Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Η εθνική μας ομάδα K16 κοριτσιών, υπό την επίβλεψη του προπονητή Λοίζου Λοίζου, βρίσκεται από το Σάββατο 24 Ιουλίου στην Πορταριά για προετοιμασία ενόψει των υποχρεώσεων της στην Ευρώπη τον Ιανουάριο του 2022.
Η ομάδα μας εργάζεται σκληρά με καθημερινές διπλές προπονήσεις αλλά και με θεωρητικές συνεδρίες που θα συνεχιστούν μέχρι το Σάββατο 31 Ιουλίου που θα επιστρέψουν στην Κύπρο.
Η συνεργασία με τον υπεύθυνο προπονητή του κάμπ στην Πορταριά κ. Ιωάννη Νικολάκη ξεκίνησε πριν από αρκετά χρόνια και η Εθνική μας βρίσκεται τώρα σε ένα ειδυλλιακό περιβάλλον, που παρέχει όλες τις εγκαταστάσεις και τα μέσα για μια εξαιρετική προετοιμασία.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κ. Νικολάκης και ο άμεσος συνεργάτης του και ειδικός φυσικής αγωγής κ. Χρήστος Βαρατάσης είναι εξαιρετικοί γνώστες των κυπριακών δεδομένων αφού και οι δύο ήταν στο τιμόνι της εθνικής γυναικείας ομάδας Κύπρου από το 2019 έως το 2020, ενώ πέρυσι προπονούσαν την ομάδα της Ολυμπιάδας της Νεάπολης στην Α' Κατηγορία Γυναικών του πρωταθλήματος Κύπρου.
Η κυπριακή μας ομάδα αποτελείται από της αθλήτριες Πετρούλα Θεμιστοκλέους, Αλεξάνδρα Φώτσιου, Αντρέανα Κουκουμά, Αλεξάνδρα Σολομωνίδου, Μαρία Πεφάνη, Οριάνα Θεοδότου, Μαρία Κοκοφύτου, Κυριάκη Βραδιμήρου, Ανδριάνα Χατζηκωνστάντα, Χαρά Χριστοφή, Ελίτα Φωτίου, Εύα Ηροδότου, Κωνσταντίνα Γεωργίου, Κωνσταντίνα Συμεού και Αλεξάνδρα Κωνσταντοπούλου.
Η ομάδα μας συνοδεύεται από τον Γενικό Γραμματέα της Ομοσπονδίας κ. Γιαννάκη Προκοπίου και τον Ομοσπονδιακό Προπονητή Γυναικών κ. Λοίζο Λοίζου
Από ιστοσελίδα Κ.Ο.ΠΕ.
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 17:01
Η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής σε τρεις πόλεις ενόψει 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (Παρίσι-Μασσαλία-Σατορού)
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
20/07 @ 15:22
Γεννήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνιας στις 27 Νοεμβρίου 1940 και απεβίωσε στις 20 Ιουλίου 1973.
BEST OF THEMASPORTS