Η Ανόρθωση νίκησε με 4-1 τον ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Στους 43 βαθμούς η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, στους 44 παρέμειναν οι γαλαζοκίτρινοι της πρωτεύουσας. Δύο από τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ένα από τον Ουάρντα. Αυτογκόλ ο Ζαμπάλα, το γκολ της τιμής ο Ντονγκαλά στις καθυστερήσεις.

Μια... καταιγιστική Ανόρθωση στο α' ημίχρονο σημείωσε τρία γκολ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ και έβαλε γερές βάσεις για τν νίκη.

Μόλις στο 3' ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος άνοιξε το σκορ, ενώ στο 11' ο Ουάρντα έκανε το 2-0. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν αποτελεσματική, φτάνοντας στο 3-0 με τον Λάζαρο να σκοράρει ξανά στο 40' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (μέσω VAR). Οι κυανόλευκοι έστειλαν την μπάλα στα δίκτυα και τέταρτη φορά με τον Αμπαρτζουμιάν, όμως η προηγήθηκε ασίστ με το... χέρι από τον Νοβότνι και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν έριξαν ταχύτητες και σημείωσαν τέταρτο γκολ μετά από σέντρα του Ουάρντα και αυτογκόλ από τον Ζαμπάλα στο 54'.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα, με αποτέλεσμα την βαριά ήττα με 4-1. Ο Ντονγκαλά στις καθυστερήσεις σημείωσε το μοναδικό γκολ του ΑΠΟΕΛ.

Κόρνερ για την Ανόρθωση

4' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με διπλή προσπάθεια ανοίγει το σκορ!

6' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ

7'  Πισινή κεφαλιά του Κβιλιτάια, έτοιμος ο Λόρια διώχνει σε ακόμη ένα κόρνερ

8'  Δυνατό φάουλ του Πέδρο στον Ουάρντα, αρκείται στις παρατηρήσεις ο διαιτητής

10' Κεφαλιά από τον Κορρέα, άουτ.

10' ΓΚΟΛ με τον Ουάρντα! 2-0 η Ανόρθωση. Ο Αιγύπτιος κέρδισε την μονομαχία μέσα στην περιοχή με τον Σάβιτς και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Κβιλιτάια ο οποίος θα γίνει η πρώτη αναγκαστική αλλαγή, τη θέση του θα πάρει ο Εφραίμ.

19' Eφραίμ αντί Κβιλιτάια

31' Δυνατό σουτ του Λάζαρου πάνω από την εστία του Σκουφέτ.

36' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα. Ο Νατέλ για φάουλ του στον Νοβότνι

Πάει για on field review για πέναλτι ο Μάριος Χριστοφόρου.

Πέναλτι για ανατροπή Σάβιτς στον Ουάρντα.

Η φάση του πέναλτι:

39' ΓΚΟΛ 3-0! Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος κάνει το 3-0!

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+1' 4-0 η Ανόρθωση με τον Αμπαρτζουμιάν!

45'+2'' Το γκολ ακυρώνεται για χέρι του Νοβότνι.

Δείτε τη φάση:

Έναρξη β' ημιχρόνου

Έσελινκ αντί Σάβιτς

Βινίσιους αντί Καρώ

Σατσιάς αντί Οκριασβίλι

54' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 4-0! Μπαλιά του Ουάρντα, κεφαλιά ο Νοβότνι, αποκρούει ο Σκουφέτ αλλά η μπάλα βρίσκει στον Σαμπάλα, που πετυχαίνει το αυτογκόλ!

57' Διπλή αλλαγή ο Τιμούρ. Βερχόβετς αντί Λάζαρου, Ρουσιάς αντί Νοβότνι.

59' Κίτρινη στον Ντονγκαλά για κίνηση με το χέρι στο κεφάλι του Ουάρντα που έπεσε στο έδαφος. Έντονες διαμαρτυρίες για κόκκινη από τον πάγκο της Ανόρθωσης.

61' Ντεμπούτο στο πρωτάθλημα ο Εσκοβάλ, στη θέση του Αμπαρτζουμιάν.

70' Ο Θεοδώρου αντί του Σαρφό.

72' Ο Ντέλετιτς αντί του Χριστοφή και ο Χρυσοστόμου αντί του Ουάρντα.

80' Σουτ του Θεοδώρου εκτός περιοχής, πάνω απ' τα δοκάρια.

83' ΔΟΚΑΡΙ η Ανόρθωση με σουτ του Ντέλετιτς από το ύψος της περιοχής.

85' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με κοντινή κεφαλιά του Ντονγκαλά, έξω η μπάλα.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΓΚΟΛ 4-1! Ο Ντονγκαλά μειώνει για το τελικό 4-1.

Τέλος αγώνα

Ανόρθωση: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Λάζαρος(Βερχόβετς 57'), Αμπαρτζουμιάν (Εσκοβάλ 61'), Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Κορρέα, Ουάρντα, Χριστοφή, Νοβότνι (Ρουσιάς  57').

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Αραγιούρι, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ (46' Βινίσιους), Σάβιτς (46' Έσελινκ), Ζαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό, Οκριασβίλι (46' Σατσιάς), Ντονγκαλά, Νατέλ, Κβιλιτάια (19' Εφραίμ).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Βινίσιους, Εφραίμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Έσελινκ, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου, Ντανίλο.

Γήπεδο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης