Η Ανόρθωση νίκησε 3-1 τον Άρη στον εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής. Στους 31 βαθμούς οι κυανόλευκοι που ανέβηκαν στην Πέμπτη θέση. Οπισθοχώρησε την τρίτη θέση ο Άρης που παρέμεινε στους 35 βαθμούς.

Εικόνα του αγώνα

Ο Άρης.. αιφνιδίασε την Ανόρθωση με τον Πακέ να σκοράρει στο 13' μετά από ασίστ του Μπαμπίκα στην περιοχή, με το γκολ της Ελαφράς Ταξιαρχίας να ανεβάζει τον ρυθμό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την ισοφάριση.

Οι πράσινοι της Λεμεσού αμύνθηκαν αποτελεσματικά στις επιθέσεις των κυανόλευκων που απείλησαν την εστία του Βανά τόσο με σουτ εκτός περιοχής όσο και από στημένες φάσεις. Το γκολ της ισοφάριση ήρθε για τους γηπεδούχους από τον Δημήτρη Χριστοφή ο οποίος αξιοποίησε την σέντρα του Αμπαρτζουμιάν στην καρδιά της περιοχής κάνοντας το 1-1 με προβολή.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ξεκίνησε ιδανικά το β’ ημίχρονο και στο 48’ ο Ουάρντα έκανε το 2-1 ανατρέποντας το σκορ για την Κυρία. Στο 73’ ο Χρυσοστόμου με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Κορέια διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη του αγώνα:

Το ματς άρχισε με δίλεπτη καθυστέρηση λόγω προβλήματος στην εστία του Βάνα

1' Σουτ από τον Χριστοφή, πέφτει και μαζεύει τη μπάλα ο Βανά.

4' Μακρινό συρτό σουτ, η μπάλα στον Βανά.

6' Τραυματίστηκε ο Αραγιούρι ο οποίος θα γίνει αναγκαστική αλλαγή!

7' Αντωνιάδης αντί Αραγιούρι.

10' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

10' Ο Βανά μαζεύει τη μπάλα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Καλτσά.

13' ΓΚΟΛ 0-1!  Αντεπίθεση των φιλοξενουμενων με τον Σπόλιαριτς να δίνει στον Μπαμπίκα ο οποίος από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Πακέ με πλασέ άνοιξε το σκορ.

17' Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά από τον Στεπίνσκι, ο Λόρια αποκρούει εντυπωσιακά!

19' Σουτ από τον Στεπίνσκι, άουτ.

23' ΓΚΟΛ 1-1! Μετά από συνδυασμό παικτών της Ανόρθωσης ο Αμπαρτζουμιάν το γύρισμα και ο Χριστοφή με προβολή ισοφαρίζει!

25' Σουτ από τον Αρτυματά, στον Βανά η μπάλα.

35' Ο Ουάρντα στέλνει τη μπάλα στα δίκρτα όμως ακυρώνεται ορθά για οφσάιντ στον Αιγύπτιο.

42' Κόρνερ για την Ανόρθωση που.. σπατάλησε αρκετά το προηγούμενο διάστημα στο ματς. 6-0 κόρνερ μέχρι στιγμή....

42' Σουτ από τον Καλτσά μετά από κομπίνα στο κόρνερ, η μπάλα καταλήγει έξω.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη κάρτα στον Ρονκάλια για φάουλ στον Ουάρντα.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Χρυσοστόμου αντί Πόποβιτς

48' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Χρυσοστόμου... κλέβει την μπάλα από τον Σίλντενφελντ και ο Ουάρντα τελικός αποδέκτης της μπάλας σκοράρει από κοντά. Ο Χρυσοστόμου έκλεψε από τον Σίλντενφελντ, έδωσε στον Χριστοφή, αυτός έστρωσε στον Καλτσά, το σουτ του αποκρούστηκε από τον Άλβες και στην επαναφορά ο Ουάρντα με πλασέ σε κενή εστία σκόραρε για το 2-1!

57' Φράγκος αντί Σπόλιαριτς

62' Ο Ιωάννου είναι στο έδαφος και δεν μπορεί να συνεχίσει στον αγώνα.

Ετοιμάζεται για να τον αντικαταστήσει ο Αβραάμ

63' Αβραάμ αντί Ιωάννου.

69' Σουτ από τον Στεπίνσκι, άουτ

69' Κίτρινη κάρτα στον Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες.

Κόρνερ για την Ανόρθωση.

73' ΓΚΟΛ 3-1! Ο Χρυσοστόμου με κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Κορέια έκανε το 3-1.

76' Λάζαρος αντί Καλτσά.

78' Κορομά αντί Πακέ

Ιωσηφίδης αντί Στεπίνσκι.

81' Μετά από κάθετη πάσα του Λάζαρου ο Κορέια μπήκε στη περιοχή, όμως το σουτ του έφυγε ψηλά έξω.

82' Μακρινό σουτ από τον Λάζαρο, άουτ.

83' Ο Λάζαρος εντός περιοχής κάνει το συρτό σουτ από διαγώνια θέση, άουτ.

87' Μπράουν ατνί Μπαμπίκα.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέα, Αραγιούρι (Αντωνιάδης 7'), Κορέια, Αρτυματάς, Ιωάννου (Αβραάμ 63'), Πόποβιτς(Χρυσοστόμου 46'), Ουάρντα, Καλτσάς (Λάζαρος 76'), Χριστοφή

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Χατζιμητσής, Μότης.

Άρης (Λουκά): Βάνα Άλβες, Καζού, Μπρόρσον, Σίλντενφελντ, Ρονκάλια, Μανού, Σπόλιαριτς  (Φράγκος 57'), Σιμιόν(Σισκόρσκι 57'), Μπαμπίκα (Μπράουν 87'), Μονέ-Πακέ (Κορομά), Στεπίνσκι (Ιωσηφίδης 78')

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου,, Αντρέου, Κβάσιουκ, Ελευθερίου, Μουσούντα, Ματθαίου

Γήπεδο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος