Σε ένα παιχνίδι με κακό θέαμα και λιγοστές φάσεις, ένα γκολ του Ανδρέα Μακρή ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό για να φύγει με το διπλό από το Μακάρειο κόντρα στην ανούσια ΠΑΕΕΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο στη μοναδική καλή φάση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Κα στον Μακρή, ο οποίος δεν λάθεψε στο τετ-α-τετ και έγραψε το 0-1.

Κοντά στο 0-2 έφτασε ο Ολυμπιακός στο 65' όμως ο Παναγιώτου είπε όχι στο δυνατό σουτ του Πεχλιβάνη από το ύψος του πέναλτι.

Στη συνέχεια η ΠΑΕΕΚ κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά μόνο με ένα δυνατό σουτ του Ενόχ στο 79' όμως ο Μολ φώναξε παρών.

Τελικό σκορ 0-1 με τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει στους 26 βαθμούς και να προσπερνά τη Δόξα ενώ η ΠΑΕΕΚ παρέμεινε στην τελευταία θέση.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Φραγκέσκου, Σουμαόρο (46' Ντίας), Τσόσιτς, Κούρος, Ράμος (88' Ανδ. Νεοφύτου), Ενόχ, Βαρέλα (74' Μπάμπιτς), Κωμοδίκης (46' Μ. Χαραλάμπους), Καπαρτής, Νούνιτς (62' Μιλτς).

Ολυμπιακός (Νεντίμ Τούτιτς): Μολ, Κυριάκου, Σαμπίνια, Εντιανιέ, Μανρίκε, Νάνι, Κονφέ (46' Σ. Χαραλάμπους), Τιάγκο, Κα (68' Σαλί), Πεχλιβάνης, Μακρής (68' Γουίλσον).

Το φίλμ του αγώνα:

90+2' Διαγώνιο συρτό σουτ του Ενόχ από δεξιά, δεν βρίσκει στόχο

88' Έξω ο Ράμος, μέσα ο Νεοφύτου

88' Μακρινό σουτ του Γκουστάβο, η μπάλα κάπου κτυπάει και πάει εκτός σε κόρνερ

85' Έξω ο Τιάγκο, μέσα ο Γκουστάβο

79' Δυνατό σουτ του Ενόχ όμως ο Μολ έκανε μεγάλη απόκρουση! Η καλύτερη ευκαιρία της ΠΑΕΕΚ

69' Δύο αλλαγές από Τούτιτς. Σάλι και Γουίλσον μέσα, έξω οι Μακρής και Κα

65' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Πεχλιβάνηγς έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως ο Παναγιώτου απέκρουσε δύσκολα. Στην εξέλιξη της φάσης τα σουτ των Κα και Μανρίκε δεν ειχαν αποτέλεσμα

63' Σουτ του Μιλτς μέσα από την περιοχή, ο Μολ αποκρούει εύκολα

62' Αλλαγή η ΠΑΕΕΚ. Έξω ο Νούνιτς, μέσα ο Μιλτς

53' Σουτ του Πεχλιβάνη από καλή θέση όμως είναι άστοχο

50' Κεφαλιά του Καπαρτή δεν βρίσκει στόχο

48' Κίτρινη στον Κα

46' Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Μέσα οι Ντίας και Μάρκος Χαραλάμπους, έξω οι Σουμαόρο και Κωμοδίκης

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κονφέ έξω, μέσα ο Στέφανος Χαραλάμπους

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45' Σουτ του Μακρή, άστοχο

33' Αυτή ήταν και η πρώτη ευκαιρία των μαυροπρασίνων στον αγώνα

32' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Μακρής βγήκε μόνος απέναντι στον Παναγιώτου και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ

27' Κίτρινη στον Ράμος

25' Δεν βλέπουμε θέαμα από τις δύο ομάδες, πολλά τα λάθη

12' Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στα πρώτα λεπτά...

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Πρώτο παιχνίδι στον πάγκο του Ολυμπιακού για τον Νεντίμ Τούτιτς.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Ενόχ, Σουμαόρο, Κωμοδίκης, Βαρέλα, Νούνιτς, Καπαρτής, Τσόσιτς, Κούρος, Ράμος, Φραγκέσκου
Στον πάγκο: Μαυρομούστακος, Ντίας, Χαραλάμπους, Μπάμπιτς, Α. Νεοφύτου, Τίμερμανς, Μιλτς, Παττίχης, Αμερόνγκεν, Καϊμόλεν, Νεοφύτου Άντρις

Ολυμπιακός (Νεντίμ Τούτιτς): Μολ, Σαμπίνια, Κα, Μακρής, Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Ντιανιέ, Νάνι, Κυριάκου, Τιάγκο
Στον πάγκο: Κόβατς, Κούπιτς,Μποβέδα, Ανδρονίκου, Γκουστάβο, Γουίλσον, Μανιάς, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Χαραλάμπους, Σάλι, Γουακάσο

19:00 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – Ολυμπιακός Λευκωσίας
Στάδιο: Μακάρειο
Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος