Καλύτερος ο Απόλλωνας στην ημίωρη παράταση πήρε το εισιτήριο πρόκρισης στα ημιτελικά του κυπέλλου. Η Λεμεσιανή ομάδα, μέσα στο Δασάκι της Άχνας, βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Εθνικό, στη ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου, με το πέρας του 90λεπτου, να έχουμε το σκορ της αναμέτρησης στο Τσίρειο Στάδιο και να πηγαίνει η υπόθεση πρόκριση στην ημίωρη παράταση. Με περισσότερες αντοχές, πιο φρέσκος, αλλά και αντιλαμβανόμενοι ότι ένα γκολ έψαχνε ο Απόλλωνας για την πρόκριση, ο Ματέι που πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, έδωσε το πολυπόθητο εισιτήριο στη Λεμεσιανή ομάδα. Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Το πρώτο 20λεπτο του αγώνα στο Δασάκι πέρασε χωρίς κάτι αξιόλογο… Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήταν και γκολ, αυτό για τον Εθνικό Άχνας.  Στο 22ο λεπτό ο Κουντόπιακ έκανε τη σέντρα και ο Ιωάννου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Δημητρίου, με τον Εθνικό να παίρνει προβάδισμα 1-0 και να δίνει ενδιαφέρον στο παιχνίδι και στην υπόθεση πρόκριση. Το γκολ αυτό βοήθησε να… ανοίξει το παιχνίδι, με τον Εθνικό να ψάχνει το δεύτερο γκολ, που θα έφερνε την υπόθεση πρόκριση στα ίσα με το σκορ του πρώτου αγώνα.  Έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν ευστόχησε. Από την άλλη, ο Απόλλωνας έψαχνε διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Στρατηλάτη. Το 1-0 οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Με δύο αλλαγές ξεκίνησε ο Απόλλωνας το β΄ ημίχρονο, με τον Σωφρόνη Αυγουστή να θέλει να βάλει φρεσκάδα και να κάνει πιο επικίνδυνη την ομάδα του. Παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν από τους κυανόλευκους της Λεμεσού, ο Εθνικός ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει, με τον Μιγκελίτο στο 71ο λεπτό, να κάνει το 2-0, με το σκορ να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Τιμόθεου Χριστοφή και να οδηγείται το εισιτήριο πρόκριση στην παράταση. Δύναμη και πάθος είναι χαρακτηριστικά που εμφανίστηκαν στο β΄ ημίχρονο, με τον Τιμόθεο Χριστοφή να βγάζει την κίτρινη κάρτα αρκετές φορές από το τσεπάκι του, ενώ ο Κύπριος ρεφ έδειξε και κόκκινη κάρτα στον προπονητή τερματοφυλάκων του Εθνικού Άχνας. ΠΑΡΑΤΑΣΗ Πιο παθιασμένα, επιθετικά, μπήκε στην παράταση ο Απόλλωνας, ο οποίος σκόραρε ένα γκολ στο 91΄ με τον Παπουλή, όπου κακώς ακυρώθηκε ως οφ σάιντ από τον α΄ βοηθό διαιτητή, ενώ στο 95΄ ο Ματέι με κοντινό σουτ είχε τη... λύση - λύτρωση, για τους κυανόλευκους της Λεμεσού. Το 2-1 έδινε το εισιτήριο πρόκρισης στον Απόλλωνα, μιας και ο Εθνικός χρειαζόταν ακόμη δύο γκολ, με βάση το σκορ 2-0 για τους κυανόλευκους της Λεμεσού από το πρώτο παιχνίδι. Εάν ο Παπουλής δεν ήταν άστοχος στην ευκαιρία του αγώνα στο 104΄, όπου σε κενή εστία πλάσαρε ψηλά άουτ, τότε το εισιτήριο θα κρινόταν πιο νωρίς. Εντούτοις, ο Εθνικός Άχνας δεν είχε τις δυνάμεις να παλέψει άλλο, μιας και το γκολ του Ματέι... εξαφάνισε για τα καλά τις όποιες ελπίδες, πιθανότητες υπήρχαν στην ομάδα του Ντιν Κλάφουριτς για την ολική ανατροπή και την πρόκριση. Το τελευταίο σφύριγμα του Τιμόθεου Χριστοφή βρήκε τον Απόλλωνα στα ημιτελικά του κυπέλλου με την ΑΕΛ ως αντίπαλο. ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ Εθνικός (Ντιν Κλάφουριτς): Στρατηλάτης, Μιγκελίτο, Μ. Ηλία (91΄ Πρόγιτς), Χαραλάμπους, Χουντόμπιακ, Κυπριανού (98΄ Παπαγεωργίου), Χριστοφή, Κορρέα, Ιωάννου (35΄ Ντεϊβίσον), Ι. Μαρκόφσκι (62΄ Κοστόφσκι), Κονέ Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Ενσούε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου (107΄ Σάλαϊ), Σακέτι, Ντένιτς, Γιαννιώτας (46΄ Παπουλής), Περέιρα (77΄ Σαρδινέρο), Πίττας (46΄ Ματέι), Μπένσοπ ΚΙΤΡΙΝΕΣ Xoυντόμπιακ, Κορρέα, Μ. Ηλία (2η), Κυπριανού - Σελίμοβιτς (2η), Βασιλείου (2η), Σακέτι (2η) Πατήστε εδώ για το φιλμ του αγώνα.