Το ροζ φύλλο αγώνος πήρε ο Κεραυνός στον αγώνα με την Ομόνοια, που επικράτησε με 77-72. MVP του αγώνα ο Άντονι Μάλκολμ με 27 πόντους, 1 τρίποντο και 5 ασίστ.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο δεκάλεπτο με την Ομόνοια να παίρνει πρώτη προβάδισμα με 2-0 στο 1’ και Μάλκολμ να το γυρίζει σε 3-2 στο ίδιο λεπτό. Στο 4’ οι ομάδες βρέθηκαν δύο φορές ισόπαλες (7-7) και (10-10), ενώ στο 6’ η Ομόνοια μπήκε μπροστά στο σκορ με 16-10 και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-17 για τους «πράσινους».

Ο Κεραυνός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού στο 13’ μείωσε σε 26-25 και στο επόμενο λεπτό το λεϊ απ του Μάλκολμ γύρισε το σκορ σε 27-26. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Παπαδημητρίου. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 34-30 στο 17’ με εύστοχες βολές και το ημίχρονο έληξε σε 37-32.

Στην τρίτη περίοδο η Ομόνοια διατηρούσε το προβάδισμα της φτάνοντας στο +7 στο 23’ με 41-34, όμως στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (45-45). Στο 29’ η ομάδα του Στροβόλου πήρε εκ νέου προβάδισμα με 47-45 και στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 53-46.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν ξανά μπροστά στο σκορ μειώνοντας σε 66-64 στο 37’, όμως ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμά του φτάνοντας στο +9 στο τελευταίο λεπτό, και πήρε την εντός έδρας νίκη με 77-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 32-37, 53-46, 77-72