ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση... συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 (Ντονγκαλά 22'/Χριστοφή 19') στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Παύλου Κορρέα στο 69' ολοκλήρωσε τον αγώνα η Ανόρθωση. Στους 52 βαθμούς οι γαλαζοκίτρινοι, στους 49 η Κυρία, στους 51 είναι η ΑΕΚ. Στην τελευταία αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστεί εκτός έδρας κόντρα στην Πάφο, η Κυρία εντός έδρας απέναντι στον Άρη και η ΑΕΚ εκτός κόντρα στον Απόλλωνα.

Στο α' ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο ματς κι έφτιαξε τις προΰποθέσεις για το προβάδισμα όμως η Ανόρθωση ήταν πιο αποτελεσματική και πήρε προβάδισμα στο 19' με τον Χριστοφή για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 1-1 με κεφαλιά του Ντονγκαλά στο 22' μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Πέδρο, ενώ στη συνέχεια ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Οι γαλαζοκίτρινοι στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησαν διπλάσιες ευκαιρίες (4-2) από τους φιλοξενούμενους, ενώ τα ποσοστά όσο αφορά την κατοχή (62%-38%) της μπάλας φανερώνουν την εικόνα του α' μέρους.

Στο β' ημίχρονο το σκηνικό ήταν πανομοοιότυπο με το πρώτο 45λεπτο, με τον ΑΠΟΕΛ να επιδιώκει να ασκήσει πίεση από νωρίς για το γκολ. Με την πάροδο του χρόνου το παιχνίδι... άνοιξε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν περισσότερους χώρους για να αναπτυχθούν με στόχο να κάνουν τη ζημιά.

Γαλαζοκίτρινοι και κυανόλευκοι πάλεψαν για το γκολ μέχρι τέλους, δημιουργώντας μεγάλες ευκαιρίες. Οι δύο τερματοφύλακες και τα... δοκάρια στέρησαν το τρίτο γκολ στον αγώνα, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

6' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Σατσιά, όμως ο Ντε Βινσέντι που έκανε το γύρισμα στην περιοχή υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

7' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Ντονγκαλά από δεξιά.

7' Κεφαλιά από τον Σόουζα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Σαρφό, η μπάλα στον Λόρια.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά για το γκολ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

10' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σατσιάς από θέση... βολής μετά από γύρισμα του Ντονγκαλά, έκανε το σουτ, προ της γραμμής ο Αραγιούρι έδιωξε σε κόρνερ!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για την ομάδα της Λευκωσίας.

19' ΓΚΟΛ 0-1!  Ο Ουάρντα έδωσε στον Χριστοφή κι αυτός στον Χοφ που έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Σκουφέτ απέκρουσε ασταθώς, με την μπάλα να καταλήγει στον Χριστοφή που με σουτ έκανε το 0-1.

22' ΓΚΟΛ 1-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Ντονγκαλά με κεφαλιά έκανε το 1-1.

26'  Φάουλ του Αραγιούρι στον Ντε Βιντσέντι.

29 Eυκαιρία με τον Ουάρντα μετά από σέντρα του Λάζαρου, έκανε την κεφαλιά o Aιγύπτιος, άουτ.

30'  Φάουλ για την Ανόρθωση αριστερά εκτός περιοχής για χέρι του Βινίσιους.

31'  Εκτέλεσε το φάουλ ο Λάζαρος, έδιωξε σε πλάγιο άουτ ο Ντε Βιντσέντι.

32' Φάση διαρκείας στην περιοχή του Λόρια, απομάκρυναν την μπάλα οι φιλοξενούμενοι.

38'  Σέντρα από τον Πέδρο, έδιωξε ο Κορρέα.

39΄ Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα για τον Πέδρο για μαρκάρισμα στον Αρτυματά.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

49' Σουτ από τον Σαρφό, απόκρουσε ο Λόρια!

53' Κίτρινη κάρτα στον Κορρέα.

57' Χουσμπάουερ αντί Βερχόβετς.

58' Κίτρινη κάρτα στον Χουσμπάουερ για θέατρο στην περιοχή.

60' Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά.

60' Μεγάλη ευκαιρία με τον Σατσιά για τον ΑΠΟΕΛ. Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Έδιωξε ο Λόρια μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

61'  Βγήκε η σέντρα με προϋποθέσεις για τον Χριστοφή ο Σαμπάλα τον προλαβαίνει

63' Έβδομο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι να πλασάρει και η μπάλα στο αριστερό δοκάρι!

Τη στιγμή της φάσης ο Κορρέα ήταν στο έδαφος. Βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Κορρέα.

Επιστρέφει στο ματς ο Κορρέα.

67' Κβιλιτάια αντί Ντε Βινσέντι.

67' Πόποβιτς αντί Ιωάννου.

69' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για την Ανόρθωση με πλασέ του Λάζαρου, εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Σκουφέτ!

70' ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο Κορρέα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Έσελινκ.

Δείτε τη φάση ΕΔΩ.

73' Σέντρα Ντονγκαλά, μαζεύει ο Λόρια.

73' Νέα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία, με τον Κορέια να μπαίνει στην περιοχή, έκανε το πλασέ, με την μπάλα στον Σκουφέτ και το δεξί δοκάρι...

75' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

75' Νοβότνι αντί Λάζαρου

75' Ντέλετιτς αντί Χριστοφή.

76' Θεοδώρου αντί Σατσιά

76' Εφραίμ αντί Ντονγκαλά.

85' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Εφραίμ. Επιθετικό φάουλ στον Λόρια μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

86' Κίτρινη στον Νοβότνι

87'  Συρτό σουτ του Εφραίμ, εύκολα ο Λόρια.

89' Καρώ αντί Πέδρο.

90'Σουτ από τον Χουσμπάουερ, απέκρουσε ο Σκουφέτ.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των κακθυστερήσεων.

90'+1' Σουτ από τον Σόουζα, άουτ

90'+3' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

90'+3' Σουτ από τον Οκριασβίλι, άουτ.

90'+4' Μεγάλη ευκαιρία μετά από αντεπίθεση της Ανόρθωσης, με τον Αμπαρτζουμιάν να πλασάρει... πάνω στον Σκουφέτ!

90'+5' Νέα μεγάλη ευκαίρία ο Οκριασβίλι υπό πίεση έκανε το πλασέ, άουτ!

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Πέδρο (89'), Βινίσιους, Έσελινκ, Ζαμπάλα, Σαρφό, Σόουζα, Σατσιάς (Θεοδώρου 76'), Οκριασβίλι, Ντονγκαλά (Εφραίμ 76'), Ντε Βινσέντι (Κβιλιτάια 68')

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντανίλο, Κούτσακος.

Ανόρθωση: Λόρια, Αρτυματάς, Βερχόβετς (Χουσμπάουερ 57'), Κορέια, Χριστοδουλόπουλος, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Ιωάννου (Πόποβιτς 67'), Ουάρντα, Χριστοφή (Ντέλετιτς 75').

Στον πάγκο:Τζουρ, Παπαδόπουλος, Καλτσάς, Ρισβάνης, Νοβότνι, Χρυσοστόμου.

Διαιτητής: Sacchi Juan Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης