Με γκολ του Ζαμπάλα στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-1 την Πάφο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Στο -4 από την πρώτη θέση οι γαλαζοκίτρινοι της πρωτεύουσας.

Στο α΄ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν σαφώς καλύτερος, είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα, ενώ δημιούργησε... όλες τις ευκαιρίες. Αντίθετα η Πάφος περιορίστηκε σε διπλή ζώνη με πρώτιστο γνώμονα την αναχαίτιση των γηπεδούχων. Η δυστοκία και τα... δοκάρια στέρησαν από τους γαλαζοκίτρινους της πρωτεύουσας που είχε έναν.. δυνατό και ανίκητο αντίπαλο, τον Αρτούρ Ρούντκο, καθώς ο τερματοφύλακας της Πάφου με σωστές τοποθετήσεις και αποκρούσεις διατήρησε απαραβίαστη την εστία του.

Πανομοιότυπο ήταν το σκηνικό και στο β' ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να πιέζει συνεχώς για το γκολ, με τον Ντονγκαλά ανοίγει το σκορ στο 66'. Κάπου εκεί... ξύπνησε η Πάφος. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβαίνουν, στο 69' ο Κοβάσεβιτς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ μέσω VAR. Ο Βαλακάρι στο 83' ανενόχλητος στην περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε στην συνέχεια, ο Εφραίμ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες και στο 90'+2' ο Φακούντο Ζαμπάλα με ένα ωραίο σουτ... λύτρωσε τον ΑΠΟΕΛ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1!

Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να ασκήσουν πίεση στην Πάφο

4' Κίτρινη κάρτα στον Οκριασβίλι για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Αουρέλιο

8' Κόρνερ για την Πάφο. Ο Αουρέλιο έκανε τη σέντρα, η μπάλα στο πρόσωπο του Ζαμπάλα και κόρνερ.

Ο Πάντσεον έστειλε την μπάλα απευθείας άουτ μετά την εκτέλεση κόρνερ...

14' Σέντρα από τον Ζαμπάλα, κεφαλιά από τον Μάγκλιτσα, άουτ.

15' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Εκτέλεσε ο Οκριασβίλι, έδιωξε με γροθιές ο Ρούντκο.

Ζητάνε πέναλτι οι του ΑΠΟΕΛ για πτώση του Οκριασβίλι, τίποτα δείχνει ο διαιτητής.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

19' Κεφαλιά από τον Βινίσιους, μαζεύει τη μπάλα ο Ρούντκο.

20' Φάουλ για την Πάφο από δεξιά. Χωρίς αντίκρισμα μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Πάντσεον.

27' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Πέδρο έκανε  την διαγώνια πάσα στην περιοχή, όμως ο Οκριασβίλι δεν μπόρεσε να σκοράρει απέναντι από τον Ρούντκο.

Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ από δεξιά.

31' Εκτέλεσε το φάουλ ο Σαρφό, βγαίνει και μαζεύει την μπάλα ο Ρούντκο.

Πτώση Ντονγκαλά στην περιοχή, κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ

Απομακρύνει με γροθιές ο Ρούντκο

39' Νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ

Πιέζει ο ΑΠΟΕΛ.

42'  Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Σατσία να παίρνει την κεφαλιά απο την σέντρα του Πέδρο με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Ρούντκο!

43'  Περίπτωση πέναλτι εξετάζει το VAR σε μονομαχία του Βινίσιους με τον Παλάσιος.

Συνεχίζεται το ματς...

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45' Ο Ντονγκαλά σουτάρει, ο Ρούντκο αποκρούει ασταθώς, η μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια μαζεύει τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Πάφου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Βαλακάρι αντί Ζάιρο

48' Ακόμα ένα δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Οκριασβίλι να κάνει το πλασέ αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα...

51' Φουρ αντί Ντάγκλας Αουρέλιο

Φάουλ σε καλό σημείο για να απειλήσει η Πάφος

Μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Μπάιριτς να παίρνει την κεφαλιά και τον Μιχαήλ να σώζει με τα πόδια!

54' Κίτρινη κάρτα στον Πάντσεον ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών. Τα επόμενα δύο ματς της Πάφου είναι κόντρα σε Απόλλωνα και Άρη.

60' Κίτρινη κάρτα στον Αλ Γκαντιουί για φάουλ στον Σατσιά.

Εξετάζεται η φάση. Παραμένει η απόφαση του διαιτητή για κίτρινη κάρτα.

Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ περνάει ανεκμετάλλευτο.

64' Κοβάσεβιτς αντί Σεμέδο.

65'  Αμπντουσαλάμοφ αντί Αλ Γκανταουί

66' ΓΚΟΛ 1-0! Γύρισμα του Σόουζα από δεξιά, ο Μάγκλιτσα έκανε το πλασέ, ο Ρουντκο απέκρουσε ασταθώς και ο Ντονγκαλά από κοντά πλασάρει για το 1-0!

69' Ο Κοβάσεβιτς στέλνει την μπάλα στα δίκτυα όμως είναι σε θέση οφσάιντ.

76' Θεοδώρου αντί Ντονγκαλά.

77' Ντράγκομιρ αντί Πάντσεον

77' Έσελινκ αντί Οκριασβίλι.

82' Κίτρινη στον Καρώ ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών

83' ΓΚΟΛ 1-1!  Ο Βαλακάρι ανενόχλητος μέσα στη περιοχή του ΑΠΟΕΛ, πλάσαρε και ισοφάρισε το σκορ.

87' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ εντός περιοχής να πλασάρει, άουτ!

88' Κίτρινη κάρτα στον Βαλακάρι.

88' Γεωργίου αντί Σατσιά.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+2' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, αποκρούει σε κόρνερ ο Ρούντκο μετά από πλασέ του Εφραίμ

90'+3'ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ζαμπάλα με ωραίο σουτ κάνει το 2-1!  Ο μπακ του ΑΠΟΕΛ μπήκε στη περιοχή, έκανε το πλασέ με το δεξί και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Ζοάο Πέδρο, Σατσιάς (Γεωργίου 88'), Σαρφό, Σόουζα, Οκριασβίλι, Ντονγκαλά, Μάγκλιτσα.

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Μιντίκκης, Θεοδώρου, Έσελινκ, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Γουΐλερ.

Πάφος: Ρούντκο, Παλάσιος, Σεμέδο (Κοβάσεβιτς 64'), Ζάιρο (Βαλακάρι 46'), Ν. Αουρέλιο (Φουρ 51'), Ζ. Αουρέλιο, Αλ Γκανταουί (Αμπντουσαλάμοφ 65'), Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον, Τόμεσακ.

Στον πάγκο: Πέτρου, Άντος, Χότσκο, Φυλακτού, Μιχαήλ, Ντράγκομιρ, Πάγιτς.

17:00 ΑΠΟΕΛ – Πάφος F.C.
Στάδιο: Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος