Με τη συμμετοχή τριών αθλητών, δύο στην Κολύμβηση και ενός στη Ξιφασκία ολοκληρώθηκαν την Τρίτη 5 Ιουλίου, οι αγωνιστικές συμμετοχές των αθλητών της αποστολής της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας.

Αναλυτικότερα:

Κολύμβηση

Το πρόγραμμα της τελευταίας μέρας του αγωνιστικού προγράμματος των αγώνων περιλάμβανε τους εξής πρωινούς προκριματικούς και αποτελέσματα, από τους οποίους δεν κατάφερε κάποιος από τους αθλητές να βρεθεί στην πρώτη οκτάδα και να προκριθεί στους απογευματινούς τελικούς. Ο Χρίστος Μανώλη αγωνίστηκε στα 100μ. Πεταλούδα και στα 200μ. Ελεύθερο, και ο Παναγιώτης Πανάρετος στα 100μ. Πρόσθιο.

Αποτελέσματα 5 Ιουλίου

100μ. Πεταλούδα (Α) Μανώλη Χρίστος 58.14 18ος

200μ. Ελεύθερο (Α) Μανώλη Χρίστος 1:58.20 15ος

100μ. Πρόσθιο (Α) Πανάρετος Παναγιώτης 1:03.48 12ος

Ξιφασκία

Η τελευταία συμμετοχή στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες για την αποστολή ήταν από τον Αλέξανδρο Ανδρέα Τοφαλίδη στο αγώνισμα του Foil. Ο αθλητής μας έκανε τις νίκες που χρειάστηκαν για να προκριθεί από τον Ά όμιλο, στη φάση των «16», κερδίζοντας τρεις από τους πέντε αντιπάλους του. Στη φάση των «16» αντιμετώπισε έναν από τους καλύτερους αθλητές στον αγώνα, τον Γάλλο Ελίς Μεντί, από τον οποίο έχασε με 11-15 καταλαμβάνοντας τελικά την 9η θέση στο αγώνισμα.

«16» Τοφαλίδης Αλέξανδρος Ανδρέας Vs Ελίς Μεντί (Fra) 11-15 9η θέση

Η Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή επιθυμεί να ευχαριστήσει για άλλη μια φορά το Υπουργείο Παιδείας για την στενή συνεργασία και την στήριξη που της παρέχει, καθώς και όλους τους Χορηγούς της, τον Πλατινένιο Χορηγό ΟΠΑΠ Κύπρου, τους Χρυσούς Χορηγούς, Τράπεζα Κύπρου και Logicom, τους Ασημένιους Χορηγούς Medochemie, Allianz και Χαραλαμπίδης Κρίστης, τον Χορηγό Επικοινωνίας Cablenet, τον Χορηγό Παροχής Υπηρεσιών Deloitte, την TOYOTA, και τον Χορηγό παροχής Ιατρικών υπηρεσιών, Όμιλο Βιοϊατρική Κύπρου, που χωρίς την παρουσία τους θα ήταν πολύ δύσκολη η συμμετοχή μας στους Αγώνες.