Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι με δραματικό φινάλε στο Τσίρειο, Απόλλωνας και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, με την ομάδα της Αμμοχώστου να χάνει πέναλτι στο 90΄+7΄ για να κάνει μία επική ανατροπή!

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 2-0 νωρίς στο ματς και έδειχνε να το φέρνει στα μέτρα του, αλλά η Ανόρθωση σταδιακά άρχισε να συνέρχεται, βρήκε τα πατήματα της και έφτασε μία ανάσα από το να πάρει ένα τεράστιο διπλό, με το οποίο θα μείωσε στους πέντε τη διαφορά από την κορυφή.

Πλέον, η Λεμεσιανή ομάδα η οποία φεύγει ικανοποιημένη από το παιχνίδι από την στιγμή που στο φινάλε γλίτωσε την ήττα, ανέβηκε στους 46 βαθμούς, διατήρησε το +8 από την Ανόρθωση, όμως είναι πλέον στο -7 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ.

Με την ορμή του κόσμου του και ένα πρώτο δεκάλεπτο φωτιά ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα με δύο γκολ από νωρίς!

Πρώτα ο Αλμπάνηςστο 4' εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χριστοφή και με εξαιρετική κίνηση μέσα στην περιοχή νίκη τον Λόρια για το 1-0.

Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Αμπαρτζουμιάν και ο Ντιγκινί στο 10' το μετέτρεψε σε γκολ γράφοντας το 2-0.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο 3-0 με τον Λόρια να σταματά το πλασέ του Αλμπάνη στο 31'.

Η Κυρία ανέβηκε μετά το ημίωρο, ζήτησε πέναλτι στο 35' αλλά δεν το πήρε, οι Λάζαρος και Αραγιούρι... προειδοποίησαν με κεφαλιές στο 43' και στο 44' και τελικά στο 45' ο Χριστοφή με κοντινή προβολή μείωσε σε 2-1.

Στην επανάληψη, η Ανόρθωση μπήκε με φόρα, συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε στο Α΄ μέρος και έφερε το ματς στα ίσα στο 51΄ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου, ενώ στο 54΄ ο Γιοβάνοβιτς έκανε σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Νοβότνι, αποσοβώντας το 2-3!

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα, με τον Απόλλωνα σταδιακά να ισορροπεί, αλλά να μην μπορει να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία.

Η Ανόρθωση ήταν πιο επιθετική, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε και την ψυχολογία με το μέρος της και προσπαθούσε να βρει τους τρόπους για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Το κατάφερε στο 79΄ με τον Νοβότνι, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για χέρι πριν κάνει το σουτ!

Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες ρίσκαραν περισσότερο κυνηγώντας το τρίτο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, με τον Απόλλωνα να απειλεί στο 86΄ με τον Κολ και την Ανόρθωση να χάνει πέναλτι με τον Ουάρντα στο 90΄+7΄ για να κάνει την ολική ανατροπή, σε ένα ματς με χιτσκοκικό φινάλε που έσπασε καρδιές, με τον Γιοβάνοβιτς να είναι ο πρωταγωνιστής του σούπερ ντέρμπι!

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+7΄ ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Γιοβάνοβιτς το πέναλτι του Ουάρντα και σώζει τον Απόλλωνα, κρατώντας το 2-2!

90΄+4΄ Πέναλτι για την Ανόρθωση μετά από ανατροπή του Αμπαρτζουμιάν!

90΄+2΄ Σουτ από τον Καλτσά, σωτήρια παρέμβαση σε κόρνερ από τον Φιλιώτη.

89΄ Κίτρινη στον Κυριάκου.

86΄ Σουτ από τον Κολ από καλή θέση, μπλόκαρε ο Λόρια.

79΄ Ο Νοβότνι σκόραρε με σουτ εντός περιοχής, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του σκόρερ. Συμφώνησε και ο VARίστας με τον διαιτητή, Βασίλη Δημητρίου.

71΄ Άστοχο σουτ από τον Ζράντι.

54΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση για το 2-3! Ο Νοβότνι έκανε το σουτ από θέση βολής και ο Γιοβάνοβιτς έκανε τρομερή επέμβαση κρατώντας το 2-2!

ΒΙΝΤΕΟ: Ο VAR κάλεσε τον Βασίλη κι έδωσε το πέναλτι / 2-2 με Λάζαρο!

51΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ομάδα της Αμμοχώστου! Ο Χριστοδουλόπουλος ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και ισοφάρισε σε 2-2!

49΄ Πέναλτι για την Ανόρθωση μετά από ανατροπή του Ουάρντα από τον Κατελάρη! Η φάση ελέχθηκε από το VAR και ο Βασίλης Δημητρίου υπέδειξε την άσπρη βούλα!

46΄ ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!Ο Ουάρντα έκανε την μπαλιά από αριστερά, ο Νοβότνι έκανε την κεφαλιά με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει αρχικά όμως ο Χριστοφή στην επαναφορά σκόραρε από κοντά.

44' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με την κεφαλιά του Αραγιούρι να μην βρίσκει στόχο

42' Κεφαλιά-ψαράκι ο Λάζαρος, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

38' Κίτρινη στον Αρτυματά

37' Κίτρινη στον Νογιόκ

35' Διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Ανόρθωση για χέρι του Κατελάρη στην περιοχή του Απόλλωνα. Περιμένει το VAR ο Βασίλης Δημητρίου. Δείχνει να συνεχιστεί το ματς ο ρεφ

31' Μεγάλη ευκαιρία για το 3-0, ο Λόρια κάνει σωτήρια επέμβαση στο πλασέ του Αλμπάνη

23' Πρώτη καλή φάση για την Κυρία, η κεφαλιά του Λάζαρου όμως σταμάτησε στο κεφάλι του Κατελάρη

16' Κίτρινη στον Νοβότνι

12' Κεφαλιά του Κατελάρη, η μπάλα ψηλά έξω

10' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-0! Εύστοχη η εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί

9' Πέναλτι για τον Απόλλωνα για χέρι του Αμπαρτζουμιάν. Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση

4' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Χριστοφή έκανε λάθος πάσα προς τα πίσω, ο Αλμπάνης πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό γύρισμα άνοιξε το σκορ