Ο Άρης νίκησε 3-0 την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής, με την Ελαφρά Ταξαρχία να εξασφαλίζει το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Εκτός Ευρώπης η Κυρία. Άνοιξε το σκορ ο Γιαγκό στο 43', δύο γκολ ο Ματία Σπόλιαριτς (63', 70'), στο ' β' ημίχρονο.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Ανόρθωση λόγω αποβολής του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Στο α' ημίχρονο ο Άρης κατάφερε να περιορίσει την Ανόρθωση που είχε την κυκλοφορία της μπάλας στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ζημιά. Αντίθετα, η Ελαφρά Ταξιαρχία στην μοναδική τελική προσπάθεια στο στόχο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα σε ένα σημαντικό χρονικό σημείο του αγώνα. Στο 43' ο Γιαγκό άνοιξε το σκορ για τους πράσινους της Λεμεσού, σε ένα ημίχρονο που η Κυρία... γυρόφερνε στην περιοχή του Άρη και οι φιλοξενούμενοι επενδύοντας στο στοιχείο της αντεπίθεσης πήραν το ζητούμενο αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους.

Στο β΄ημίχρονο ο Άρης με δύο γκολ από τον Ματίας Σπόλιαριτς (63', 70')... τελείωσε με εκκωφαντικό τρόπο την μεγάλη έκπληξη, απέδρασε από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» με την νίκη (0-3), εξασφαλίζοντας το ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφήνοντας την Ανόρθωση στην 5η θέση και εκτός Ευρώπης!

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

2'  Κόρνερ για την Ανόρθωση μετά από προσπάθεια του Κορρέια

3'  Σουτ του Βερχόβετς, πάνω σε πόδια αμυντικών η μπάλα

4'  Φάουλ για την Ανόρθωση.

5'  Κεφαλιά από τον Αμπαρτζουμιάν μετά από σέντρα, στην αγκαλιά του Βανάη μπάλα.

12' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Στην αντεπίθεση ο Άρης με τον Μπαμπίκα.

13' Κόρνερ για τον Άρη...

Περνάει ανεκμετάλλευτο το κόρνερ και κατοχή της μπάλας για την Κυρία.

17'  Φάουλ του Καζού στον Ιωάννου

20'  Kίτρινη στον Ντζιαβέ για φάουλ του στον Ιωάννου

21'  Μπήκε στην περιοχή ο Ιωάννου αλλά τον σταμάτησε αμυντικός του Άρη.

24' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

25'  Σουτ από τον Χουσμπάουερ, ο Βανά μαζεύει την μπάλα.

28' Νέο κόρνερ για την Ανόρθωση.

Κι άλλο κόρνερ για την Κυρία...

Απομακρύνουν την μπάλα οι αμυνόμενοι.

36'  Φάουλ για την Ανόρθωση, το κερδίζει ο Λάζαρος το εκτελεί, η μπάλα στον Βανά

38' Φάουλ για τον Άρη και... σύρραξη.

Κίτρινες σε Σπόλιαριτς και Ουάρντα μετά την ένταση που δημιουργήθηκε.

43' ΓΚΟΛ 0-1!  Ανοίγει το σκορ ο Άρης με τον Γιαγκό!

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον Άρη, με τον Σικόρσκι να πλασάρει άου!

45'+4' Kίτρινη στον Χουσμπάουερ.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Κόρνερ για τον Άρη μετά από προσπάθεια του Μπαμπίκα στην περιοχή.

Απομάκρυναν οι γηπεδούχοι...

51' Εντός περιοχής ο Βερχόβετς σουτάρει, άουτ.

53' Ντέλετιτς αντί Βερχόβετς

Στην κορυφή της επίθεσης ο Χριστοφή, ο Λάζαρος σε ελεύθερο ρόλο και ο Ντέλετιτς δεξιά στην επίθεση.

54' Κίτρινη κάρτα στον Ντελμίρο για φάουλ στον Ουάρντα.

63' ΓΚΟΛ 0-2! O Σπόλιαριτς κάνει το 0-2 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπαμπίκα από δεξιά!

Κίτρινη στον Σπιλέφσκι

Πλασέ του Ουάρντα, πάνω από την εστία του Άλβες η μπάλα...

70' ΓΚΟΛ 0-3!  Σέντρα με τονΣικόρσκι από δεξιά, ο Αραγιούρι και ο Σλόγκαρ μονομάχησαν στον αέρα, η μπάλα στρώθηκε στον Σπόλιαριτς ο οποίος από κοντά πλάσαρε για το 0-3!

78'  Κόκκινη κάρτα στον Λάζαρο για φάουλ στον Φράγκο! Απευθείας κόκκινη κάρτα! Με 10 η Ανόρθωση. Δείτε τη φάση ΕΔΩ.

83' Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν.

85'  Έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ο Γκαρσία, αλλά ήταν σε θέση οφ-σάιντ.

Τέλος αγώνα

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αρτυματάς, Βερχόβετς (53'Ντέλετιτς), Κορέια, Χριστοδουλόπουλος, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Ιωάννου (74'Χρυσοστόμου), Ουάρντα (81'Καλτσάς), Χριστοφή

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Χατζημιτσής, Μότης, Χατζηδημητρίου, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου

ΑΡΗΣ: Βανά, Μπράουν, Σικόρσκι (74'Μουσούντα), Σπόλιαριτς (74'Φράγκος), Ντελμίρο, Καζού, Γιαγκό, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι, Τζαβέ (61'Σλόγκαρ), Μπαμπίκα (81'Γκαρθία).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Γκαρθία, Ανδρέου, Φράγκος, Σίλντενφελντ, Σλόγκαρ, Μουσούντα, Ρονγκάλια, Μπογκνάρ, Κορομά, Σιμιόν.

Γήπεδο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Manganiello Gian Luca
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος