Ανάλυση ΑΠΟΕΛ-Άρης

Με τον βαθμό της ισοπαλία έφυγε από το ΓΣΠ ο Άρης.

Στο ντεμπούτο του Αλεξέι Σπιλέφσκι στον πάγκο της ελαφράς ταξιαρχίας, ο Άρης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό με 1-0, κατάφερε προς τα τελικά στάδια της αναμέτρησης με γκολ του Στεπίνσκι, να... τσιμπήσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πρόβλημα και αναγκαστική αλλαγή για τους γαλαζοκίτρινους με τον Βινίσιους να τραυματίζεται και να παίρνει τη θέση του στο 6ο λεπτό ο Έσελινγκ.

Στο 12ο λεπτό μετά από κτύπημα του Στεπίνσκι στον Σόουζα μες τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων, υπήρξε παρέμβαση του VAR, με τον ρεφ, Λούκα Σωτηρίου, να πηγαίνει να ξαναβλέπει τη φάση και να αποφασίζει να δώσει πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Στο 17ο λεπτό ο Κβιλιτάια από την άσπρη βούλα δεν κατάφερε να κερδίσει τον Άλβες.

Στο 24ο λεπτό ο Ντονγκαλά ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σόουζα.

Αν και στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε για δεύτερο γκολ, ο Άρης ήταν συνεχώς μες το παιχνίδι, με το 1-0 εις βάρους του, είχε επιπόλαιες κινήσεις και λάθη στη μεσοαμυντική λειτουργία, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές που έγιναν κατάφερε στο 87ο λεπτό με την κοντινή προβολή του Στεπίνσκι να κάνει το 1-1, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+5΄ Τέλος αγώνα

90+2΄ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του ΑΠΟΕΛ, Σωφρόνη Αυγουστή.

90΄ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Άρη, Αλεξέι Σπιλέφσκι.

90΄ Πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

88΄ Κίτρινη κάρτα στον Ντονγκαλά.

88΄ Αλλαγή για ΑΠΟΕΛ. Μέσα Μάγκλιτσα έξω Γουίλερ.

87΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπράουν.

87΄ ΓΚΟΛ: Ο Στεπίνσκι με κοντινή προβολή φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

82΄ Πλασέ Ντονγκαλά μπλοκάρει ο Άλβες.

80΄ Αλλαγή για ΑΠΟΕΛ. Μέσα Ντιαβαρά έξω Σαρφό.

79΄ Αλλαγή για Άρη. Μέσα Ντζιαβέ έξω Ντελμίρο.

78΄ Κίτρινη κάρτα στον Σόουζα.

77΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπρόρσον.

74΄ Σουτ Ντονγκαλά άουτ η μπάλα.

68΄ Χλιαρό σουτ Κβιλιτάια στα χέρια του Άλβες η μπάλα.

62΄ Αλλαγή για Άρη. Μέσα Σπόλιαριτς έξω Πακέ.

57΄ Σουτ Κβιλιτάια παρεμβαίνει ο Σίλντενφελντ, σουτ Ντονγκαλά άουτ η μπάλα.

55΄ Αλλαγή για Άρη. Μέσα Γιαμπλόνσκι έξω Γκαρσία.

54΄ Σουτ Στεπίνσκι στο δοκάρι η μπάλα.

51΄ Κίτρινη κάρτα στον Καρώ.

50΄ Κεφαλιά Μπρόρσον μαζεύει ο Σκουφέτ.

(18:08) 46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου.

46΄ Αλλαγή για ΑΠΟΕΛ. Μέσα Σατσιάς έξω Γαβριήλ.

45+3΄ Τέλος ημιχρόνου.

45΄ Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

36΄ Κεφαλιά Γιαγκό άουτ η μπάλα.

ΒΙΝΤΕΟ: Σέντραρε ο Σόουζα και ο Ντονγκαλά την... ΚΑΡΦΩΣΕ και άνοιξε το σκορ

35΄ Αδύναμο σουτ Στεπίνσκι μαζεύει ο Σκουφέτ.

24΄ ΓΚΟΛ: Ο Ντονγκαλά με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.

Το ματωμένο κεφάλι του Σόουζα μετά το πέναλτι (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

17΄ Χαμένο πέναλτι Κβιλιτάια. Πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ ο Άλβες.

13΄ Κίτρινη κάρτα στον Στεπίνσκι.

13΄ Στον αγωνιστικό χώρο ο Σόουζα μετά από κτύπημα του Στεπίνσκι.  Παρέμβαση VAR, βλέπει τη φάση ο Λούκας Σωτηρίου και αποφασίζει για πέναλτι.

Κεφαλιά Ντελμίρο μαζεύει ο Σκουφέτ.

Με το... «καλησπέρα» ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ αλλαγή για ΑΠΟΕΛ

Αναγκαστική αλλαγή για ΑΠΟΕΛ. Μέσα Έσελινγκ έξω Βινίσιους.

Έναρξη αγώνα με τον Άρη στη σέντρα.

Πετεβίνος: «Να πάμε αρκετά μακριά! Έχουμε περάσει αρκετά φέτος...» - Τι είπε για τους τραυματίες

Live Αγώνα

Για την 1η αγωνιστική της β΄ φάσης του πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας για το α΄ γκρουπ η ώρα 17:00 στο ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ θα υποδεχθεί τον Άρη.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σόουζα, Κβιλιτάια, Πέδρο, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Γουίλερ, Σαρφό, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Μάγκλιτσα, Σατσιάς, Έσελινγκ, Τσεμπάκε, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γεωργίου, Βρόντης, Χαραλάμπους, Κουτσάκος, Σάβιτς.

Άρης: Άλβες, Γκαρσία, Μπράουν, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιάγκο, Πακέ, Σίλντενφελντ, Μουσούντα, Μπρόρσον, Μπαμπίσκα.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σοφρωνίου, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Φράγκος, Ρονγκάλια, Γιαμπλόνσκι, Ντζιαβέ, Κορόμα, Σιμιόν

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος