγάλη φάση και με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο ΑΠΟΕΛ έλεγξε το ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχε προβλήματα στην ανάπτυξη και στην τελική πάσα και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις, ενώ στην επανάληψη οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, δεν κυνήγησαν με ιδιαίτερη... θέρμη το γκολ, παρότι οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν 2-3 καλές προϋποθέσεις και το 0-0 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

80΄ Κεφαλιά από τον Τσεμπάκ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος, η μπάλα έξω.

63΄ Σουτ του Θεοδώρου, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον πορτιέρο της Μπότεφ.

55΄ Άστοχο σουτ από τον Ράμπεϊ.

45' Μεγάλη ευκαιρία με τον Τοκού που βγήκε απέναντι από τον Μπέλετς και σούταρε, με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να διώχνει σε κόρνερ.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σουτ από τον Τοκού, άουτ.

45' Κόρνερ για την Μπότεφ...

43' Σουτ από τον Τοκού, η μπάλα στην αγκαλιά του Μπέλετς.

42' Ο Σόουζα κάνει κακή εκτίμηση παράροντας προς τον Μπέλετς, όμως ο Μπραχίμι  δεν μπορεί να τελειώσει τη φάση. Παραμένει το 0-0.

Απομάκρυναν οι γηπεδούχοι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

39' Δυνατό, μακρινό σουτ από τον Σόουζα και ο Χάνκιτς... απογειώνεται εξουδετερώνοντας σε κόρνερ!

38' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Γουήλερ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ...

30' Κίτρινη στον Ετό για δυνατό φάουλ στον Τσεμπάκ.

27' Σουτ από τον Ετό, η μπάλα στο... κεφάλι του Κρέσπο που σώζει...

22' Μακρινό σουτ από τον Σαρφό, μαζεύει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια ο Χάνκιτς.

Απομάκρυνε αμυντικός των γηπεδούχων μετά την εκτέλεση του φάουλ.

23' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ από δεξιά όπως επιτίθενται οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας.

21' Σέντρα στην περιοχή, βγαίνει και μαζεύει ο Μπέλετς.

18' Σουτ από τον Θεοδώρου, άουτ.