Ανάλυση ΠΑΕΕΚ-ΑΕΚ

Όλα έγιναν στο β΄ ημίχρονο και κυρίως προς τα τελικά στάδια της αναμέτρησης στο Μακάρειο Στάδιο.

ΠΑΕΕΚ και ΑΕΚ για τη 17η αγωνιστική εξήλθαν ισόπαλες οι ομάδες σε 2-2, σε ένα παιχνίδι με τρία πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο με ελάχιστες ευκαιρίες, ενώ όλα έγιναν στο β΄ μέρος.

Με τις αλλαγές από τις δύο πλευρές, οι δύο ομάδες δημιούργησαν προϋποθέσεις για ν’ ανοίξουν το σκορ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει το 0-1 στο 68ο λεπτό με το βολέ του Ροσάλες, ενώ δεν άργησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα η ΠΑΕΕΚ με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μπάμπιτς στο 81ο λεπτό.

Ενώ όλα έδειχναν ότι θα έμενε το 1-1 μέχρι τέλους, στο 87ο λεπτό κέρδισε πέναλτι η ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Τιάγκο από τον Δημητρίου με τον Τρισκόφσκι να ευστοχεί από τα 11 μέτρα και να κάνει το 1-2.

Η ΠΑΕΕΚ δεν τα παράτησε και ήταν η σειρά της για να πάρει ένα νέο πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Καπαρτής ανατράπηκε από τον Τόμοβιτς.  Ο Κύπριος επιθετικός πήρε την μπάλα και την έστησε στην άσπρη βούλα και ευστόχησε κάνοντας το τελικό 2-2.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+9΄ Τέλος αγώνα 2-2.

90+6΄ Κίτρινη κάρτα στον Καπαρτή.

90+6΄ ΓΚΟΛ: Εύστοχο κτύπημα πέναλτι Καπαρτή και 2-2.

90+5΄ Κίτρινη κάρτα στον Τόμοβιτς.

90+5΄ Πέναλτι κερδίζει η ΠΑΕΕΚ σε ανατροπή του Καπαρτή από τον Τόμοβιτς.

90΄ Έξι λεπτά καθυστερήσεις.

90΄ ΓΚΟΛ: Εύστοχο κτύπημα πέναλτι Τρισκόφσκι.

87΄ Πέναλτι κερδίζει η ΑΕΚ μετά από ανατροπή του Τιάγκο από τον Δημητρίου.

86΄ Αλλαγή για ΠΑΕΕΚ. Μέσα Άντρις Νεοφύτου έξω Μπάμπιτς.

84΄ Αλλαγή για ΑΕΚ. Μέσα Εγγλέζου έξω Μιλίσεβιτς.

81΄ ΓΚΟΛ: Εύστοχο κτύπημα πέναλτι Μπάμπιτς και 1-1.

79΄ Πέναλτι κερδίζει η ΠΑΕΕΚ μετά από χέρι του Α. Γκονζάλεθ.

73΄ Δύο αλλαγές για ΠΑΕΕΚ. Μέσα Καπαρτής και Βαρέλα, έξω οι Τίμερμανς και Ενόχ.

68΄ ΓΚΟΛ: Μακρινό σουτ Ροσάλες, η μπαλα κτυπά σε παίκτη της ΠΑΕΕΚ και καταλήγει στα δίκτυα του Πρόσεκ.

66΄ Αλλαγή για ΑΕΚ. Μέσα Τιάγκο έξω Μάμας.

58΄ Αλλαγή για ΑΕΚ. Μέσα Ρομό έξω Ακοράν.

58΄ Αλλαγή για ΠΑΕΕΚ. Μέσα Μιλντς έξω Νάντο.

57΄ Σουτ Εσπινόσα άουτ η μπάλα.

Στην Κύπρο ο Κωστένογλου - Ποιο ματς παρακολούθησε

Πήγε να ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΣΕΙ την... πρώην, και όχι μόνο, ο Σωφρόνης Αυγουστή

47΄ Πλασέ Μάμα εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ του Πρόσεκ.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου

45+1΄ Τέλος ημιχρόνου.

45΄ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία.

45΄ Ένα λεπτό καθυστερήσεις.

37΄ Σουτ Ροσάλες αποκρούει ο Πρόσεκ, η μπάλα στον Γκιούρτσο σουτάρει άουτ.

Κεφαλιά Τόμοβιτς πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Αυξήθηκαν τα κρούσματα - Είναι ποδοσφαιριστές

1΄  Έναρξη αγώνα με την ΑΕΚ στη σέντρα.

Πριν το ματς... ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ

Προεδρικό... πηγαδάκι πριν τον αγώνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Τι ΑΛΛΑΞΕ ο Καταλά σε σχέση με Απόλλωνα και τι... ΕΠΡΑΞΕ με Ακοράν και Ροσάλες

Live Αγώνα

Συνέχεια στην 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας με την αναμέτρηση που ξεκινάει η ώρα 19:00 στο Μακάρειο Στάδιο.

Η ΠΑΕΕΚ Κερύνειας αντιμετωπίζει την ΑΕΚ.

Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Νάντο, Ενόχ, Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Τίμερμανς, Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Χαραλάμπους, Βαρέλα, Κωμοδίκης, Α. Νεοφύτου (19), Καπαρτής, Μίλτς, Παττίχης, Α. Νεοφύτου (98)

ΑΕΚ: Τούμπας, Άμπραχαμ, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Άνχελ Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Εσπινόσα, Τόμοβιτς, Γκιούρσκο, Μάμας.

Στον πάγκο: Σάντσεθ, Μαρτίνεζ, Τάντι, Ρόμο, Αναστασίου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μακρής, Τιάγκο.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης