Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την Ανόρθωση επί της Πάφου!

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση στο Β΄ ημίχρονο, η Ανόρθωση ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0, πέτυχε τρία γκολ και επικράτησε της Πάφος FC στο "Στέλιος Κυριακίδης" με 1-3 και βρίσκεται με το... 1,5 πόδι στους "8" του κυπέλλου, αφού μόνο αν κάνει "χαρακίρι" θα αποκλειστεί στη ρεβάνς.

Η Πάφος η οποία ήταν καλύτερη στο Α΄ ημίχρονο, άνοιξε το σκορ στο 42΄ με αυτογκόλ του Αντωνιάδη και έδειχνε να φέρνει το ματς στα μέτρα της, όμως η αντίδραση της "Κυρίας" στην επανάληψη ήταν εντυπωσιακή, αφού μετά την αποβολή του Ρούντκο στυο 47΄, επέβαλε πλήρως το ρυθμό της, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον ακόμη ένα γκολ για να "κλειδώσει" οριστικά την πρόκριση και να μετατρέψει τον επαναληπτικό στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" σε τυπική διαδικασία.

Τα γκολ για την Ανόρθωση σημείωσαν οι Πόποβιτς, Αμπαρτζουμιάν και Χριστοδουλόπουλος, ο πρώτος και ο τελευταίος με εκπληκτικές εκτελέσεις φάουλ.

Να σημειώσουμε ότι η Πάφος ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες, αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Παλάσιος με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+5΄ Αποσοβεί το 1-4 ο Αντός σε σουτ του Χριστοδουλόπουλου.

ΑΠΟΒΟΛΗ μέσω VAR για χτύπημα εν ψυχρώ στο «Στέλιος Κυριακίδης» (ΒΙΝΤΕΟ)

90΄+4΄ Αντιαθλητική ενέργεια του Παλάσιος στον Κορέα και αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα. Με 9 η Πάφος.

Ο Λάζαρος με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-3! (ΒΙΝΤΕΟ)

80΄ ΓΚΟΟΟΛΛ και πάλι για την Ανόρθωση! 1-3 με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου!

ΒΙΝΤΕΟ: Το ανέτρεψε η Ανόρθωση με Αμπαρτζουμιάν!

70΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ανόρθωση με εξαιετικό σουτ του Αμπαρτζουμιάν εντός περιοχής, ο οποίος γράφει το 1-2!

68΄ Κεφαλιά από τον Πόποβιτς, μπλόκαρε ο Αντός.

59΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ωραίο τελείωμα στην κίνηση από τον Νοβότνι και εξαιρετική απόκρουση του Άντος, με την μπάλα να κτυπά και στο οριζόντιο δοκάρι!

57΄ Σουτ από τον Ουάρντα, η μπάλα άουτ.

ΒΙΝΤΕΟ: Φαουλάρα για το 1-1 ο Πόποβιτς!

51΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ανόρθωση που ισοφαρίζει σε 1-1 με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς!

ΑΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ο Ρούντκο - Δείτε τη φάση με την κόκκινη κάρτα (ΒΙΝΤΕΟ)

47΄ Κόκκινη κάρτα στον Ρούντκο, συνεχίζει με δέκα παίκτες η Πάφος! Ο Μπάιριτς έκανε τραγικό λάθος εκτός περιοχής, ο Νοβότνι πήρε την μπάλα και ο Ουκρανός κίπερ τον ανέτρεψε πριν σουτάρει, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Πάφος FC-Ανόρθωση: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

42΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Πάφο! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παλάσιος έκανε την κεφαλιά και ο Αντωνιάδης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε με σουτ στα δίχτυα της ομάδας του. 1-0 η Πάφος.

Αναγκαστική αλλαγή και για την Πάφο και... «πονοκέφαλος» για Μίλανιτς

31΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Αρτυματάς έκανε το σουτ, η μπάλα έφτασε στον Πόποβιτς, ο οποίος από κοντά έκανε το σουτ, αλλά ο Ρούτκο απέκρουσε σωτήρια κρατώντας το μηδέν.

17΄ Κεφαλιά από τον Μπάιριτς, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

13΄ Άστοχο σουτ από τον Κοβάτσεβιτς.

Γκαντεμιά με βασικό παίκτη της Ανόρθωσης και... αγωνία

Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάιρο να κάνει το σουτ από θέση βολής και τον Τζουρ να διώχνει σε κόρνερ.

Χριστοφόρου: «Πολλά παιδιά είχαν ζητήματα από κτυπήματα από τον αγώνα με την ΑΕΛ, αλλά...»

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 79΄ Πάγιτς / 62΄ Ντέλετιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 47΄ Ρούντκο (απευθείας), 90΄+3΄ Παλάσιος

Πάφος FC (Μίλανιτς): Ρούντκο, Πάγιτς, Παλάσιος, Μπάιριτς, Αϊλτον (35΄ Τάλις), Πάνιτς, Λέιτε (50΄ Αντός), Ντράγκομιρ (64΄ Πάντσεον), Ζάιρο (64΄ Χότσκο), Ντ. Αουρέλιο (64΄ Χέσνταντ), Κοβάτσεβιτς.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Τζουρ, Αντωνιάδης, Αραγιούρι (8΄ Ντέλετιτς), Κορέα, Κορρέια, Αρτυματάς, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ (72΄ Βρχόβετς), Νοβότνι (79΄ Ρουσιάς), Ουάρντα (79΄ Χριστοφή), Πόποβιτς (72΄ Χριστοδουλόπουλος).

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος