Τρομερός Παναθηναϊκός, ένα βήμα πριν τα προημιτελικά!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν παγοθραυστικό από τη χιονισμένη Ουκρανία κι έστρωσε δρόμο πρόκρισης για τους «8» του Challenge Cup με το θριαμβευτικό 3-1 επί της αήττητης μέχρι σήμερα, Ποντολιάνι.

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε μία πολύ καλή εικόνα με δεδομένο ότι είχε να αγωνιστεί από τις 19 Δεκεμβρίου και το εκτός έδρας ματς του πρωταθλήματος με αντίπαλο την Κηφισιά. Μην ξεχνάμε ότι η Ποντολιάνι είναι η βάση της Εθνικής Ουκρανίας και είναι μάλιστα πρώτη και αήττητη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι Ουκρανοί διατηρούσαν αήττητο και στην Ευρώπη έχοντας προκριθεί με δύο νίκες επί της Πεντζουγκιόρ στον προηγούμενο γύρο. Στα προκριματικά πέρασαν χωρίς αγώνα το εμπόδιο της Μπρατισλάβας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θέλει να κατακτήσει δύο σετ στον επαναληπτικό του Αγίου Θωμά (18/1, 20:00) για να σφραγίσει την πρόκριση στα προημιτελικά. Ο Παναθηναϊκός προκρίνεται ακόμη και αν ηττηθεί με 3-2 σετ. Σε περίπτωση που η Ποντιλιάνι πάρει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ τότε η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Η ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι του Παναθηναϊκού με την Ποντολιάνι θα αντιμετωπίσει είτε την Σπαρτάκ Μιγιάβα είτε την Τερουέλ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έπιασε σπουδαία απόδοση από την γραμμή του σερβίς, στηρίχθηκε σε ακόμη ένα ματς στο μπλοκ (11) αν και δέχτηκε 16 έχοντας πρώτο σκορερ τον Ντεν Ντρις και τους ακραίους Πρωτοψάλτη, Ανδρεόπουλο να δίνουν σημαντικές βοήθειες.

Οι Ουκρανοί είχαν πρώτο σκορερ τον Σεμένιουκ με 18 πόντους έχοντας 8 από μπλοκ. Ο Ζάλπουκ πρόσθεσε 15 έχοντας 50% αποτελεσματικότητα στην επιθεση.

Με τον Ντιντένκο στην γραμμή του σερβίς (ένας άσος) και τις κακές επιθέσεις από Ντεν Ντρις, Πρωτοψάλτη οι Ουκρανοί έφτασαν στο 5-1 στο πρώτο σετ με μπλοκ του Σεμένιουκ με τον Βέλγο διαγώνιο να δίνει τέλος στο σερί. Με τον Πρωτοψάλτη στην γραμμή του σερβίς ο Παναθηναϊκός «μάζεψε» τη διφαφορά για το 7-5 με πρώτη χρόνο του Ρανγκέλ.

Ένας άσος του Ντεν Ντρις και ένα μπλοκ του Ανδρεόπουλου έφερε το σετ στα ίσα για το τριφύλλι αλλά μία λάθος επίθεση του Βέλγου έδωσε την ευκαιρία στην Ποντολιάνι να ξεφύγει και πάλι με δύο για το 11-9.

Με μπλοκ του Ντιντένκο οι Ουκρανοί προσπέρασαν για το 14-11 αλλά με τον Γιάκομπσεν στην γραμμή η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε με 14-16 με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ και επίθεση του Ντεν Ντρις.

Με μπλοκ του Βιέτσκι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 18-18 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά ξανά με δύο (18-20) με τον Ντεν Ντρις. Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν σε 21-21 αλλά ο Βέλγος έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Οι πράσινοι έφτασαν σε συνθήκες σετ μπολ (23-24) με τον Πρωτοψάλτη με το μπλοκ του Σεμένιουκ να διαμορφώνει το 24-24. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε και σε δεύτερο σετ μπολ και κατέκτησε το σετ (24-26) με μπλοκ του Ανδρεόπουλου.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και έφτασε στο 1-5 με μπλοκ του Στάλεκαρ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 4-7 με λάθος του Πρωτοψάλτη και 6-8 με άσο του Σεμένιουκ. Η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (9-10) με πάιπ του Ζάλπουκ.

Με τον Πρωτοψάλτη στην γραμμή του σερβίς ο Παναθηναϊκός έχτισε και πάλι διαφορά για το 9-15 με μπλοκ του Ανδρεόπουλου. Οι Ουκρανοί βρήκαν την ευκαιρία εκμεταλλευόμενοι των λάθη των πρασίνων να μειώσουν σε 16-17 αλλά οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έδειξαν αντίδραση.

Με μπλοκ του Γιάκομπσεν και μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε με 16-20 φτάνοντας σε τριπλό σετ μπολ (21-24) με τον Ρανγκέλ. Το χαμένο σερβίς του Ράπτη και ο πρώτος χρόνος του Σεμένιουκ επέτρεψαν στην Ποντολιάνι να μειώσει σε 23-24 αλλά ο Στάλεκαρ τελείωσε το σετ για τον Παναθηναϊκό.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και έφτασε στο 1-4 με άσο του Πρωτοψάλτη. Οι Ουκρανοί μείωσαν μετά από λάθος επίθεση του Ανδρεόπουλου και ισοφάρισαν σε 6-6 με άσο του Ζάλμπουκ. Με μπλοκ του Ντροζντ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 7-6 και έφτασαν στο 10-8 με μπλοκ του Σεμένιουκ.

Η Ποντολιάνι με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Ζάλμπουκ προηγήθηκε με 15-11 και 18-13 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 18-15 με τον Ντεν Ντρις. Τα λάθη των παικτών του τριφυλλιού όμως έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φτάσουν στο 20-15 με τους πράσινους να μειώνουν ξανά σε 20-17 με τον Ντεν Ντρις. Με άσο του Σεμένιουκ η Ποντολιάνι έφτασε στο 24-19 και κατέκτησε το τρίτο σετ.

Με επίθεση του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-6 στο τέταρτο σετ και 6-9 με μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου. Το τριφύλλι προσπέρασε με πέντε πόντους για το 8-13 φτάνοντας στο 10-16 με μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις.

Με μπλοκ του Σεμένιουκ η Ποντολιάνι μείωσε σε 14-18 με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ. Με λάθος επίθεση του Στάλεκαρ οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 16-19 με τον Πρωτοψάλτη να φέρνει στο +4 και πάλι τον Παναθηναϊκό.

Οι Ουκρανοί έφεραν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (19-20) δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε του σετ. Με μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις οι πράσινοι έφτασαν στο 19-21 και το 19-23 μετά από λάθος επίθεση και πάιπ του Ανδρεόπουλου. Η ομάδα του Παναθηναϊκού έφτασε τελικά στην κατάκτηση του σετ και της νίκης.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 23-25, 25-20, 22-25)

Χόροντοκ (Μάριους Σορντίλ): Ντρόζντ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ντιντένκο 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τόμιν 1 (1/8 επ.), Ντίντοβιτς 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 12% άριστες), Σάλπουκ 15 (12/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 30% υπ. - 15% άριστες), Σεμένιουκ 18 (7/15 επ., 3 άσσοι, 8 μπλοκ) / Φόμιν (λ, 32% υπ. - 12% άριστες), Μπρόβα (λ), Κίσιλιουκ (1/2 επ.), Γιεβστάτοφ, Βιέτσκι 11 (11/28 επ.), Σιντορένκο 2 (2/5 επ., 00% υπ.-00% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 42% υπ. - 05% άριστες), Γιάκομπσεν 6 (3/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (8/13 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 09% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 22 (16/39 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (5/9 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 42% υπ. - 29% άριστες), Μάρκου, Ράπτης.

Πηγή: sdna.gr