Ο 16χρονος εξτρέμ της Ομόνοιας, Λοΐζος Λοΐζου έκλεψε όλα τα φώτα της δημοσιότητας με την γκολάρα του κόντρα στην ΕΝΠ όπως επίσης και οι... τρεις αλλαγές του Μπεργκ.

Ο νόμος του Μπεργκ Μια εβδομάδα πριν στο Τσίρειο και τι δεν άκουσε ο Μπεργκ (και από εμάς τους δημοσιογράφους και από τον κόσμο) επειδή δεν έκανε αλλαγή με ΑΕΛ. Είτε λάθος είτε σωστό αυτή ήταν η απόφαση του. Μια εβδομάδα μετά με αντίπαλο την ΕΝΠ για 80 περίπου λεπτά δεν έκανε αλλαγή και με το σκορ στο 1-0 φώναξε τον 16χρονο Λοΐζου. Μέχρι να τον ρίξει μέσα ο Κούσουλος είχε ήδη κάνει το 2-0 και ανακούφισε όλο το ΓΣΠ. Δεν έμεινε όμως εκεί ο Νορβηγός κόουτς και δύο λεπτά μετά έβαλε και τον Κακουλλή μέσα ενώ στο φινάλε έριξε και τον 17χρονο Χαραλάμπους. Ο μικρός Λοΐζου έβαλε ένα υπέροχο γκολ και τρέλανε τους Ομονοιάτες όμως η ουσία σε αυτές τις κινήσεις του Μπεργκ κρύβεται αλλού. Ο Νορβηγός σε κάθε ευκαιρία τονίζει ότι κάνει αλλαγές όποτε θεωρήσει ότι το χρειάζεται η ομάδα του, ανάλογα με τον αντίπαλο και δίνει ευκαιρίες σε όσους το αξίζουν. Εδώ και δύο παιχνίδια ο Ορτέγα που ήταν βασικός και αναντικατάστατος δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα ενώ με την κίνηση του ο Μπεργκ να βάλει τους τρεις μικρούς στο ματς με την ΕΝΠ έδειξε πως αυτός είναι το αφεντικό και δεν υπάρχει περίπτωση να υποκύψει στις πιέσεις του κόσμου και των ΜΜΕ. Θα ζήσει και θα «πεθάνει» με τους δικούς του κανόνες ο Νορβηγός και μέχρι στιγμής ότι υποσχέθηκε από την αρχή της σεζόν το πετυχαίνει και συνεχώς εξελίσσεται. Όσο για τις εμμονές του με τις αλλαγές θα κρίνεται ανάλογα με τα αποτελέσματα της ομάδας και όχι ανάλογα με τα γούστα του καθενός από εμάς... Ο Φρέντμπεργκ, ο Αναστασίου και ο Μπεργκ Από εκεί και πέρα με τον Μπεργκ στον πάγκο οι Ομονοιάτες βλέπουν τέσσερα δικά τους παιδιά να παίρνουν ευκαιρίες. Ένας επιθετικός (Κακουλλής) και τρεις δημιουργικοί μέσοι (Τζιωνής, Λοΐζου και Χαραλάμπους) από 16 έως 18 ετών! Ο Νορβηγός δεν βλέπει ηλικίες και εθνικότητες και έχει καταφέρει να καθιερώσει τον Κακουλλή ως την... πρώτη του αλλαγή, έδωσε τις ευκαιρίες στον Τζιωνή μετά τον τραυματισμό που είχε ενώ πρόσφατα μας θύμισε και τους δύο μικρούς, τον Χαραλάμπους και τον Λοΐζου. Τον Κακουλλή και τον Τζιωνή μας τους σύστησε ο Φρέντμπεργκ στα τελευταία ματς της σεζόν 2017/18. Την περασμένη σεζόν όμως και οι 4 μικροί πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Αναστασίου με πρώτο και καλύτερο τον Τζιωνή όμως ο Ελλαδίτης κόουτς το έκανε περισσότερο από ανάγκη στο μέσο μια κακής χρονιάς και όχι βάσει πλάνου. Εν τέλει ήρθε φέτος ο Μπεργκ, ο οποίος πέρα από το γεγονός ότι κρατάει την Ομόνοια σε τροχιά τίτλου σε συνδυασμό με καλό ποδόσφαιρο μετά από χρόνια, δείχνει ότι μπορεί να αναδείξει και τα ταλέντα από τις ακαδημίες του τριφυλλιού. Τα προφίλ των... μικρών Ανδρόνικος Κακουλλής 18 ετών - 03/05/2001 (17 συμμετοχές, 2 γκολ) Το... πουλέν του Μπεργκ στα 18 του θεωρείται ένα σημαντικό στέλεχος της πρώτης ομάδας. Στα 16 του ο Κακουλλής μέτρησε λίγα λεπτά συμμετοχής με το τριφύλλι στο πρωτάθλημα του 2017-18, πέρυσι είχε και πάλι μια συμμετοχή για 22 λεπτά όμως φέτος ο Μπεργκ τον απογείωσε χρησιμοποιώντας τον πότε στην κορυφή και πότε στα πλάγια. 12 συμμετοχές στο πρωτάθλημα (11 αλλαγή, 1 βασικός), και άλλες 4 στο Κύπελλο (3 βασικός, 1 αλλαγή) και δείχνει ότι είναι έτοιμος και αυτός για μεγάλα πράγματα. Μαρίνος Τζιωνής 18 ετών - 16/07/2001 (20 συμμετοχές, 5 γκολ) Συστήθηκε πρώτος στους Ομονοιάτες την σεζόν 2017-18 και σε ηλικία 16 ετών μετρώντας δύο συμμετοχές στο πρωτάθλημα. Την περασμένη σεζόν τον έμαθαν για τα καλά αφού είχε 11 συμμετοχές στο πρωτάθλημα (8 ως βασικός και 3 ως αλλαγή). Ένας τραυματισμός τονμ κράτησε πίσω όμως επέστρεψε δυναμικά και το τελευταίο διάστημα πήρε και αυτός τις ευκαιρίες του από τον Μπεργκ. Δημιουργικός μέσος που μπορεί να παίξει και στα άκρα. Χαράλαμπος Χαραλάμπους 17 ετών - 04/04/2002 (6 συμμετοχές) Ο... 17άρης της παρέας τον γνώρισαν περισσότερο την περασμένη σεζόν με 152 λεπτά συμμετοχής ενώ φέτος έπαιξε για 28 λεπτά στο κύπελλο και για δύο λεπτά στον αγώνα με την ΕΝΠ. Έχει και αυτός προοπτικές ανέλιξης και με τον Μπεργκ στον πάγκο περιμένει υπομονετικά. Και αυτός μέσος, κινείται κυρίως στο χώρο του κέντρου. Λοΐζος Λοΐζου 16 ετών - 18/07/2003 (5 συμμετοχές, 1 γκολ) Ο βενιαμίν της Ομόνοιας, Λοΐζου έστρεψε όλα τα φώτα της δημοσιότητας πάνω του με την γκολάρα κόντρα στην ΕΝΠ και όσοι τον παρακολουθούν από πολύ μικρό έχουν να πουν για ένα μεγάλο ταλέντο. Έπαιξε την περασμένη σεζόν σε τρία ματς ως αλλαγή και πρόσφατα πήρε την ευκαιρία του από τον Μπεργκ. Πήρε 90λεπτό στο Κύπελλο όμως έκανε το... μπαμ μέσα σε 7 λεπτά στο ματς με την ΕΝΠ.