ΑΕΛ και Ομόνοια συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 στο πρώτο ματς της φάσης των «8» του κυπέλλου, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την ρεβάνης της 13ης Απριλίου.

Λίγες φάσεις στο α' ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν τις μεγάλες ευκαιρίες, με την κατοχή της μπάλας να μοιράζεται για ΑΕΛ και Ομόνοια. Οι αριθμοί του α' μέρους φανερώνουν την εικόνα ενός 45λεπτου χωρίς συγκινήσεις και το 0-0 να αντικατοπτρίζει όσα έδωσαν οι ποδοσφαιριστές του Παντελίδη και του Λένον.

Λίγες φάσεις αλλά... ουσία είχε το β ημίχρονο. Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Σάντος στο 50', με την Ομόνοια να ισοφαρίζει με τον Παπουλή στο 60'. Το ματς κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα με το ισόπαλο 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα και τις δύο ομάδες να αφήνουν... ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει του αγώνα στο ΓΣΠ στις 13 Aπριλίου.

7'  Ο Χαραλάμπους μπήκε μεστην περιοχή της ΑΕΛ, ο Σάντος τον εμποδίζει και ο Μέγιερι μαζεύει τη μπάλα.

8' Ο Τεϊσέιρα σουτάρει εντός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Ουζόχο.

15' Ο Σάντος έπεσε στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Μποτεάκ

16' Όλα ΟΚ με τον Σάντους ο οποίος συνεχίζει κανονικά

18' Σουτ από τον Μπασιρού μετά από προσπάθεια του Μποτεάκ, η μπάλα ψηλά έξω.

19' Μετά από πάσα του Χαραλάμπους, ο Λοΐζου με σουτ με το εξωτερικό, έστειλε την μπάλα άουτ.

24' Κίτρινη κάρτα στον Μπαλντέ για φάουλ στον Χούμποτσαν

Εκτέλεσε το φάουλ ο Μποτεάκ, η μπάλα στον Μέγιερι

26' Ο Μπαλντέ σουτάρει, ο Ουζόχο πέφτει και μαζεύει τη μπάλα.

45' Tρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45'+3' Kίτρινη κάρτα στον Λέζιακς για φάουλ στον Έουλερ.

Έναρξη β' ημιιχρόνου

46' Τόρες αντί Μπαλντέ

49'  Άστοχη προσπάθεια με σουτ του Παπουλή

51' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Σάντος περνάει σαν σταματημένους τους αμυντικούς της Ομόνοιας και κάνει το 1-0!

60' ΓΚΟΛ 1-1! Μετά από συνεργασία Μποτεάκ-Παπουλή η μπάλα στον Ελλαδίτη που με πλασέ κάνει το 1-1.

70' Κακουλλής αντί Μάταβζ.

Ψάλτης αντί Χούμποτσαν.

75' Ρέινολντς αντί Νταβόρ

75' Τσέποβιτς αντί Μαρόσα

Κίτρινη στον Ταραπουλούζη

78'  Κεφαλιά του Τσέποβιτς από καλή θέση, άουτ

80' Μακρινό σουτ από τον Παπουλή

81' Λοβέρα αντί Λοΐζου

84' Ριέρα αντί Έουλερ.

84' Κίτρινη κάρτα στον Ρέινολντς ο οποίος χάνει ένα εκ των επόμενων δύο αγώνων της ΑΕΛ στο κύπελλο (αν προκριθεί η ομάδα της Λεμεσού).

Κίτρινη στον Μιλιντσεάνου ο οποίος ήταν στο όριο.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+3' Ζαχαρίου αντί Παπουλή

ΑΕΛ: Μέγιερι, Μαζάν, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Σάντος, Νταβόρ (Ρέινολντς 75'), Παπαφώτης, Έουλερ (Ριέρα 84'), Μπαλντέ (Τόρες 46'), Μαρόσα (Τσέποβιτς 75'), Μιλιντσεάνου.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερβερλντ, Ανδρέου, Αντωνίου, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς.

Ομόνοια: Ουζόχο, Λέζιακς, Χούμποτσαν (Ψάλτης 70'), Γιούστε, Λανγκ, Χαραλάμπους, Μπασιρού, Λοΐζου (Λοβέρα 81'), Μποτεάκ, Παπουλής (Ζαχαρίου 90'+), Μάταβζ (Κακουλλής 70').

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Κίκο, Παναγιώτου, Ασημένος, Χρήστου, Ασάντε.

19:00 ΑΕΛ Λεμεσού – Ομόνοια Λευκωσίας
Στάδιο: Τσίρειο
Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος