Η ΑΕΛ άντεξε στην πίεση με τον Μέγερι να κατεβάζει ρολά! Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 2-1 του Άρη στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού, για την 19η αγωνιστική και του έβαλαν… τρικλοποδιά.

Μαρόσα (20’), Μιλιντσεάνου (31’) και Σπόλιαριτς (66’) τα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Δοκάρι για το σύνολο του Σάββα Παντελίδη στο 27’ με τον Έουλερ, που για 20 λεπτά είχε παίξει τρομερό ποδόσφαιρο.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία», μπήκε καλύτερα, όμως οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού, μετά το 15λεπτο, έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και ελέγχοντας απόλυτα το ματς.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, όταν… ανέβασε ταχύτητα, βρήκε δύο γκολ, ενώ είχε και δοκάρι για ένα τρίτο.

Στο 20’ ο Μαρόσα με τρομερή ατομική ενέργεια και άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ, με τον Έουλερ στο 27’ να «αγγίζει», αλλά να μην «αγκαλιάζει» το 2-0, αφού το φαλτσαριστό πλασέ του βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Άλβες.

Ότι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος, το έκανε ο Μιλιντσεάνου στο 31’. Ο Μολδαβός, έπειτα από πάσα του Έουλερ, δεν αστόχησε από κοντά και έγραψε το 2-0.

Το σύνολο του Λιάσου Λουκά μπορούσε να μειώσει πριν το ημίχρονο, ωστόσο, ο Μέγερι έκανε σωτήρια επέμβαση στην κεφαλιά του Γκαρσία στο 34’.

Κάπως έτσι, το 2-0 υπέρ των γαλαζοκιτρίνων, ήταν αυτό που «σφράγισε» τις προσπάθειες των παικτών.

Στην επανάληψη, και πάλι οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα, με τον Μέγερι να πραγματοποιεί νέα τεράστια απόκρουση σε κοντινό πλασέ του Στεπίνσκι στο 57’.

Το παιχνίδι, όμως, πήρε εκ νέου «φωτιά», όταν ο Σπόλιαριτς στο 66’ με σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Σιμιόν, μείωσε σε 2-1 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Ο Μέγιερι στο 83’ και στο 89’ έκανε σωτήριες επεμβάσεις, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό 2-1 να «κλείνει» το ματς.

Η ΑΕΛ πήρε ένα σημαντικότατο τρίποντο που την κρατάει «ζωντανές» τις όποιες πιθανότητες έχει για εξάδα, φτάνοντας στους 21 βαθμούς, μένοντας στην 8η θέση.

Από την άλλη, ο Άρης έμεινε στη 2η θέση (34 β.), αλλά, η διαφορά του από τον πρώτο Απόλλωνα (38 β.), αυξήθηκε στους 4 πόντους.

Άρης (Λουκά): Άλβες, Γκαρσία, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Καζού, Κβάσουκ (46' Ντελμίρο), Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια (46' Φράγκος - 81' Μπράουν), Μπαμπίκα (81' Γιαμπλόνσκι), Σιμιόν (76' Σικόρσκι)

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Παπαστυλιανού, Κρίστης, Ελευθερίου, Ματθαίου, Κορομά

AEΛ (Παντελίδης): Μέγερι, Σάντος, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Μαζάν, Νταβόρ, Παπαφώτης (62' Ρέινολντς), Μπαλντέ (70' Σωτηρίου), Έουλερ (81' Αντωνίου), Μαρόσα, Μιλιντσεάνου (81' Τσέποβιτς)

Θυμηθείτε το LIVE:

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Μέγιερι και πάλι σε σουτ του Σικόρσκι.

86' Σουτ του Γιαμπλόνσκι, μπλοκάρει ο Μέγερι.

83' Νέα απόκρουση του Μέγερι σε κεφαλιά του Σίλντενφελντ.

81' Μ. Αντωνίου και Τσέποβιτς αντί Έουλερ και Μιλιντσεάνου.

81' Γιαμπλόνσι και Μπράουν μέσα, Μπαμπίκα και Φράγκος έξω.

76' Σικόρσκι στη θέση του Σιμιόν.

72' Κίτρινη στον Σάντος.

70' Σωτηρίου αντί Μπαλντέ.

66' ΓΚΟΛ 1-2. Ο Σπόλιαριτς με σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Σιμιόν μειώνει.

64' Κίτρινη στον Σπόλιαριτς.

62' O Ρέινολντς αντικαθιστά τον Παπαφώτη.

57' Νέα σωτήρια επέμβαση του Μέγερι σε κοντικό πλασέ του Στεπίνσκι.

53' Κίτρινη στον Έουλερ.

46' Φράγκος και Ντελμίρο εντός, εκτός Ρονκάλια και Κβάσιουκ.

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

43' Τεράστια επέμβαση του Μέγερι που έδιωξε σε κόρνερ την κονιτινή κεφαλιά του Γκαρσία.

41' Γύρισμα του Μπαλντέ στον Μαρόσα, το πλασέ του ψηλά έξω.

34' Kεφαλιά του Γκαρσία, πάνω από τα δοκάρια.

31' ΓΚΟΛ 0-2. Ο Έουλερ βρήκε τον Μιλιντσεάνου, ο οποίος, πλάσαρε τον εξερχόμενο Άλβες για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

28' Δοκάρι για την ΑΕΛ σε φαλτσαριστό πλασέ του Έουλερ.

27' Kίτρινη στον Γκαρσία.

20' ΓΚΟΛ 0-1. O Mαρόσα κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή, ντρίμπλαρε και τον Σίλντνενφλεντ, και άνοιξε το σκορ με ιδανικό πλασέ.

16' Ο Σπόλιαριτς επιχείρησε το σουτ, δίπλα από την εστία.

14' Σουτ του Στεπίνσκι, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Μέγερι.