Ανάλυση Ανόρθωση-Ομόνοια

Μία Ομόνοια που… έτριβαν τα μάτια τους οι φίλαθλοι της κυρίως στο Α΄ ημίχρονο ήταν αυτή που παρουσιάστηκε την Τρίτη του Πάσχα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από το ξεκίνημα του αγώνα θέλησε να… ξαφνιάσει η Ομόνοια μες το «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ανόρθωση και τα κατάφερε.

Μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ με γκολάρα Παπουλή.

Η Ομόνοια συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, να ξέρει τι να θέλει μες τον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει και άλλο γκολ.

Κάτι που ήρθε, στο 36ο λεπτό, μετά από ωραία ομαδική ενέργεια και… φινάλε της φάσης από Λοΐζου.

Η Ομόνοια κατάφερε και κράτησε το προβάδισμα με δύο γκολ για τα καλά, μέχρι και το φινάλε, παρά τις αλλαγές από πλευράς Τιμούρ Κετσπάγια στο β΄ ημίχρονο και την πίεση που εξάσκησαν οι παίκτες της Ανόρθωσης προς την εστία του Φαμπιάνο.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη 04 Μαΐου 2022 στο ΓΣΠ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+4΄ Τέλος αγώνα

90΄ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

Όμορφο σκηνικό με Σέχου και Ανορθωσιάτες στην Ανατολική (BINTEO)

87΄ Κίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους.

82΄ Μακρινό σουτ Κακουλλή άουτ η μπάλα.

82΄ Άστοχο σουτ Ντέλετιτς

79΄ Αλλαγή για Ανόρθωση. Μέσα Χρυσοστόμου έξω Χριστοδουλόπουλος

77΄ Τρεις αλλαγές για Ομόνοια. Μέσα οι Χαραλάμπους, Κακουλλής και Ψάλτης, έξω οι Λοβέρα, Μάταβζ, Σέχου.

74΄ Σουτ Ουάρντα αποκρούει ο Φαμπιάνο.

73΄ Σουτ Μάταβζ αποκρούει ο Τζουρ.

71΄ Αλλαγή για Ομόνοια. Μέσα Ζαχαρίου έξω Παπουλής.

66΄ Ο Χριστοφή μπαίνει στην περιοχή της Ομόνοιας, υπό πίεση από τον Λέζιακς κάνει το σουτ, η μπάλα ψηλά άουτ.

Η... ΕΠΙΚΗ αντίδραση Ουάρντα μετά την ευκαιρία Λάζαρου - Φώναζε για πάσα (ΒΙΝΤΕΟ)

64΄ Αλλαγή για Ομόνοια. Μέσα Χούμποτσαν έξω Γιούστε.

62΄ Σουτ Νοβότνι ψηλά άουτ η μπάλα.

58΄ Πλασέ Παπουλή άουτ η μπάλα.

56΄ Κεφαλιά Μάταβζ έξω η μπάλα.

56΄ Αλλαγή για Ανόρθωση. Μέσα Αμπαρτζουμιάν έξω Εσκοβάλ.

55΄ Σουτ Λοβέρα άουτ η μπάλα.

54΄ Πέναλτι ζητάει η Ομόνοια όταν η μπάλα ακούμπησε στον Ρισβάνη μετά το σουτ Παπουλή, δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι ο ρεφ.

52΄ Πλασέ Χριστοδουλόπουλου μαζεύει ο Φαμπιάνο.

49΄ Πλασέ Χριστοδουλόπουλου μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.

49΄ Σουτ Μάταβζ ψηλά άουτ η μπάλα.

Έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το παραδέχθηκε άμεσα ο Λάζαρος (ΒΙΝΤΕΟ)

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Δύο αλλαγές για Ανόρθωση. Μέσα Ιωάννου και Νοβότνι, έξω Βερχόβετς και Χουσμπάουερ.

Η τεράστια ευκαιρία του Ρισβάνη με.. ΣΤΟΠ από Φαμπιάνο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Σαν πατέρας με γιο Παπουλής και Λοΐζου - Δυνατό... κλικ μετά το γκολ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

ΚΙΝΗΣΗ με... νόημα ο Λένον προς το πέταλο - Τι έκανε μετά το γκολ Λοΐζου (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του Α΄ ημιχρόνου του αγώνα κυπέλλου Ανόρθωση-Ομόνοια (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

45+1' Τέλος ημιχρόνου.

45΄ Ένα λεπτό καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο.

44΄ Κίτρινη κάρτα στον Χριστοδουλόπουλο για χέρι στην μπάλα που την έστειλε στα δίκτα, δεν μετρά το γκολ.

Ασίστ ο Παπουλής στον Λοΐζου και... 0-2 η Ομόνοια! (ΒΙΝΤΕΟ)

36΄ ΓΚΟΛ: Ο Λοΐζου με πλασέ κάνει το 0-2.

32΄ Κίτρινη κάρτα στον Κορρέα.

29΄ Σουτ Λοβέρα σε κόρνερ ο Τζουρ.

25΄ Κίτρινη κάρτα στον Λανγκ.

21΄ Κίτρινη κάρτα στον Βερχόβετς.

17΄ Σουτ Ρισβάνη αποκρούει ο Φαμπιάνο, νέο σουτ Ρισβάνη απομακρύψει ο Γιούστε.

ΠΑΠΟΥΛΗΣ: Μετά την γκολάρα... 100άρι προς τον πράσινο λαό και την αγκαλιά του Φαμπιάνο! (ΒΙΝΤΕΟ)

11΄ ΓΚΟΛ: Κόρνερ για την Ομόνοια με πάσα στον Παπουλή, ο οποίος με σέντρα σουτ ανοίγει το σκορ.

Σουτ Λοΐζου στο δοκάρι η μπάλα.

Δυνατό ΠΟΣΤ πριν την έναρξη με Ομόνοια: «Αυτός είναι ο κόσμος της Ανόρθωσης Αμμοχώστου» (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Έναρξη αγώνα με την Ομόνοια στη σέντρα.

Δεν πέφτει καρφίτσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» - Η ατμόσφαιρα στην είσοδο των ομάδων (ΒΙΝΤΕΟ)

«Αν συνεχίσουμε με αυτόν τον τρόπο θα...»

«Έγινε πραγματικά κάτι απίστευτο...»

Χαμπουλλάς-Γρηγόρη και το... υπόλοιπο πηγαδάκι (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Στο «ΠΑΠ» ο Σταύρος Παπασταύρου για το μεγάλο ματς (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

ΩΡΑΙΟ με Λένον και Ανορθωσιάτες στην Ανατολική (ΒΙΝΤΕΟ)

Η αρχική ενδεκάδα Λένον κόντρα στην Ανόρθωση (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Η αρχική ενδεκάδα Κετσπάγια απέναντι στην Ομόνοια (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

ΒΙΝΤΕΟ η άφιξη της Ομόνοιας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: «Οι ποδοσφαιριστές μας είναι στο γήπεδο και σας περιμένουν!» (BINTEO)

Λατρεία με Ουάρντα: Δεν τον αφήνουν να ησυχάσει - ΒΙΝΤΕΟ λίγο πριν την Ομόνοια

Live Αγώνα

Διεξάγεται η ώρα 19:00 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ο ημιτελικός του κυπέλλου Κύπρου Ανόρθωση-Ομόνοια.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ανόρθωση: Τζουρ, Αρτυματάς, Βερχόβετς, Κορρέια, Χριστοδουλόπουλος, Ρισβάνης, Χουσμπάουερ, Εσκοβάλ, Κορρέα, Ουάρντα, Χριστοφή.

Στον πάγκο: Λόρια, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Πόποβιτς, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς, Αραγιούρι, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Νοβότνι, Χρυσοστόμου.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Μάταβζ, Παπουλής, Λέζιακς, Μπασιρού, Λανγκ, Λοβέρα, Ντίσκερουντ, Λοΐζου.

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Κίκο, Μποτεάκ, Χούμποτσαν, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Τσέποβιτς, Χαραλάμπους, Κακουλής, Ασάντε.

Διαιτητής: Manganiello Gian Luca

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος