Θέλοντας να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό της ξεκίνησε το ματς στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ, η οποία αποφάσισε να πιέσει ψηλά και να μην επιτρέψει στην Τσέλσι να περάσει την μπάλα στο Ρομέλου Λουκάκου, έχοντας «διαβάσει» το παιχνίδι του Βέλγου στο ματς της δεύτερης αγωνιστικής με την Άρσεναλ, όπου πέτυχε και το πρώτο γκολ της καριέρας του με τους «μπλε». Η Πάλας του Βιεϊρά σταμάτησε την Γουέστ Χαμ, άξια της μοίρας της η Νιούκαστλ Έχοντας αυτό στο νου της, η Λίβερπουλ απείλησε σε δύο περιπτώσεις πριν από την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, με τον Τζόρνταν Χέντερσον να μην καταφέρνει να σκοράρει στο 9’, ύστερα από εξαιρετική μετάβαση παιχνιδιού, και υπέροχη μπαλιά του Αλεξάντερ Άρνολντ. Ό,τι λοιπόν δεν κατόρθωσε να κάνει ο αρχηγός της Λίβερπουλ, έγινε πράξη από τον Κάι Χάβερτς στο 21ο λεπτό. Ο Γερμανός, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το εξαιρετικό χτύπημα του 1ου κόρνερ της Τσέλσι στο ματς από τον Ρις Τζέιμς, «πρόλαβε» τον Χέντερσον, και έβαλε μπροστά στο σκορ την Τσέλσι, βρίσκοντας δίχτυα για πρώτη φορά, σε όλες τις διοργανώσεις, μετά τον τελικό του Champions League. Το γκολ αυτό «κόπασε» τον ρυθμό της Λίβερπουλ, ο Λουκάκου λίγο έλειψε να δώσει την πρώτη του ασίστ στο 35ο λεπτό, με τον Χάβερτς να πλασάρει ιδανικά, αλλά τον Ρόμπερτσον, που πήρε την θέση του Κώστα Τσιμίκα στο αρχικό σχήμα, να διώχνει πάνω στην γραμμή, ενώ ο Έλιοτ ένα λεπτό μετά δεν πλάσαρε καλά, μέσα από την περιοχή, με το «κακό» του πόδι. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Τσέλσι θα οδηγηθεί στην ανάπαυλα με το υπέρ της 1-0, όπως και πέρυσι, μία στημένη φάση αποδείχθηκε αρκετή για να αλλάξει τις ισορροπίες του ματς. Ο Μάτιπ, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, σημάδεψε το δοκάρι, ύστερα από κόρνερ της Λίβερπουλ και ο Μανέ δεν κατάφερε να σκοράρει από την μικρή περιοχή, διότι ο Ριτς Τζέιμς, χρησιμοποίησε το… χέρι του. Ο Άντονι Τέιλορ δεν το αντιλήφθηκε σε κανονική ροή αγώνα, ο VAR… έδωσε την λύση, ο Άγγλος «ασίστερ» της Τσέλσι αποβλήθηκε (8ος παίκτης της Τσέλσι που αποβάλλεται στο ντέρμπι), ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε για δεύτερη φορά στην φετινή Premier League (πρώτη από τα έντεκα βήματα) και οδήγησε την αναμέτρηση στην πρώτη ισοπαλία του εν λόγω ζευγαριού στο ημίχρονο, σε ματς που λαμβάνει χώρα στο Άνφιλντ, μετά το 2014! Ορμώμενο από την εξέλιξη της αναμέτρησης, το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ μπήκε και πάλι δυνατά στην «επανάληψη», με στόχο να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, και να «ματώσει» τα δίχτυα της Τσέλσι, μόλις για δεύτερη φορά στην σεζόν. Ο Ντιόγο Ζότα που είχε περάσει αλλαγή πέντε λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου μέρους, λόγω ενοχλήσεων του Φιρμίνο, δεν σημάδεψε σωστά στο 51ο λεπτό, ενώ σε διάστημα τριών λεπτών (57’-60’), οι προσπάθειες των Φαμπίνιο και Ρόμπερτσον εξουδετερώθηκαν επιτυχώς από τον Μεντί. Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της ομάδας του Τόμας Τούχελ, ο Τιάγκο που πέρασε ως αλλαγή στο 74ο λεπτό δεν προσέφερε τα αναμενόμενα (είχε κάνει ντεμπούτο στην περσινή νίκη της Λίβερπουλ στο Λονδίνο απέναντι στην Τσέλσι), o Κώστας Τσιμίκας πέρασε στο ματς στο 85ο λεπτό αλλά δεν άλλαξε κάτι, και το 1-1 (πιο σύνηθες αποτέλεσμα μεταξύ τους την τελευταία 12ετία) αποτέλεσε την πρώτη φορά από το 2017 και μετά που οι δύο ομάδες αρκούνται στον έναν βαθμό, ανεξαρτήτως γηπέδου! Πηγή: www.england365.gr