Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το ντέρμπι στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" ανάμεσα στην Ανόρθωση και τον Απόλλωνα, για την 7η αγωνιστική των πλέι-οφ του Α΄ γκρουπ του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας, με τη Λεμεσιανή ομάδα να ισοφαρίζει στο 90΄ με τον Νταμπό και να σώζει την παρτίδα, παίρνοντας έναν πόντο που τον ανεβάζει στους 52, αλλά αν αύριο κερδίσει ο ΑΠΟΕΛ την ΑΕΚ, θα υπάρξει αλλαγή... ενοίκου στο ρετιρέ.

Η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε το σκορ στο 44΄ με καταπληκτικό σουτ του Χριστοδουλόπουλου και έχασε την ευκαιρία στο φινάλε να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο για να περάσει στην 3η θέση. Πλέον, με τον πόντο που πήρε, παρέμεινε 5η και είναι στο -1 από Άρη και ΑΕΚ, με την ομάδα της Λάρνακας να έχει αγώνα λιγότερο.

Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο και ήταν πιο διεκδικητικός μέχρι το 30ο λεπτό, έχοντας μία πολύ καλή στιγμή με τον Ντιγκινί στο 28΄, όμως η Ανόρθωση μετά το 30΄ ανέβασε ταχύτητα και αφού... προειδοποίησε στο 32΄ με τον Ουάρντα, στο 44΄ άνοιξε το σκορ με γκολάρα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου!

Στην επανάληψη, ο Τιμούρ Κετσπάγια... αιφνιδίασε με τις αλλαγές του, ενισχύοντας τα μετόπισθεν, με τη Λεμεσιανή ομάδα να έχει ανούσια κατοχή απέναντι σε έναν αντίπαλο που αμυνόταν μαζικά για να διαφυλάξει το προβάδισμα του, ψάχνοντας παράλληλα στην κόντρα το δεύτερο γκολ, με τον Ρουσιά στο 80΄ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να "κλειδώσει" το τρίποντο.

Ο Απόλλωνας απάντησε στο 81΄ με τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Νταμπό και έβαλε πίεση στα τελευταία λεπτά, καταφέρνοντας εν τέλει να σώσει την παρτίδα, ισοφαρίζοντας με τον Νταμπό στο 90΄.

ΓΚΟΛ στο 90' ο Νταμπό - Εξετάστηκε η φάση και... 1-1 (BINTEO)

90΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Απόλλωνα, 1-1 με πλασέ του Νταμπό, έπειτα από ασίστ με κεφαλιά του Γιάνγκα! Εξετάστηκε η φάση από το VAR για το αν υπάρχει περίπτωση για χέρι του Γιάνγκα, αλλά το γκολ μέτρησε κανονικά.

81΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Νταμπό από θέση βολής έκανε το πλασέ, μόλις έξω η μπάλα!

80΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση στην αντεπίθεση, ο Ρουσιάς έκανε το πλασέ απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, με τον κίπερ του Απόλλωνα να αποκρούει και να κρατάει ζωντανή την ομάδα του!

73΄ Άστοχο σουτ του Νταμπό εκτός περιοχής.

61΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Εξαιρετική κάθετη πάσα του Νταμπό για τον Ντιγκινί, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Λόρια, αλλά ο κίπερ της Ανόρθωσης βγήκε έγκαιρα και έκανε σωτήρια απόκρουση!

Κίνηση προς την κερκίδα με... νόημα ο Λάζαρος (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

ΛΑΖΑΡΟΣ: Το παστέλωσε και μετά «σφαίρα» στον Τιμούρ - Τι έκανε (ΒΙΝΤΕΟ)

ΒΙΝΤΕΟ το 1-0: Ο Λάζαρος μίλησε πρώτος με πανέμορφο ΓΚΟΛ!

44΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ανόρθωση μετά από τρομερό σουτ "οβίδα" από τον Χριστοδουλόπουλο, 1-0!

35΄ Σουτ από τον Αρτυματά εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

32΄ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Ουάρντα έκανε την καρφωτή κεφαλιά από θέση βολής, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω!

30΄ Σουτ από τον Αλμπάνη εντός περιοχής, άουτ.

28΄ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Ο Χαμάς έκανε τη σέντρα για τον αμαρκάριστο Ντιγκινί στην περιοχή, ο οποίος στο... τσακ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή από κοντά.

22΄ Άστοχο μακρινό σουτ από τον Ντιγκινί.

17΄ Πάσα του Χουσμπάουερ στον Νοβότνι που ήταν έτοιμος να σουτάρει, αλλά ο Φιλιώτης έκανε σωτήρια παρέμβαση και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Κεφαλιά του Αλεσάμι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολ, άουτ η μπάλα.