Ελαφρύς και... light, με άμυνα - κωμωδία στο 3ο δεκάλεπτο, απελπιστικά ποσοστά σε βολές και σε μάχες 1vs1, ο Παναθηναϊκός έφυγε δίκαια ηττημένος από το Κάουνας, καθώς η μαχητική Ζαλγκίρις του «έσπασε» το νικηφόρο σερί (80-74). Στο 6-5 ανέβηκε η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικιβίτσιους, που «έσπασε» παράλληλα το 5-0 σερί του Παναθηναϊκού Superfoods στην Euroleague (ρεκόρ 7-4 πλέον). Οι Λιθουανοί πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, έβαλαν 33π. σε 10', βρήκαν ρυθμό, εκμεταλλεύτηκαν όλες τις αδυναμίες του «τριφυλλιού» και έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη με τον Κέβιν Πάνγκος (12π., 11ασ.) να ντύνεται... Νικ Καλάθης. Πολύ καλός και ο Παούλιους Γιανκούνας (17π.). Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός Superfoods μετά το πρώτο δεκάλεπτο (10-20 στο 10') δεν θύμισε την καλή εικόνα των τελευταίων εβδομάδων. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έπαιξαν κακή άμυνα για ώρα, έχασαν πολλές βολές, δεν είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση, έμειναν πίσω μέχρι και με -17 και γνώρισαν την ήττα. Το τρομερό χέρι του Νίκου Παππά στο τέταρτο δεκάλεπτο (16π.) πήγε να αλλάξει τις ισορροπίες, αλλά το παιχνίδι δεν γύρισε, με την Ζαλγκίρις να νικάει με (80-74). Ο Κρις Σίνγκλετον είχε 15 πόντους, αλλά και 5 λάθη, ο Νικ Καλάθης μέτρησε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Το «τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, δεν δέχθηκε καλάθι για 3', αλλά κλήθηκε να διαχειριστεί τα δύο γρήγορα φάουλ του Τζέιμς Γκιστ, που άλλαξαν τα σχέδια του Τσάβι Πασκουάλ. Έχοντας τρία κλεψίματα στο 6' ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν μπροστά (8-11) και στο 8' έφτασε στο +7 (8-15). Οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν δύναμη από την άμυνα και τα επιθετικά ριμπάουντ και είχαν το «πάνω χέρι» παρά τα 1/9 3π. Το δεκάλεπτο «έκλεισε» με buzzer beater τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον, για το double score και τη διψήφια διαφορά (10-20). Στη συνέχεια, όμως, η Ζαλγκίρις αντέδρασε. Οι παίκτες του Πασκουάλ δεν είχαν ρυθμό, ο Γκιστ χρεώθηκε το 3ο του φάουλ και ένα γρήγορο 7-0 των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 17-22 του 14'. Η αμυντική συγκέντρωση του Παναθηναϊκού Superfoods είχε κάποια... νεκρά διαστήματα, τα τρίποντα έφτασαν τα 3/14 στο ημίχρονο, οι Λιθουανοί μάζεψαν τα ριμπάουντ με μεγαλύτερη συνέπεια και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 31-33. Ο Νικ Καλάθης στο 20' είχε 7 πόντους (3/3 2π., 0/3 3π., 1/2β.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των Λιθουανών ήταν ο Μπράντον Ντέιβις (7π.). Με το... καλημέρα στην επανάληψη η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά (35-33 στο 21'). Τα χειρότερα, για τους φιλοξενούμενους, όμως, ήρθαν με το εντυπωσιακό επιμέρους 16-2 του συνόλου του «Σάρας», που έκανε το 41-40, 57-42, για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των Λιθουανών. Για να συμβεί αυτό, βοήθησαν οι πολλές χαμένες βολές του «τριφυλλιού», οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση, καθώς και η καλή επιθετική εικόνα των Παούλιους Γιανκούνας - Κέβιν Πάνγκος - Άαρον Ουάιτ. Οι πρωταθλητές Λιθουανίας είχαν πλάνο, υπομονή, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και άλλαξαν στο 100% την εικόνα του αγώνα. Έτσι, η διαφορά έφτασε στο +17 για την Ζαλγκίρις στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-47), που εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη καθαρού μυαλού του Παναθηναϊκού. Με άλλα λόγια, οι γηπεδούχοι έβαλαν 31π. σε ένα ημίχρονο (το πρώτο) και 33π. σε ένα δεκάλεπτο (το τρίτο). Με τον Νίκο Παππά να... παίρνει φωτιά (όπως συνηθίζει να κάνει στο τέταρτο δεκάλεπτο) και να βάζει 4/4 3π. σε 4' η διαφορά πήγε στο -11 (70-59), την ώρα που και ο Ρίβερς έβρισκε ρυθμό. Ο Αμερικανός φόργουορντ έβαλε πέντε μαζεμένους πόντους και ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στο -6 (70-64 στο 35'). Η Ζαλγκίρις κατάφερε να έχει συγκέντρωση και να βρει σκορ, όταν ένιωσε την... ανάσα του Παναθηναϊκού (76-67 στο 37'). Στο τελευταίο τρίλεπτο το step up του «τριφυλλιού» δεν ήρθε ποτέ, με τον Γκιστ να χάνει δύο σημαντικές προσπάθειες και τους γηπεδούχους να «κλειδώνουν» τη νίκη, επικρατώντας με 80-74. Τα Δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74. inner inner O MVP: Ο Κέβιν Πάνγκος. Με 3/4 τρίποντα (12π.) και 11 ασίστ, ο Πάνγκος ντύθηκε... Καλάθης και παρά τα 1/7 δίποντά του ήταν εκείνος που διαμόρφωσε σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη του αγώνα. Ο Σκληρός: Ο Παούλιους Γιανκούνας. Ο έμπειρος πάουερ φόργουορντ ήταν αμφίβολος μέχρι την τελευταία στιγμή, αλλά έπαιξε για 21', έβαλε 17 πόντους και «μίλησε» στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αόρατος: Ο Μάρκους Ντένμον. Για άλλο ένα παιχνίδι ο Αμερικανός γκαρντ έμεινε σε πολύ... ρηχά νερά. Ο Πασκουάλ τον χρησιμοποίησε για 6' με τον ίδιο να έχει 0/1 σουτ και 1 φάουλ. Ο Πεσμένος: Ο Τζέιμς Γκιστ. Ο Αμερικανός σέντερ ερχόταν από διαδοχικές, τρομερές εμφανίσεις, αλλά στο Κάουνας δεν ήταν το ίδιο καλός. Ο Γκιστ έκανε γρήγορα 3 φάουλ, έμεινε για ώρα στον πάγκο και στο φινάλε αστόχησε σε ένα δίποντο, ένα τρίποντο και δύο βολές. Η Στιγμή: Το... σόου του Κέβιν Πάνγκος στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο γκαρντ του «Σάρας» έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, έφτασε τους 12 πόντους και 9 ασίστ μέχρι το 30' και ήταν ο κινητήριος μοχλός του «ξεσπάσματος» των Λιθουανών, που έμελλε να αλλάξει οριστικά τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Η Γκέλα: Η αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού Superfoods στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν δεχθεί 31 πόντους στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο δέχθηκαν 33π.! Έτσι, η Ζαλγκίρις... εκτόξευσε τη διαφορά. «Γκέλα» και οι πολλές χαμένες βολές του Παναθηναϊκού. Η Διαιτησία: Στέφεν Ράντοβιτς (Κροατία), Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία) και Νταβίντ Ρομάνο (Ισραήλ) ήταν αυστηροί και με τις δύο ομάδες, σφύριξαν πολλά φάουλ και προσπάθησαν να μην κάνουν σοβαρά λάθη. Η Εξέδρα: Μπασκετική ατμόσφαιρα στην... καυτή «Zalgirio Arena» από τους Λιθουανούς, που βοήθησαν πάρα πολύ τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Πηγή: sdna.gr