Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η μάχη στο ΓΣΠ ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ, για την 7η αγωνιστική των πλέι-οφ του Α΄ γκρουπ του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό, ο οποίος δεν αφήνει καμία ικανοποιημένη, αφού στόχος τους ήταν το τρίποντο.

Με αυτή την ισοπαλία, ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία για να περάσει στην κορυφή για πρώτη φορά φέτος. Παραμένει στο -1 από τον Απόλλωνα, μία εβδομάδα πριν το σούπερ ντέρμπι τίτλου κόντρα στον Απόλλωνα, ενώ η ΑΕΚ έχασε επίσης την ευκαιρία να πλησιάσει τις δύο πρώτες θέσεις, αλλά με τον πόντο που πήρε, ανέβηκε στην 3η θέση με 47.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο ματς, έχοντας εντυπωσιακή στήριξη από τον κόσμο του και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 9΄ για το 1-0. Η ΑΕΚ απάντησε στο 11΄ με τη μεγάλη ευκαιρία του Φαραζ και ανέλαβε τα ηνία του ματς στα επόμενα λεπτά, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26΄ με καρφωτή κεφαλιά του Μάγκλιτσα.

Το γκολ έδωσε μεγάλη ώθηση στους "γαλαζοκίτρινους", οι οποίοι πίεσαν στη συνέχεια για να πετύχουν ακόμη ένα γκολ, αλλά χωρίς να μπορέσουν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία και στο 36΄, ξανά κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση με δυνατή κεφαλιά του Γκαρσία μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, το ματς ήταν ισορροπημένο, με την ομάδα της Λάρνακας να απειλεί στο 43΄ με τον Γκιούρσκο και τον ΑΠΟΕΛ να απαντά στις καθυστερήσεις με τον Νατέλ.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έπαιξε πιο συντηρητικά, δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους με στόχο να κτυπήσει στην κόντρα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού δεν απειλήθηκε ο Νεόφυτος Μιχαήλ, πέρα από τη φάση του 89ου λεπτού με το σουτ του Ρομό που κατέληξε άουτ.

Από την άλλη, οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν την κατοχή μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους για να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων και μοιραία το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

89΄ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ρομό, ο οποίος σούταρε άουτ από καλή θέση.

84΄ Σέντρα-σουτ του Οκριασβίλι, μπλόκαρε ο Τούμπας.

72΄ Σουτ από τον Ζαμπάλα, αποκρούει ο Τούμπας.

67΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μάγκλιτσα έστρωσε την μπάλα στον Θεοδώρου, ο οποίος έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, αλλά ο Τούμπας ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Όλο το... πάθος του Μάγκλα σε ένα κλικ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

58΄ Μακρινό άστοχο σουτ από τον Άλτμαν.

47΄ Μακρινό σουτ από τον Σόουζα, μάζεψε την μπάλα ο Τούμπας.

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

45΄+3΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νατέλ, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τούμπας.

43΄ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ για το 1-2! Ο Γκιούρσκο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω!

ΒΙΝΤΕΟ: Εκτέλεση κόρνερ του Γκουστάβο, καρφωτή κεφαλιά του Γκαρσία και 1-1 η ΑΕΚ!

36΄ ΓΚΟΟΟΛΛ η ΑΕΚ! Εκτέλεση κόρνερ του Γκουστάβο, καρφωτή κεφαλιά του Γκαρσία και 1-1!

Σεντερφορίσιο γκολ ο Μάγκλιτσα και... «ΕΚΡΗΞΗ» ΑΠΟΕΛιστών στο ΓΣΠ - Δείτε ΒΙΝΤΕΟ

26΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Νατέλ, κεφαλιά ο Μάγκλιτσα και 1-0!

24΄ Μακρινό σουτ από τον Γκουστάβο, μπλόκαρε ο Μιχαήλ.

Ατμόσφαιρα... ΝΤΕΡΜΠΙ - Η εικόνα στις κερκίδες ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

11΄ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φαράζ, ο οποίος αμαρκάριστος από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, σούταρε άουτ!

Απίστευτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Τούμπας έκανε το λάθος, ο Μάγκλιτσα έγινε κάτοχος της μπάλας, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ντανίλο, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Τόμοβιτς έσωσε και σε δεύτερο χρόνο, δεν μπόρεσε να σκοράρει ούτε ο Μαγκλιτσα!