Η Λειψία συνέτριψε με σκορ 4-1 την Κολωνία και μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας στη Bundesliga και την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ.

Τι κι αν προερχόταν από τη διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων; Η Λειψία συνέχισε την ξέφρενη πορεία της και το επιβεβαίωσε και με αντίπαλο την Κολωνία. Η ομάδα της Ανατολικής Γερμανίας έφτασε εύκολα στο 4-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga και, όπως η Μπάγερν Μονάχου νωρίτερα, μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ. Από την άλλη, η Κολωνία γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα και παρέμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Η Λειψία έκανε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε 3-1, έχοντας 11 τελικές προσπάθειες και 74% κατοχή μπάλας. Το σκορ άνοιξε στο 22’ ο Βέρνερ, ο οποίος έγινε ο νεότερος παίκτης που φτάνει τις 200 συμμετοχές στη Μπουντεσλίγκα σε ηλικία 23 ετών, 8 μηνών και 18 ημερών. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φόρσμπεργκ με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 37’ ο Λάιμερ έκανε το 3-0. Η Κολωνία αντέδρασε και δύο λεπτά αργότερα μείωσαν το σκορ με τον Τσίχος. Με… φόρα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελζμαν, η οποία έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Ενκουνκού (50’ και 51’), άλλη μια με τον Φόρσμπεργκ (57’), ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Βέρνερ να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μοντέστ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναβάλει στο παιχνίδι την ομάδα του Μάρκους Γκίζντολ και στο 79’ ο Φόρσμπεργκ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λειψίας με τελικό σκορ 4-1. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής: Παρασκευή 22/11 Μπορούσια Ντόρτμουντ-Πάντερμπορν 3-3 (47’ Σάντσο, 84’ Βίτσελ, 90+2’ Ρόις - 8’, 37’ Μάμπα, 43’ Χόλτμαν) Σάββατο 23/11 Μπάγερ Λεβερκούζεν-Φράιμπουργκ 1-1 (36’ Ντιαμπί - 5’ Χέλερ) Βέρντερ Βρέμης-Σάλκε 1-2 (80’ Οσάκο - 43’ Αρίτ, 53’ Ράμαν) Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 2-0 (15’ Ούτζα, 90’+1’ Άντερσον) Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 0-2 (19’ Βέγκχορστ, 65’ Ζοάο Βίκτορ) Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μπάγερν Μονάχου 0-4 (11’ Παβάρ, 27’ Τολισό, 34’ Γκνάμπρι, 70’ Κουτίνιο) Λειψία-Κολωνία 4-1 (22’ Βέρνερ, 32’ πεν., 79’ Φόρσμπεργκ, 37’ Λάιμερ - 39’ Τσίχος) Κυριακή 24/11 Άουγκσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 16:30 Χόφενχαϊμ-Μάιντς 19:00 Η επόμενη (13η) αγωνιστική: Παρασκευή 29/11 Σάλκε-Ουνιόν Βερολίνου (21:30) Σάββατο 30/11 Χόφενχαϊμ-Φορτούνα Ντίσελντορφ (16:30) Χέρτα Βερολίνου-Μπορούσια Ντόρτμουντ Πάντερμπορν-Λειψία Κολωνία-Άουγκσμπουργκ Μπάγερν Μονάχου-Μπάγερ Λεβερκούζεν (19:30) Κυριακή 1/12 Γκλάντμπαχ-Φράιμπουργκ (16:30) Βόλφσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης (19:00) Δευτέρα 2/12 Μάιντς-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 21:30 Πηγή: sport-fm.gr