Μεγάλη νίκη για τη Λεμεσιανή ομάδα με 2-0.

Ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα "δώρα" των παικτών της Ομόνοιας και επικράτησε με 2-0 στο Τσίρειο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Με αυτό το τρίποντο, η Λεμεσιανή ομάδα ανέβηκε στους 32 βαθμούς και έπιασε την ΑΕΚ στη 2η θέση και πλησίασε στον πόντο τον πρωτοπόρο Άρη, ενώ το "τριφύλλι" δέχθηκε μία ακόμη ήττα, έπεσε στην 6η θέση παραμένοντας στους 24 βαθμούς και πλέον κινδυνεύει σοβαρά να μείνει ακόμα και... εκτός εξάδας!

Τα πρώτα 25 λεπτά κύλησαν στη μετριότητα με αργό ρυθμό και χωρίς φάσεις, με τον Απόλλωνα να έχει ανούσια κατοχή μπάλας. Μετά το αυτογκόλ του Χούμποτσαν στο 26΄, η Ομόνοια ανέβασε σταδιακά ταχύτητα και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 39΄ και 41΄ για να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη, το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, με το "τριφύλλι" να απειλεί στο 61΄ με τον Τσέποβιτς και δύο λεπτά αργότερα, η Λεμεσιανή ομάδα σκόραρε δεύτερο γκολ με τον Γιάνγκα μετά από τραγικό λάθος του Λέζιακς. Από εκεί και πέρα, ο Απόλλωνας έκανε διαχείριση του προβαδίσματος του, απέναντι σε μία Ομόνοια που προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά ο Γιοβάνοβιτς όποτε χρειάστηκε να επέμβει, κατέβασε ρολά και κράτησε το 2-0 για την ομάδα του.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+4΄ Σουτ από τον Γιάνγκα, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

90΄+2΄ Τρομερή απόκρουση του Γιοβάνοβιτς σε πλασέ του Ψάλτη!

87΄ Σουτ από τον Κίκο εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

79΄ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ασάντε προσπάθησε να σκοράρει από κοντά με τακουνάκι μετά από μπαλιά που έγινε από τον Ντίσκερουντ, με τον Γιοβάνοβιτς τελικά να μπλοκάρει.

73΄ Επικίνδυνη σέντρα του Ίλιεφ από δεξιά, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Φαμπιάνο προ του Ζράντι.

67΄ Σουτ από τον Ίλιεφ εκτός περιοχής, λίγο έξω.

ΒΙΝΤΕΟ: Ολέθρια λάθη στην άμυνα της Ομόνοιας και 2-0 με Γιάνγκα!

63΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Απόλλωνα με τον Γιάνγκα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το ολέθριο λάθος του Λέζιακς που γύρισε την μπάλα στον Φαμπιάνο, μπήκε στη φάση, έκανε το σουτ και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0, παρά την προσπάθεια του Βραζιλιάνου κίπερ να διώξει την μπάλα!

Η φάση που έβγαλε... ΝΟΚ ΑΟΥΤ τον Χούμποτσαν (ΒΙΝΤΕΟ)

61΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Τσέποβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, με τον κίπερ του Απόλλωνα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ!

Κατοχή και... ΟΥΣΙΑ για τον Απόλλωνα - Τα στατιστικά ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Έζησε έντονα το ντέρμπι στο Α΄ ημίχρονο ο Μπεργκ - Οι αντιδράσεις του και οι παρατηρήσεις του 4ου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

45΄+1΄ Σουτ από τον Ζράντι από καλή θέση, η μπάλα άουτ.

41΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία για το "τριφύλλι", αυτή τη φορά με τον Τζιωνή, ο οποίος από κοντά έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

39΄ Μεγάλη φάση για την Ομόνοια για το 1-1! Ο Ντίσκερουντ έκανε το σουτ από θέση βολής και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ!

36΄ Άστοχο σουτ από τον Ίλιεφ.

ΒΙΝΤΕΟ το 1-0: Εξαιρετική ενέργεια ο Νταμπό, λανθασμένο διώξιμο του Χούμποτσαν και προβάδισμα ο Απόλλωνας!

26΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Απόλλωνα! Ο Νταμπό μπήκε στην περιοχή μετά από θαυμάσια ενέργεια, έκανε το γύρισμα και ο Χούμποτσαν στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα του Φαμπιάνο για το 1-0!

18΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Άστοχο σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής.

Η κίνηση του Μπεργκ λίγο πριν πάει στον πάγκο της ομάδας του (ΒΙΝΤΕΟ)