MENU

Themasports.com

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ – Φινάλε, με Κερύνεια και Λεμεσό να οδηγούν την κούρσα

Κερύνεια και Λεμεσός είναι οι όμιλοι που συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα των πρωταθλημάτων στις κατηγορίες νέων/νεανίδων και παίδων/κορασίδων αντίστοιχα, τα οποία συνεχίστηκαν χθες και ολοκληρώνονται σήμερα στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Στην κατηγορία νέων/νεανίδων ο Ν.Ο. Κερύνειας αύξησε τη διαφορά που το χωρίζει από τον Ν.Ο. Λευκωσίας, αφού και με την ολοκλήρωση της τέταρτης μέρας προηγείται με 231β., με δεύτερο τον Ν.Ο. Λευκωσίας με 179β. και τρίτο τον Ν.Ο. Λάρνακας με 128β. Στην κατηγορία παίδων/κορασίδων η Λεμεσός συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση με 236β., με τον Ν.Ο. Κερύνειας να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση με 180β. και τον Ν.Ο. Λευκωσίας να υποχωρεί στην τρίτη θέση με 167β.

Κατά τη χθεσινή τέταρτη μέρα σημειώθηκαν και τέσσερεις νέες παγκύπριες επιδόσεις. Ο Λούκας Μαρίνος του Ν.Ο. Κερύνειας στα 100μ. πεταλούδα νέων, κατέρριψε το ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος από τον περασμένο Μάιο με 55.76 (56.24 το προηγούμενο), ενώ ρεκόρ νέων κατέρριψε και ο κολυμβητής του ΑΠΟΕΛ Αλέξανδρος Γρηγορίου στα 200μ. πρόσθιο με επίδοση 2.22.28 (την προηγούμενη κατείχε ο Στέφανος Ελευθερίου με 2.22.31 από τον Ιούνιο του 2021). Στα 1500μ. ελεύθερο παίδων, ο κολυμβητής του Ν.Ο. Κωνσταντίας Ροδόλφος Ανδρέου πέτυχε ΝΠΕ παίδων με επίδοση 16.24.85, βελτιώνοντας το ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος από τον περασμένο Φεβρουάριο με 16.26.75. Την τέταρτη ΝΠΕ σημείωσε ο Βασίλης Γουέητ Χαλβατζής του Ν.Ο. Πάφου στα 100μ. πεταλούδα παμπαίδων Α΄με χρόνο 59.74.

Στη χθεσινή τέταρτη μέρα των αγώνων, πρώτη θέση εξασφάλισαν οι ακόλουθοι:

100μ. Πεταλούδα: Νεανίδων: Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 1.03.66. Κορασίδων: Κόντο Μαριάννα (Μέσα Γειτονιάς) 1.06.99. Παγκορασίδων Α’: Λυμπουρή Γαβριέλλα (Αμ/στου) 1.12.95, Παγκορασίδων Β’: Μερέζα Αικατερίνη (Πάφου) 1.13.76. Νέων: Μαρίνος Λούκας (Κερύνειας) 55.76, Παίδων: Βακανά Πόλυς (Λ/σού) 58.73, Παμπαίδων Α’: Χαλβατζής Γουέητ Βασίλης (Πάφου) 59.74.

200μ. πρόσθιο: Νεανίδων: Αντωνίου Ανδρεάνα (Κερύν.) 2.43.62, Κορασίδων: Προκοπίου Μιχαελδήμη (Λ/σίας) 2.43.39, Παγκορασίδων Α’: Σουππουρή Αντιγόνη (ΑΠΟΕΛ) 2.54.33, Παγκορασίδων Β’: Χριστοφή Νήλια (Αμ/στου) 3.07.19. Νέων: Γρηγορίου Αλέξανδρος (ΑΠΟΕΛ): 2.22.28, Παίδων: Kolev Nikola (Πάφου) 2.27.55, Παμπαίδων Α΄: Καφάς Κυριάκος (Λακατάμειας) 2.48.14, Παμπαίδων Β΄: Σύκας Πρόδρομος (ΑΠΟΕΛ) 2.54.95.

200μ. Ελεύθερο: Νεανίδων: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Λ/σίας) 2.08.88, Κορασίδων: Λοιζίδη Αναστασία (Πάφου) 2.14.20, Παγκορασίδων Α’: Επιφανίου Σεμέλη (Λ/σού) 2.17.64, Παγκορασίδων Β’: Korotaeva Julia (Αμ/στου) 2.20.55.

1500μ. Ελεύθερο: Νέων: Nerushenko Valeriy (Λ/σού) 17.18.13, Παίδων: Ανδρέου Ροδόλφος (Κωνσταντίας) 16.24.85, Παμπαίδων Α’: Ιωαννίδης Πέτρος (Αγλαντζιάς) 18.12.56, Παμπαίδων Β’: Ανδρέου Βίκτωρας (Λ/σίας) 18.48.93.

Τα πρωταθλήματα συνεχίζονται και ολοκληρώνονται σήμερα στις 6.00μμ με τη διεξαγωγή των αγωνισμάτων 200μ. μικτή, 50μ. ύπτιο, 200μ. ελεύθερο ανδρών, 1500μ. ελεύθερο γυναικών, 4Χ100μ. μικτή.

Μεγάλοι χορηγοί των αγώνων η ΟΠΑΠ Κύπρου και η Πετρολίνα. Χορηγός επικοινωνίας το Radio Active.

Ροή Ειδήσεων

Βαθμολογίες

Ομάδα
Αγώνες
Βαθμολογία

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

0

0

ΑΕΚ

0

0

ΑΠΟΕΛ

0

0

ΑΡΗΣ

0

0

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

0

0

ΠΑΦΟΣ

0

0

ΟΜΟΝΟΙΑ

0

0

ΑΕΛ

0

0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

0

0

ΔΟΞΑ

0

0

ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛ.

0

0

ΕΝΠ

0

0

Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ

0

0

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

0

0

TAGS

X