Ανάλυση αγώνα Κύπρος-Β.Ιρλανδία

Λευκή ισοπαλία στο «ΑΕΚ Αρένα».

Για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Nations League η Εθνική Ανδρών Κύπρου εξήλθε ισόπαλη 0-0 με το αντίστοιχο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Βορείου Ιρλανδίας.

Η παρουσία, απόδοση, εμφάνιση της Εθνικής Κύπρου ήταν καλύτερη σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης Πέμπτης απέναντι στο Κόσοβο, όπου στο ίδιο γήπεδο έχασε με 0-2.

Σήμερα η Εθνική μας ομάδα είχε ευκαιρίες και εάν δεν ήταν άτυχη και άστοχη θα μπορούσε να έβρισκε τον δρόμο προς τα δίκτυα και θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Οριζόντιο δοκάρι Κατελάρη η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο β΄ μέρος θα μπορούσε κυρίως με την ευκαιρία του Κορρέα να άνοιγε το σκορ.

Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους και πλέον οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο.

Η συνέχεια στον όμιλο μας εντός Ιουνίου περιλαμβάνει επίσης άλλους τέσσερις αγώνες ως ακολούθως:

Η ενημέρωση από την ιστοσελίδα της ΚΟΠ:

Πρώτος βαθμός για την Εθνική μας στη διοργάνωση του Nations League στο ΑΕΚ Αρένα.

Αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τη Βόρεια Ιρλανδία στο ΑΕΚ Αρένα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το δεύτερο όμιλο.

Προσπάθησε για το καλύτερο η ομάδα μας, ήταν πιο επικίνδυνη και κυνήγησε το γκολ μέχρι και το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Η Εθνική μας παρατάχθηκε με πέντε αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα με το Κόσοβο. Νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα οι Πίττας, Κατελάρης Κορρέα, Χριστοφή και Λοϊζου.

Αντικαταστάθηκε με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου λόγω τραυματισμού ο Φάνος Κατελάρης.

Οι διεθνείς μας στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησαν και σε κάποιες περιπτώσεις έγιναν απειλητικοί για την εστία των φιλοξενουμένων, χωρίς όμως να δημιουργηθεί η πολύ μεγάλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου καταγράφεται στο 43ο λεπτό. Τότε μετά από μακρινό σουτ του Κατελάρη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Ιρλανδών.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 80ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κορρέα βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και υπό πίεση έστειλε έξω το σουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό χάθηκε καλή ευκαιρία εκ μέρους της φιλοξενούμενης ομάδας.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε με περισσότερο σταθερότητα στην απόδοση της και στα δύο ημίχρονα και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το τελικό 0-0 έδωσε στις δύο ομάδες τον πρώτο τους βαθμό στη διοργάνωση.

Κύπρος (Ν. Κωστένογλου): Μιχαήλ, Πίττας, Κορρέα, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46' Ν. Παναγιώτου), Ν. Ιωάννου, Κάστανος (66' Παπουλής), Αρτυματάς, Λοϊζου (56' Τζιωνής), Σωτηρίου (77' Κακουλλής), Χριστοφή (66' Χ. Κυριάκου).

*Πρώτη εμφάνιση με την Εθνική Ανδρών για τον Παύλο Κορρέα.

Αργότερα απόψε για τον όμιλο μας θα διεξαχθεί ο αγώνας Κόσοβο - Ελλάδα.

Δείτε το πως το Themasports.com σας μετέφερε ζωντανά το παιχνίδι...

90+1΄ Κίτρινη κάρτα στον Ντόνελι.

90΄ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

83΄ Κοντινό πλασέ Μακκάν έξω η μπάλα.

82΄ Κεφαλιά Κορρέα κοντράρει η μπάλα και... σκάει στο έδαφος, ο ίδιος παίκτης σουτάρει έξω η μπάλα.

78΄ Πλασέ Λέιβερι άουτ η μπάλα.

77΄ Αλλαγή για την Εθνική Κύπρου. Μέσα Κακουλλής έξω Σωτηρίου.

77΄ Αλλαγή για τη Βόρειο Ιρλανδία. Μέσα Λέιβερι έξω Ντέιβις

72΄ Άστοχο πλασέ Πίττα.

71΄ Αλλαγή για τη Βόρειο Ιρλανδία. Μέσα Μακκάν έξω Σάβιλ.

66΄ Δύο αλλαγές για την Εθνική Κύπρου. Μέσα Κυριάκου και Παπουλής, έξω Κάστανος και Χριστοφή.

65΄ Δύο αλλαγές για τη Βόρειο Ιρλανδία. Μέσα οι Γκίλμορ και Ντόνελι, έξω Λέιν και Σ.Τσαρλς

63΄ Πλασέ Τζιωνή αποκρούει ο πορτιέρο των φιλοξενουμένων.

60΄ Σουτ Κάστανου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια άουτ.

56΄ Αλλαγή για Εθνική Κύπρου. Μέσα Τζιωνής έξω Λοΐζου

55΄ Λόμπα... από Χριστοφή ψηλά άουτ η μπάλα.

53΄ Κίτρινη κάρτα στον Έβανς.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ με Κατελάρη

Η... ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ του Κατελάρη στη ΒΟΛΙΔΑ του που ΤΡΑΝΤΑΞΕ το οριζόντιο δοκάρι (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

48΄ Σουτ Γουάιτ μαζεύει ο Μιχαήλ.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Αλλαγή για Εθνική Κύπρου. Μέσα Παναγιώτου έξω Κατελάρης

45+1΄ Τέλος ημιχρόνου.

45΄ Ένα λεπτό καθυστερήσεις.

43΄ Μακρινό σουτ Κατελάρη στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

40΄ Κίτρινη κάρτα στον Κάστανο.

37΄ Άστοχο σουτ Λέιν.

Λάρκου, Δαμιανού, Πουλλαΐδης, Καραπατάκης, Χρυσοστόμου και όχι μόνο στα επίσημα του «ΑΕΚ Αρένα» (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

18΄ Σουτ Λοΐζου άουτ η μπάλα.

17΄ Σουτ Λοΐζου αποκρούει ο Πίκοκ Φάρελ.

13΄ Προβολή Σάβιλ άουτ η μπάλα.

Πλασέ Πίττα άουτ η μπάλα.

«ΠΡΑΣΙΝΙΣΕ»... το πέταλο στο «ΑΕΚ Αρένα» και με το ωραίο φύλο (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Ο πρόεδρος της ΚΟΠ ΤΙΜΗΣΕ τον Τζέισον Δημητρίου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ... συμμετοχή αυτή με το Εθνόσημο για τον Κορρέα

Οι τρεις διεθνείς παίκτες της Εθνικής Κύπρου που είναι... ΚΕΡΚΙΔΑ - Ο ένας ήταν και με το Κόσοβο

ΠΕΝΤΑΔΑ αλλαγών από Κωστένογλου

ΒΙΝΤΕΟ: Έτοιμα τα αποδυτήρια της Εθνικής Ανδρών Κύπρου

Live Αγώνα

Η ώρα 19:00 στο «ΑΕΚ Αρένα» για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Nations League η Εθνική Ανδρών Κύπρου υποδέχεται την Εθνική Βορείου Ιρλανδίας.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Κορρέα, Γκόγκιτς, Κατελάρης, Πίττας, Κάστανος, Αρτυματάς, Ν.Ιωάννου, Λοΐζου, Σωτηρίου, Χριστοφή.

Στον πάγκο: Τούμπας, Χριστοδούλου, Μ.Ιωάννου, Μ.Σπόλιαριτς, Αντωνίου, Χάμπος, Αβραάμ, Παναγιώτου, Κακουλλής, Παπουλής, Λαΐφης, Τζιωνής.

Βόρειος Ιρλανδία (Ιαν Μπάρακλο): Πίκοκ Φάρελ, Έβανς, Μακναιρ, Μπράουν, Ντέιβιτς, Τσαρλς, Μακ Γκιν, Σάβιλ, Λέιν, Γουάιτ, Λάφερτι.

Στον πάγκο: Σάουθγουντ, Κάρσον, Μπράντλει, Γκίλμουρ, Λάβερι, Τσαρλς, Μποιντ Μουνς, Μακ Κάλμοντ, Μακ Μέναμιν, Μακ Καν, Ντόνελι, Μακ Καν.

Referee: Enea Jorgji (ALB)

Assistant Referee 1: Ridiger Çokaj (ALB)

Assistant Referee 2: Denis Rexha (ALB)

Fourth Official: Kridens Meta (ALB)

Video Assistant Referee: Daniele Chiffi (ITA)

Assistant Video Assistant Referee: Mauro Vivenzi (ITA)