Φινάλε θρίλερ στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Άρη. Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε στο 45’ με σουτ του Μπαμπίκα, με τους γαλαζοκιτρίνους να ισοφαρίζουν στο 90+6’ με κεφαλιά του Βινίσους.

Στους 24 πόντους η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, «έπεσε» από την κορυφή η «Ελαφρά Ταξιαρχία» που πήγε στους 35 βαθμούς.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Πολύ καλά μπήκαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, με το παιχνίδι να αποκτά από νωρίς ρυθμό, δυνατές μονομαχίες, ένταση και ευκαιρίες.

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν αυτοί που έχασαν τις πρώτες φάσεις του ντέρμπι. Στο 11’ ο Ντονγκαλά έκανε σέντρα-σουτ, ο Άλβες έδιωξε με τις γροθιές και στη συνέχεια, απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Ντε Βινσέντι.

Ο κίπερ των φιλοξενουμένων, είχε ξανά «απάντηση», ένα λεπτό μετά, στο 12’ σε κεφαλιά του Σάβιτς.

Στο 24’ ήταν σειρά του Άρη να απειλήσει, και σειρά του Σκουφέτ να κάνει τρομερή απόκρουση σε κεφαλιά του Στεπίνσκι.

Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε με τη λευκή ισοπαλία στα αποδυτήρια, ο Μπαμπίκα είχε άλλη άποψη.

Στο 45’ σε ένα κρίσιμο σημείο του ματς, ο μεσοεπιθετικός της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», με σουτ από το ύψος της περιοχής έπειτα από πάσα του Σπόλιαριτς, έγραψε το 1-0, σκορ το οποίο οδήγησε τους δύο αντιπάλους στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δυσκολευόταν να φτιάξει ευκαιρίες.

Στο 74’ όμως, οι γηπεδούχοι έχασαν απίστευτη φάση, όταν ο Μάγκλτισα σε κενό τέρμα, μετά από κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά έξω.

Το γκολ που έψαξαν οι γαλαζοκίτρινοι ήρθε εν τέλει στο 90+6’ με τον Βινίσιους να «σώζει» την παρτίδα με κεφαλιά.

Στους 24 πόντους ο ΑΠΟΕΛ, στους 34 ο Άρης που έμεινε δεύτερος.

ΑΠΟΕΛ (Αυγουστή): Σκουφέτ, Θεοδώρου (63' Τσεμπάκ), Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Σόουζα, Λουντέμο (63' Μάγκλιτσα), Ντε Βινσέντι (68' Σατσιάς), Ντονγκαλά (68' Οκριασβίλι), Νατέλ (85' Εφραίμ), Κβιλιτάια

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Καρώ, Έσελινκ, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντανίλο

Άρης (Λουκά): Άλβες, Γκαρσία (90' Ιωσηφίδης), Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Καζού, Ρονγκάλια, Σιμιόν, Σπόλιαριτς (56' Φράγκος), Πακέ (79' Ράντουτ), Μπαμπίκα (90' Σικόρσκι), Στεπίνσκι

Στον πάγκο: Στυλιανού, Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Μπράουν, Ελευθερίου, Μαθαίου, Κορομά

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+6' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Βινίσιους με κεφαλιά ισοφαρίζει.

90' Έξι τα λεπτά τον καθυστερήσεων.

90' Σικόρσκι και Ιωσηφίδης μέσα, εκτός Μπαμπίκα και Γκαρσία.

85' Εφραίμ στη θέση του Νατέλ.

84' Ο Νατέλ βρήκε τον Οκριασβίλι, που δεν κατάφερε να βρει καλά την μπάλα και να τελειώσει τη φάση.

80' Σουτ του Σατσιά, άστοχο.

79' Ράντουτ αντί Πακέ.

75' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά του Μάγκλιτσα σε κενό τέρμα, έξω.

72' Ο Άλβες με το ενα χέρι διώχνει σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Νατέλ.

71' Κίτρινη στον Μπρόρσον.

68' Οκριασβίλι και Σατσιάς εντός, Ντονγκαλά και Ντε Βινσέντι εκτός.

64' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, με διπλή προσπάθεια μαζεύει ο Άλβες.

63' Τσεμπάκ και Μάγκλιτσα αντί Θεοδώρου και Λουντέμο.

60' Μπαλιά του Ντονγκαλά στον Νατέλ, αυτός με κεφαλιά κατέβασε την μπάλα, αλλά, η έδιωξε ο Μπρόρσον.

56' Φράγκος στη θέση του Σπόλιαριτς.

50' Κίτρινη στον Σόουζα.

48' Ο Ζαμπάλα έπεσε στην περιοχή, ζήτησαν πέναλτι οι του ΑΠΟΕΛ, «παίζεται» από τον Κυριάκο Χριστοδούλου.

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μπαμπίκα με σουτ από το ύψος της περιοχής ανοίγει το σκορ.

38' Kεφαλιά του Γκαρσία, άουτ.

34' Σουτ του Σπόλιαριτς, κανένα πρόβλημα για τον Σκουφέτ.

Kίτρινη κάρτα στο Γενικό Αρχηγό του Άρη, σύμφωνα με την Cablenet.

32' Σέντρα του Ντε Βινσέντι, η μπάλα περνάει απ' όλους, δεν αιφνιδιάζεται ο Άλβες που διώχνει σε κόρνερ.

24' Τρομερή απόκρουση του Σκουφέτ σε κεφαλιά του Στεπίνσκι.

23' Κίτρινη σε Νατέλ και Ρονκάλια.

19' Kίτρινη στον Σίλντενφελντ.

17' Γύρισμα του Ντονγκαλά, λανθασμένο, έλεγξε τη φάση η άμυνα του Άρη.

12' Κεφαλιά του Σάβιτς και πάλι ο Άλβες.

11' Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Σέντρα σουτ του Ντονγκαλά αρχίκα, ο Άλβες έδιωξε με τις γροθιές, ενώ στη συνέχεια, ο κίπερ του Άρη, απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Ντε Βινσέντι.

8' Σουτ του Μανού Γκαρσία, πάνω από τα δοκάρια.