Ανάλυση αγώνα ΠΑΕΕΚ-Απόλλων

Μετά από ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε ΠΑΕΕΚ και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους… οιωνούς για τον Απόλλωνα, με τον Αλμπάνη στο 3ο λεπτό να ανοίγει το σκορ.

Αν και δέχθηκε νωρίς το γκολ η ομάδα του Μάκη Σεργίδη δεν πανικοβλήθηκε, έψαξε την αντίδραση, προσπάθησε να γίνει βρεθεί μπροστά στα καρέ του Γιοβάνοβιτς, αλλά ο Απόλλωνας είχε την κατοχή της μπάλας, δείχνοντας να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

Παρόλα αυτά, ο Βαρέλα στο 24΄ ανενόχλητος μες την περιοχή με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όπου το 1-1 έμεινε μέχρι και το τέλος ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο, ο Απόλλωνας ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα μέτριος, να δυσκολεύεται να αναπτύξει παιχνίδι και να δημιουργήσει φάσεις, με τα πράγματα να γίνονται δύσκολα στο 60΄ όταν έμεινε με 10 παίκτες από την αποβολή του Αυλωνίτη.

Η ΠΑΕΕΚ πήρε προβάδισμα στο 80 με αυτογκόλ του Μαυρία, αλλά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας... τσίμπησε τον βαθμό με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ντιγκινί.

Η 3η φετινή ισοπαλία για τον Απόλλωνα τον παίρνει στους 45 βαθμούς στην 1η θέση.

Η 5η φετινή ισοπαλία για την ΠΑΕΕΚ την παίρνει στους 14 βαθμούς στην 11η θέση.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+8΄ Τέλος αγώνα

ΠΕΝΑΛΤΙ για χέρι και... 2-2 με Ντιγκινί!

90+4΄ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της ΠΑΕΕΚ, Μάκη Σεργίδη.

90+2΄ ΓΚΟΛ: Εύστοχο κτύπημα πέναλτι Ντιγκινί.

90+1΄ Πέναλτι κερδίζει ο Απόλλωνας σε χέρι του Φραγκέσκου.

To έφερε... ΤΟΥΜΠΑ η ΠΑΕΕΚ, 2-1! (ΒΙΝΤΕΟ)

90'  Έξι λεπτά καθυστερήσεις.

89΄Κίτρινη κάρτα στον Νάντο.

83΄ Αλλαγή για Απόλλωνα. Μέσα Ογκεντά έξω Κυριάκου.

81΄ ΓΚΟΛ: Ο Φραγκέσκου κάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να κτυπά στον Μαυρία και να καταλήγει στα δίκτυα του Γιοβάνοβιτς.

Οι μικροί... φαν του Κολ και του Γιοβάνοβιτς στο Μακάρειο (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

73΄ Κεφαλιά Γιάνγκα μαζεύει ο Πρόσεκ.

ΒΙΝΤΕΟ: Πήγε για on fiel review ο Xριστοδούλου, ακύρωσε πέναλτι και έδειξε κόκκινη!

72΄ Κίτρινη κάρτα στον Τσόσιτς.

66΄ Κίτρινη κάρτα στον Ομπανόρ.

64΄ Κίτρινη κάρτα στον Ενόχ.

63΄ Δύο αλλαγές για Απόλλωνα. Μέσα Μαυρίας και Τζουμ, έξω Αλμπάνης και Φιλιώτης.

61΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ Κούρου διώχνει ο Γιοβάνοβιτς.

60΄ ΑΠΟΒΟΛΗ: Μετά απο παρέμβαση VAR ο ρεφ αποφασίζει φαουλ, ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής, αλλά άλλαξε απόφαση κάρτας, έβγαλε κόκκινη κάρτα σε Αυλωνίτη.

Παρέμβαση VAR.

56΄ Κίτρινη κάρτα σε Αυλωνίτη.

56΄ Ο Αυλωνίτις ανατρέπει τον Βαρέλα και ο διαιτητής σφυρίζει την παράβαση.

54΄ Σουτ Δημητρίου ψηλά άουτ η μπάλα.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου.

46΄ Αλλαγή για Απόλλωνα. Μέσα Γιάνγκα έξω Ίντζια.

Τα στατιστικά ημιχρόνου:

Πήγε να σημειώσει... γκολάρα ο Κούρος! - Σύμμαχος του Γιοβάνοβιτς το δοκάρι (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι και εάν... ΤΡΙΖΕΙ η καρέκλα του, πήγε γήπεδο - Σε ποιο ματς ήταν... ΘΕΑΤΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

45+1΄ Τέλος ημιχρόνου.

45΄ Ένα λεπτό καθυστερήσεις.

44΄ Προσπάθησε ο Κούρος να... κρεμάσει τον Γιοβάνοβιτς στο δοκάρι η μπάλα.

41΄ Μακρινό σουτ Αυλωνίτη μαζεύει ο Πρόσεκ.

37΄ Σουτ Πίττα κοντράρει η μπάλα και κόρνερ.

36΄ Μακρινό σουτ Πίττα αποκρούει με δυσκολία ο Πρόσεκ.

ΒΙΝΤΕΟ: Ισοφάρισε με Βαρέλα η ΠΑΕΕΚ! - Δείτε γκολ

29΄ Σουτ Ντιγκινί σε σώματα αμυντικών η μπάλα και απομακρύνεται.

26΄ Σουτ Αλμπάνη άουτ η μπάλα.

24΄ ΓΚΟΛ: Ο Βαρέλα με πλασέ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

15΄ Σουτ Μίλιτς μαζεύει ο Γιοβάνοβιτς.

Καλησπέρα... 0-1 με Αλμπάνη! (ΒΙΝΤΕΟ)

3΄ ΓΚΟΛ: Ο Αλμπάνης με ιδανικό πλασέ ανοίγει το σκορ.

Έναρξη αγώνα με την ΠΑΕΕΚ στη σέντρα

Κωνσταντίνου: «Οι ρυθμοί, οι παλμοί και η πίεση...»

Προβλήματα τελευταίας στιγμής και ΕΚΤΟΣ αποστολής Τσόρνιγκερ

Η αρχική ενδεκάδα της ΠΑΕΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα

Η αρχική ενδεκάδα του Τσόρνιγκερ μες το Μακάρειο απέναντι στην ΠΑΕΕΚ

Live Αγώνα

Συνέχεια στην 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας με την αναμέτρηση μεταξύ της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας και του Απόλλωνα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Ντίας, Δημητρίου, Βαρέλα, Μιλτς, Τσόσιτς, Ράμος, Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου, Νούνιτς.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Νάντο, Χαραλάμπους, Ενόχ, Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Καπαρτής, Τίμερμανς, Νεοφύτου Α. (98).

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Φιλιώτης, Αυλωνίτης, Χάμπος, Κολ, Νογιόκ, Αλμπάνης, Πίττας, Ίντζια, Ντιγκινί

Στον πάγκο: Tζούριν, Μαυρίας, Τζουμ, Αυγουστή, Χρυσοστόμου, Ογκέντα, Γιάνγκα

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος