Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-2 την ΑΕΛ με ανατροπή σκορ στο Τσίρειο. Άνοιξε το σκορ στο 18' ο Μπαλντέ, ισοφάρισε ο Κβιλιτάια στο 21' με τον Μιλιντσεάνου στο 35' να κάνει το 2-1 για το σκορ ημιχρόνου. Στο β΄ ημίχρονο οι Μάγκλιτσα (66') και Κβιλιτάια(75') διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Στο 12' ο Σκουφέτ απέκρουσε μετά την εκτέλεση πέναλτι από τον Έουλερ.

Εικόνα του αγώνα

Πλούσιο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν και να χάνουν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Στο 11’ ο Μιλιντσεάνου ανατράπηκε από τον Βινίσιους στην περιοχή, όμως ο Έουλερ δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Σκουφέτ να αποκρούει την αδύναμη εκτέλεση του πέναλτι στο 12’.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 18΄ όταν ο Μπαλντέ βρήκε χώρο εκτός περιοχής και επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στον Νταουσβίλι και να κατευθύνεται στα δίκτυα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 21’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ισοφάρισαν με κεφαλιά του Κβιλιτάια.

Στο 36’ η ομάδα της Λεμεσού πήρε ξανά προβάδισμα όταν ο Μιλιντσεάνου ντρίμπλαρε τον Καρώ και με ωραίο αριστερό πλασέ έκανε το 2-1.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΛ ξεκίνησε με αλλαγές λόγω τραυματισμών των Έουλερ και Μιλιντσεάνου, ενώ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φέρει τα… κάτω-πάνω με την συνεισφορά των αλλαγών του.

Στο 66’ ο Μάγκλιτσα μετά από σέντρα του Ζαμπάλα και κεφαλιά-ασίστ του Σόουζα έκανε το 2-2, ενώ στο 75’ ο Κβιλιτάια  έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ κάνοντας το 2-3.

2' Σέντρα απαό τον Έουλερ από αριστερά, η μπάλα καταλήγει έξω.

5' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλτιάια να γγίζι

11' Πέναλτι για την ΑΕΛ. Ο Γιώργος Νικολάου υπέδειξε ανατροπή του Μιλιτσεάνου από τον Βινίσιους.

12' Ο Έουλερ...πασάρει στον Σκουφέτ που μαζέυει τη μπάλα!

18' ΓΚΟΛ 1-0 ο Μπαλντέ βρήκε χώρο και σούταρε, η μπάλα βρήκε τον Νταουσβίλι και κατέληξε στα δίκτυα.

20' Το πρώτο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

21' ΓΚΟΛ 1-1 με τον Κβιλιτάια. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάντος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Καρώ πήρε τη δεύτερη και ο Κβιλιτάια με νέα κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1!

26' Αναγκαστική αλλαγή ο Νατέλ εκτός, στη θέση του ο Οκριασβίλι.

27'  Κίτρινη στον Παπαφώτη που χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ΑΕΛ

32' Κίτρινη κάρτα στον Ζοάο Πέδρο.

35' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μιλιντσεάνου ξεφεύγει από τον αντίπαλο στην περιοχή και με ωραίο σουτ δίνει ξανά προβάδισμα στην ΑΕΛ.

42' Σουτ από τον Οκριασβίλι, άουτ!

45' Σουτ από τον Νταβόρ, άουτ

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου

Στα αποδυτήρια μένει ο Μιλιντσεάνου λόγω σφιξίματος στον προσαγωγό.

Αντωνίου αντί Έουλερ

Τσέποβιτς αντί Μιλιντσεάνου

Μάγκλιτσα αντί Εφραίμ

51' Κίτρινη στον Μέγερι για καθυστέρηση

53' Φάουλ για την ΑΕΛ.

54' Ο Ριστέφσκι μετά την εκτέλεση φάουλ κάνει το πλασέ, μαζεύει τη μπάλα ο Σκουφέτ!

62' Κόρνερ για την ΑΕΛ. Η μπάλα στην κατοχή του ΑΠΟΕΛ μετά την επικοινωνία με τον βοηθό διαιτητή.

65' Θεοδώρου αντί Νταουσβίλι

65' Ντεμπούτο για τον Σαρφό, αντικαθιστά τον Ντε Βινσέντι.

66' ΓΚΟΛ 2-2 με Μάγκλιτσα. Σέντρα από τον Ζαμπάλα στην περιοχή, ο Σόουζα την κεφαλιά και την στον Μάγκλιτσα, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-2.

68' Κίτρινη στον Ζαμπάλα

72' Ρέινολντς αντί Νταβόρ

74' Τεράστια ευκαιρία Κβιλιτάια ο οποίος μετά από μπαλιά του Σαρφό πέρασε τον Μέγερι κι έστειλε την μπάλα άουτ!

75' ΓΚΟΛ 2-3 με τον Κβιλιτάια! Μετά από ασίστ του Θεοδώρου ο Κβιλιτάια με διαγώνιο σουτ στην περιοχή έκανε το 2-3!

76' Ριέρα αντί Παπαφώτη

90΄Μέσα ο Έσελινκ, αντί Κβιλιτάια.

ΑΕΛ: Μέγιερι, Μαζάν, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Νταβόρ (Ρέινολντς 72'), Παπαφώτης(Ριέρα 76'), Έουλερ (Αντωνίου 46'), Μπαλντέ, Μαρόσα, Μιλιτσεάνου (Τσέποβιτς 46').

Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερφελντ, Ανδρέου, Σωτηρίου, Μαϊντεβατς.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι(Θεοδώρου 65'), Σόουζα, Ντε Βινσέντι(Σαρφό 65'), Εφραίμ (Μάγκλιτσα 46'), Νατέλ (Οκριασβίλι 26'), Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Έσελινκ, Πολυκάρπου, Γαβριήλ, Ντιαβαρά.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς