Η ΑΕΚ εκεί που έδειχνε να βρίσκει τον τρόπο για να μπορέσει να αποδράσει με το διπλό από τη Δανία, εντούτοις, κράτησαν για λίγο οι πανηγυρισμοί του προβαδίσματος που πήρε, ανοίγοντας το σκορ στο 81ο λεπτό.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο η Μίντιλαντ ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο του Herning Arena, εντούτοις, ένα διαφορετικό πρόσωπο από τους παίκτες της ΑΕΚ στο β΄ ημίχρονο, έφεραν την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ με τον Γκιούρσκο, αλλά στο 84ο λεπτό η κεφαλιά του Σιαβτσιέγκο... κόπασε τους κιτρινοπράσινους πανηγυρισμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μίντιλαντ στάθηκε άτυχη σε καλές ευκαιρίες που είχε με την μπάλα να κτυπάει στο δοκάρια του Πίριτς.

Επίσης, υπήρχαν και αμφισβητούμενες φάσεις όπου ζήτησαν πέναλτι οι δύο ομάδες.

Η ρεβάνς 26 Ιουλίου στο «ΑΕΚ Αρένα».

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+3΄ Τέλος αγώνα 1-1.

90+2΄ Πέναλτι ζητά η Μίντιλαντ για χέρι του Γκονζάλεθ, δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι ο ρεφ.

90΄ Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

ΤΟΣΑ εισιτήρια... ΚΟΠΗΚΑΝ στο Μίντιλαντ-ΑΕΚ

84΄ ΓΚΟΛ: Με κεφαλιά ο Σιαβτσιέγκο ισοφαρίζει.

81΄ Δύο αλλαγές για ΑΕΚ. Μέσα Μάμας και Άλτμαν, έξω Τρισκόφσκι και Φαράζ.

81΄ ΓΚΟΛ: Σέντρα Γκιούρσκο με την μπάλα να περνάει από όλους, ακόμη και από τον Τρισκόφσκι που δεν την ακουμπά, και να καταλήγει στα δίκτυα των γηπεδούχων.

75΄ Αλλαγή για Μίντιλαντ. Μέσα ο Καμπάν έξω ο Ίσακσεν.

72΄ Δύο αλλαγές για ΑΕΚ. Μέσα Λόπες και Ροσάλες, έξω Χριστοφόρου και Ολατούντζι.

63΄ Πέναλτι ζήτησε η ΑΕΚ για χέρι για παίκτη της Μίντιλαντ, μετά από κεφαλιά του Τρισκόφσκι. Δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι ο ρεφ.

59΄ Τρεις αλλαγές για τη Μίντιλαντ. Μέσα οι Ντιχρ, Τίτσονσεν, Λιντ, έξω οι Παουλίνιο, Άντερον, Τσιλουφά.

57΄ Κίτρινη κάρτα στον Τσαρλς.

56΄ Άστοχο σουτ Ολατούντζι.

48΄ Ο Γκιούρσκο μετά από ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά προσπάθησε να βρει τον Ολατούντζι, με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου

45+1΄ Τέλος ημιχρόνου.

45+1΄ Άστοχο πλασέ Ολατούντζι.

45΄ Ένα λεπτό καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο.

44΄ Αναγκαστική αλλαγή για Μίντιλαντ. Μέσα Τσαρλς έξω Εβάντερ.

41΄ Πλασέ Εβάντερ στο δοκάρι η μπάλα.

37΄ Ακυρώνεται γκολ της Μίντιλαντ. Ο Νταλσγκάαρντ σούταρε, ο Πίριτς απέκρουσε, στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ο Τσιλιφάγια, αλλά ακυρώθηκε το γκολ ως οφ σάιντ.

33΄ Σουτ Τσιλιφάγια κοντράρει σε παίκτη της ΑΕΚ η μπάλα και κόρνερ. Ζητάνε πέναλτι οι Δανοί για χέρι του Όιερ, συνεχίζεται το ματς.

25΄ Ωραία ενέργεια Φαράζ κάνει το γύρισμα, δεν υπάρχει παίκτης της ΑΕΚ.