Η Ομόνοια νίκησε τον Άρη με 2-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής με σκόρερ τους Μποτεάκ (51', πεν.) και Κακουλλή. Στους 31 βαθμούς η Ομόνοια στην 7η θέση, πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη ο Άρης που είναι στην 4η θέση με 35 βαθμούς.

Μοιρασμένο ήταν το α' ημίχρονο στο Τσίρειο, με την Ομόνοια να δημιουργεί πιο... απειλητικές φάσεις για την εστία του Βανά και τον Άρη να δημιουργεί προϋποθέσεις για το γκολ κυρίως με τον Στεπίνσκι.

Στο β' μέρος η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στο σκορ με πέναλτι από τον Μποτεάκ (51') που δόθηκε μέσω on field review. Το τελικό αποτέλεσμα σημείωσε ο Κακουλλής στο 90'.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

3' Ο Στεπίνσκι επιχείρησε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Χούμποτσαν και κόρνερ για τους γηπεδούχους. Περνά ανεκμετάλλυτο το κόρνερ...

10' Ο Μιξ σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Βανά!

12' Σουτ από τον Στεπίνσκι, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

13'  Σουτ με τον Μάταβζ από πλάγια δύσκολη θέση, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

25' Κίτρινη κάρτα στον Μποτεάκ.

32'  Μετά από φάουλ του Λοβέρα, ο Γιούστε δεν κατάφερε να κάνει την κεφαλιά για να σκοράρει, άουτ

33'  Σουτ από τον Μάταβζ, απομάκρυνε με γροθιές ο τερματοφύλακας του Άρη.

34' Διαμαρτυρίες για πέναλτι στον Λοβέρα έπειτα από μαρκάρισμα του Σιμιόν.

35'  Ο Άρης ζήτησε πέναλτι, σε πτώση του Μπαμπίκα μετά από μαρκάρισμα του Λέτσιακς.

40'  Σουτ από τον Ντίσκερουντ, άουτ.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

48' Εξετάζει περίπτωση πέναλτι το VAR.

Ο διαιτητής του αγώνα πάει για on field review και υποδεικνύει πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Ντελμίρο. Πέναλτι για την Ομόνοια για χέρι του Ντελμίρο.

51' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μποτεάκ σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

55' Κίτρινη κάρτα στον Μπασιρού που συμπλήρωσε κάρτες.

55' Μπρόρσον αντί Μανού

59'  Γιαμπλόνσκι στη θέση του Σιμιόν.

63' Κίτρινη στον Παπουλή

69'  Λοΐζου αντί Μποτεάκ, Κακουλλής αντί Μάταβζ και Κίκο αντί Λοβέρα

75' Σικόρσκι αντί Στεπίνσκι

77' Κίτρινη στον Κακουλλή

79' Κίτρινη στον Γιαγκό

81' Σουτ από τον Λοΐζου, κόρνερ χωρίς αντίκρισμα για τους φιλοξενούμενους

84' Ο Σικόρσκι μπήκε στην περιοχή κι έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, άουτ.

87' Κβάσιουκ αντί Μπράουν

87' Ιωσηφίδης αντί Μπαμπίκα

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+1' ΓΚΟΛ 0-2.Ο Κακουλλής μετά από γέμισμα του Χούμποτσαν... τρύπωσε ανάμεσα στους αμυντικούς του Άρη και με λόμπα έκανε το 0-2!

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Μάνου (Μπρόρσον 55'), Μπράουν, Στεπίνσκι (Σικόρσκι 75'), Ντελμίρο, Γιαγκό, Πακέ, Σίλντενφελντ, Μπογκνάρ, Μπαμπίκα, Σιμιόν (Γιαμπλόσκι 59').

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Ανδρέου, Φράγκος, Κβάσιουκ, Ελευθερίου, Μουσούντα, Ματθαίου, Κορομά, Ιωσηφίδης

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Μιξ, Μπασιρού, Παπουλής, Λοβέρα (Κίκο 69'), Μποτεάκ (Λοΐζου 69'), Μάταβζ (Κακουλλής 69').
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Ζαχαρίου, Τσέποβιτς, Χαραλάμπους, Ασημένος, Χρίστου, Ασάντε.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος