Η Ρέιντζερς προηγήθηκε, πήγε τον τελικό στα πέναλτι, όμως ο Κέβιν Τραπ ήταν Κέρβερος και χάρισε στην Αϊντραχτ Φρανκφούρτης το τρόπαιο του Europa League!

Καταρχήν δεν το πήρε η Σεβίλλη. Κι αυτό είναι είδηση. Η κούπα του Europa League όμως απονεμήθηκε στο σπίτι της, σε ομάδα που φοράει τα ίδια χρώματα με εκείνην και παίζει με την ίδια αλεγρία στο παιχνίδι της.

H Aϊντραχτ Φρανκφούρτης βομβάρδισε την Ρέιντζερς, όμως έπεσε πάνω σε μία αλύγιστη αμυντική μηχανή. Κόντρα στην ροή του ματς οι Γερμανοί έμειναν πίσω στο σκορ, όμως δεν το παράτησαν ποτέ.

Ισοφάρισαν με τον Μπορέ, πήγαν τον τελικό στην παράταση, μετά στα πέναλτι και εκεί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι. Ο Τραπ είχε όχι στον Ράμσεϊ και η κούπα (όπως και ένα εισιτήριο για τους ομίλους του επόμενου Champions League) πήγε στην ομάδα με τον κορυφαίο λαό, που ταξίδεψε μαζικά σε κάθε γωνιά της Ευρώπης.Ήταν μία μάχη ανάμεσα σε δύο διαφορετικούς κόσμους. Από την μία, η επιθετικότητα, η ορμή, η ταχύτητα των Γερμανών.

Στην θεωρία το ματς έμοιαζε με την μονομαχία «λιοντάρια - χριστιανοί», στο ημίωρο οι τελικές ήταν 10-1. Ωστόσο, το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Κι όσο περνούσαν τα λεπτά, οι παίκτες του Φαν Μπρόνκχορστ αγόραζαν χρόνο και… θάρρος.

Ο 40άρης ΜακΓκρέγκορ έκλεισε το οπτικό πεδίο του Καμάντα (11’) στην πρώτη κλασική ευκαιρία του ματς, ενώ λίγο αργότερα είπε πάλι «όχι» στο αριστερό σουτ του Κνάουφ (20’) κι ενώ ο Γερμανός είχε διασχίσει το μισό γήπεδο ανΟι Γερμανοί βομβάρδισαν, όμως τα πυρά τους ήταν… άσφαιρα. Η εξ’ επαφής κεφαλιά του Εντικά ήταν άστοχη (20’), την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Σο από το κόρνερ που προέκυψε.

Στα πρώτα 25 λεπτά οι παίκτες του Φαν Μπρόνκχορστ δεν είχαν ξεμυτίσει από το δικό τους μισό, η πρώτη απειλή ήταν ένα φαλτσαριστό αριστερό του Αρίμπο (25’), που υπενθύμισε ότι υπάρχει και αντίπαλος στο γήπεδο.

Μία εξαιρετική κούρσα του Κόστιτς έφερε νέα καθαρή ευκαιρία, μα το διαγώνιο σουτ του Σέρβου ήταν άστοχο (32’), με το ημίχρονο να κλείνει με μία κεφαλιά του Λούνστραμ που έβγαλε με υπερένταση ο Τραπ (36’).

Στην επανάληψη οι Γερμανοί έκαναν επίθεση μπροστά στο πέταλο με τους οπαδούς τους κα αυτό τους έκανε να μπουν με χίλια στην επανάληψη.

Ωστόσο το ευθύβολο σουτ του Τούτα ξύρισε το δοκάρι (47’), ενώ στην επόμενη φάση ο Λίντστρεμ με κίνηση πίβοτ και γυριστό σουτ, άγγιξε το 1-0 ωστόσο η μπάλα πέρασε και πάλι ελάχιστα έξω.

Η αθλητικότητα, το πείσμα, η δύναμη των παικτών της Ρέιντζερς άρχισε να φέρνει πίεση στους Γερμανούς κι αυτό έφερε λάθη. Από ένα τέτοιο του Εντικά, ο Κεντ βρέθηκε σε θέση βολής όμως έκανε μία… στραβοκλωτσιά (54’), όμως το επόμενο λάθος πληρώθηκε μετρητοίς.

Ο Σο με τον Τούτα έκαναν διαγωνισμό γκάφας, ο Αρίμπο εκμεταλλεύτηκε το δώρο και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Τραπ για το 0-1 (57’) σε ένα γκολ κόντρα στην ροή του ματς.

Οι Γερμανοί πάγωσαν, έχασαν την γη κάτω από τα πόδια τους, όμως η πολιορκία άρχισε και πάλι. Μετά από δύο φάσεις που ζήτησαν πέναλτι, βρήκαν και πάλι καθαρή ευκαιρία με τετ-α-τετ του Καμάντα (66’), όμως ο Ιάπωνας πλάσαρε ψηλά στην μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς.

Για να έρθει η ισοφάριση χρειαζόταν η πιο… Αϊντραχτ φάση όλης της σεζόν. Ο Κόστιτς έκανε το ρήγμα, με το μαγικό του αριστερό γέμισε στην μικρή περιοχή και εκεί ο Μπορέ με προβολή έκανε το 1-1 (69’).

Ήταν η 15η φετινή ασίστ του Σέρβου και η 6η στο Europa League, με τον Κόστιτς να έχει ακόμα ένα φαρμακερό σουτ που λίγο έλειψε να αποδειχθεί buzzer beater για την ομάδα του (90’).

Το 1-1 οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση, εκεί όπου τα πόδια ήταν βαριά. Ο Μπάσεϊ διόρθωσε το λάθος του και πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Μπορέ σε μία φάση που δώρισε ο ίδιος (95’), με τους Γερμανούς να έχουν δύο καλά σουτ με Λεντς και Γιάκιτς που πέρασαν λίγο άουτ.

Ωστόσο, ο τελικός δεν θα πήγαινε ποτέ στα πέναλτι, αν ο Τραπ δεν έκανε την επέμβαση της χρονιάς σε πλασέ του Κεντ σε κενή εστία (120’) στην φάση του αγώνα.

Ο τελικός πήγε στα πέναλτι κι εκεί οι Γερμανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι. Ευστόχησαν και στα πέντε πέναλτι, ο Τραπ απέκρουσε την εκτέλεση του Ράμσεϊ και η κούπα πήγε στην Φρανκφούρτη, στην ομάδα που εντέλει το άξιζε περισσότερο…

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Εντικά (100’ Λεντς), Σο, Κόστιτς, Καμάντα, Ρόντε (90’ Γιάκιτς), Τουρέ, Μπορέ, Λίντστρεμ (70’ Χάουγκε), Τούτα (59’ Χασέμπε), Κνάουφ.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Ταβσερνιέρ, Μπάσι, Λούνστραμ, Γκόλντσον, Τζακ (74’ Ντέιβις), Κεντ, Αρίμπο (100’ Σαντς), Καμαρά (91’ Άρφιλντ), Ράιτ (74΄Σακαλα), Μπάρισιτς (107' Ράμσεϊ).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η απονομή του τροπαίου και το... πάρτι της Άιντραχτ - Αποσβολωμένοι οι Σκωτσέζοι (BINTEO)

Οι Γερμανοί θα παίξουν στο Champions League τη νέα σεζόν.

5-4 στα πέναλτι τη μαχητικότατη Ρέιντζερς, που γυρνά στην Γλασκόβη με άδεια χέρια!

ΜΕΣΑ! Η ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ ΚΑΤΑΚΤΑ ΤΟ EUROPA LEAGUE!

Ο Μπορέ έχει τη μεγάλη ευκαιρία.

Μέσα για το 4-4!

Ο Ρουφ στην μπάλα.

Αν χαθεί το επόμενο της Ρέιντζερς, όλα τελειώνουν.

120΄ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

118΄ Τεράστια, διπλή ευκαιρία για τη Ρέιντζερς! Γύρισμα Ρουφ, ο Κεντ εξ επαφής νικήθηκε από τον Τραπ και εν συνεχεία το σουτ του Ντέιβις κόντραρε και βγήκε κόρνερ - ωστόσο ο διαιτητής έδωσε άουτ...

117΄ Και ο Ράμσεϊ αντί του Σακάλα, αλλαγή στην αλλαγή.

116' Ο Ρουφ στη θέση του Μπάρισιτς, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

114' Εκπληκτικό σουτ Γιάκιτς, λίγο πιο ψηλά απ' ό,τι θα 'πρεπε!

114' Μακρινό σουτ Κεντ που κόντραρε, μπλόκαρε ο Τραπ.

107' Μεγάλη ευκαιρία για την Άιντραχτ! Λίγο έξω το σουτ του Χρούστιτς.

106' Δυνατό, μακρινό σουτ Μπάρισιτς, έδιωξε ο Τραπ.

106΄ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου παράτασης.

106' Χρούστιτς αντί Σόου.

105+1΄ Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης.

105΄ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

101' Και ο Σαντς αντί του Αρίμπο.

101' Λεντς αντί Εντικά, που αντιμετώπισε πρόβλημα.

100' Σουτ Κνάουφ από πλάγια θέση, άουτ η μπάλα.

95' Μεγάλη φάση για την Άιντραχτ! Ο Μπάσεϊ γλίστρησε, ο Μπορέ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά αλλά ο αμυντικός των Σκωτσέζων επανόρθωσε προλαβαίνοντάς τον.

94' Ψηλά άουτ το σουτ του Άρφιλντ.

91΄ Έναρξη ημίωρης παράτασης

91΄ Ο Άρφιλντ περνά στο ματς αντί του Καμαρά.

Για δεύτερη σερί χρονιά, το τρόπαιο θα κριθεί μετά το 90λεπτο. Είχε συμβεί και πέρυσι, όταν η Βιγιαρεάλ είχε επικρατήσει στα πέναλτι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

90΄ Τέλος και πάμε παράταση...

90΄ Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

90' Γιάκιτς αντί Ρόντε.

89' Υπέροχη σέντρα-σουτ του Κόστιτς από πλάγια θέση, έξω η μπάλα.

80' Πονηρή εκτέλεση φάουλ του Κόστιτς, έδιωξε σε κόρνερ ο ΜακΓκρέγκορ.

Ο Ντέιβις που μπήκε αλλαγή, είχε συμμετάσχει και στον χαμένο τελικό του Κυπέλλου UEFA του 2008!

77' Ψηλά άουτ το σουτ του Χάουγκε.

74' Ντέιβις αντί Τζακ, Σακάλα αντί Ράιτ.

73' Κίτρινη κάρτα στον Ράιτ για φάουλ.

70' Ο Χάουγκε περνά στη θέση του Λίντστρεμ.

69' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ, 1-1 Η ΑΪΝΤΡΑΧΤ! Ο Μπορέ από κοντά μετά από χαμηλή μπαλιά του Κόστιτς!

67' Τεράστια ευκαιρία για την Άιντραχτ! Μεγάλο λάθος στην άμυνα των Σκωτσέζων, ο Ρόντε τροφοδότησε τον Καμάντα αλλά η λόμπα του πήγε στο πάνω μέρος της εστίας.

62' Κίτρινη κάρτα στον Αρίμπο μετά από μικρή ένταση.

58΄ Ο Χασέμπε στη θέση του Τούτα.

57' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ, 1-0 Η ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ! Ο Αρίμπο εκμεταλλεύτηκε το γλίστρημα του Τούτα και βγήκε τετ α τετ με τον Τραπ, τον οποίο νίκησε με συρτό σουτ!

55' Ο Κεντ έστειλε άουτ την μπάλα από πλεονεκτική θέση. Πρώτη απειλή από πλευράς «τζερς» στο δεύτερο μέρος.

49' Μεγάλη στιγμή για την Άιντραχτ! Η μπάλα βρήκε στον Καμαρά μετά το σουτ του Λίντστρεμ και πέρασε λίγο έξω.

48' Μακρινό σουτ του Τούτα, έξω η μπάλα.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου.

45+6΄ Τέλος ημιχρόνου.

45+2' Ψηλά άουτ το σουτ του Τζακ.

45΄ Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

36' Ευκαιρία για τη Ρέιντζερς! Έπιασε την κεφαλιά ο Λούντστραμ αλλά ο Τραπ έδιωξε σε κόρνερ.

32' Μεγάλη στιγμή για την Άιντραχτ! Τρομερή κούρσα από τον Κόστιτς, που όμως σούταρε άουτ.

30' Ξαφνικό βολέ από τον Κόστιτς, η μπάλα άουτ.

26' Μεγάλη στιγμή για τη Ρέιντζερς! Λίγο άουτ το σουτ του Αρίμπο έξω από την περιοχή.

21' Ψηλά άουτ η προσπάθεια του Σόου, πολύ ανεβασμένοι οι «αετοί».

21' Άουτ η κεφαλιά του Εντικά μετά από... στραβοκλοτσιά του Λίντστρεμ.

20' Μεγάλη στιγμή για την Άιντραχτ! Τρομερή ενέργεια Κνάουφ, απέφυγε τον Μπάρισιτς, σούταρε και ο ΜακΓκρέγκορ απέκρουσε σε κόρνερ.

12' Πρώτη καλή στιγμή για την Άιντραχτ. Ο Καμάντα μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά αλλά καθυστέρησε και ο ΜακΓκρέγκορ έδιωξε. Εν συνεχεία, ο Σόου σούταρε ωστόσο ο έμπειρος τερματοφύλακας της Ρέιντζερς μπλόκαρε.

LIVE ΑΓΩΝΑ

Τελικός Γιουρόπα Λιγκ η ώρα 22:00 στο Estadio Ramon Sanchez Pizjuan της Σεβίλλης μεταξύ της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και της Ρέιντζερς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Άιντραχτ: Τραπ, Εντικά, Σόου, Κόστιτς, Καμάντα, Ρόουντ, Τουρέ, Μπορέ, Λίντστρεμ, Τούτα, Κνάουφ.

Στον πάγκο: Γκραλ, Γιάκιτς, Χρούστιτς, Λάμερς, Χασέμπε, Άτσε, Τσάνλερ, Χάουγκε, Ντα Κόστα, Λενς, Μπάρκοκ, Πασιένσια.

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέρ, Μπάσι, Λούνστραμ, Γκόλντσον, Τζακ, Κεντ, Αρίμπο, Καμάρα, Ράιτ, Μπάρισιτς.

Στον πάγκο: ΜακΚρόρι, ΜακΛάφιν, Ντιαλό, Ντέιβις, Ράμσεϊ, Σαντς, Ρουφ, Μπαλογκάν, Σάκαλα, Άρφιλντ, Κινγκ, Λόουρι.

Διαιτητής: Slavko Vincic (SVN)

Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Toma Klancnik (SVN)

Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Andra Kovacic (SVN)

Τέταρτος Διαιτητής: Srdjan Jovanović (SRB)