Με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο ξεκίνημα του Β΄ ημιχρόνου, η Ανόρθωση έφερε τούμπα το ματς απέναντι στον Ολυμπιακό, μετατρέποντας το 0-1 του Α΄ ημιχρόνου σε 2-1, με τον Χριστοδουλόπουλο να βάζει το... "κερασάκι στην τούρτα" στο 85΄ γράφοντας το 3-1 και σφραγίζοντας το πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα του!

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της Αμμοχώστου ανεβαίνει στους 34 βαθμούς και εξασφαλίζει και μαθηματικά θέση στην πρώτη εξάδα, ενόψει της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος, ενώ η ομάδα της Λευκωσίας η οποία έχει να κερδίσει από την... 10η αγωνιστική (!), παραμένει στην 9η θέση με 18 πόντους.

Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε την κατοχή μπάλας, αλλά ήταν ανούσια, αφού δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις στην αντίπαλη εστία, με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ επικίνδυνος στην κόντρα να... αιφνιδιάζει στο 18΄, σκοράροντας με τον Πεχλιβάνη που έγραψε το 0-1.

Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή, αλλά αποσυντονίστηκαν, φορτώθηκαν με νεύρα απέναντι σε έναν αντίπαλο που οχυρώθηκε στα μετόπισθεν από το ξεκίνημα και προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Η "Κυρία" είχε προβλήματα στην τελική πάσα και δεν μπορούσε να βρει τους τρόπους για να "ανοίξει" την αντίπαλη άμυνα, όμως θα μπορούσε στο 30΄ να ισοφαρίσει με τον Χρυσοστόμου που έχασε μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 43΄ λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει εκ νέου ο Ολυμπιακός, αφού είχε μία πολύ καλή φάση με τον Μακρή για το 0-2!

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην... Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε ένα εκρηκτικό πρώτο εξάλεπτο, όπου πέτυχε δύο γκολ και είχε και δοκάρι, ανατρέποντας τα εις βάρος της δεδομένα και σταδιακά έριξε στροφές, δίνοντας χώρο στον Ολυμπιακό που κρατούσε περισσότερο την μπάλα, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται το προβάδισμα τους, αλλά να ψάχνουν σε κάποιες φάσεις και το 3-1 για να "καθαρίσουν" το ματς, το οποίο εν τέλει πέτυχαν στο 85΄ από την άσπρη βούλα με τον Χριστοδουλόπουλο!

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+1΄ Μακρινό σουτ από τον Κονφέ, δύσκολη απόκρουση από τον Λόρια.

88΄ Κλασική ευκαιρία για το 4-1 με τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Σαμπίνια και κατέληξε κόρνερ!

ΒΙΝΤΕΟ: Το υπέδειξε ο Βασίλης, το... ΚΑΘΑΡΙΣΕ ο Λάζαρος και 3-1!

85΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ομάδα της Αμμοχώστου με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου και 3-1!

84΄ Πέναλτι για την Ανόρθωση για χέρι του Μανρίκε εντός περιοχής! Η φάση εξετάστηκε από το VAR και επικυρώθηκε η απόφαση του ρεφ Βασίλη Δημητρίου.

78΄ Άστοχο σουτ από τον Κορρέια εντός περιοχής. Πολύ καλή στιγμή για το 3-1!

72΄ Σουτ από τον Ουάρντα, αουτ. Καλή στιγμή για την "Κυρία".

69΄ Σουτ από τον Κα εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Λόρια

63΄ Σουτ από τον Χριστοφή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

ΤΡΟΜΕΡΟ ξέσπασμα της Ανόρθωσης με δύο γκολ στα πρώτα έξι λεπτά του Β΄ ημιχρόνου! Δείτε το 1-1 και το 2-1 (ΒΙΝΤΕΟ)

51΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ανόρθωση που φέρνει τούμπα το ματς! Σκόρερ ο Αμπαρτζουμιάν με κεφαλιά-ψαράκι, έπειτα από σέντρα του Κορρέια και 2-1!

50΄ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση! Ο Χρυσοστόμου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και... τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!

48΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ανόρθωση με καταπληκτική κεφαλιά του Κορέα μετά από σέντρα του Χουσμπάουερ, που ισοφαρίζει σε 1-1!

Ανόρθωση-Ολυμπιακός: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

43΄ Εξαιρετικό σουτ του Μακρή εντός περιοχής, δύσκολη απόκρουση από τον Λόρια σε κόρνερ! Γλιτώνει το δεύτερο γκολ η Ανόρθωση.

41΄ Πολύ καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση. Ο Κορρέια έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Νοβότνι δεν μπόρεσε από θέση βολής να πιάσει την κεφαλιά.

32΄ Άστοχη κεφαλιά από τον Αμπαρτζουμιάν.

30΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Χρυσοστόμου, ο οποίος σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ με τη γραμμή του VAR στο γκολ του Ολυμπιακού

ΒΙΝΤΕΟ το 0-1: Ο Ολυμπιακός έφυγε στην κόντρα και ο Πεχλιβάνης «τιμώρησε» την Ανόρθωση

18΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Πεχλιβάνης έφυγε στην κόντρα και με ωραίο πλασέ νίκησε στο τετ - α - τετ τον Λόρια γράφοντας το 0-1! Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για το αν υπάρχει περίπτωση οφσάιντ, αλλά μετά από τρία λεπτά, το  γκολ μέτρησε κανονικά...

Άστοχο σουτ από τον Κορρέια εντός περιοχής.

Σεραφείμ: «Δεν έχουμε την πολυτέλεια για να διαλέγουμε παιχνίδια»

Χριστοφόρου: «Δεν ήταν ποτέ στόχος μας απλά η εξάδα» - Τι είπε για το ενδεχόμενο αλλαγής του ντέρμπι με ΑΠΟΕΛ και για Αραγιούρι, Ιωάννου