Στην αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ με την Πάφο με βάση την εικόνα του παιχνιδιού μπορούμε να πούμε ότι μόνο μια ομάδα βρισκόταν μέσα στον αγωνιστικό χώρο κι αυτή δεν ήταν άλλη εκτός από τον ΑΠΟΕΛ. Το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη είχε αρκετό «τσαμπουκά» και επιθετικότητα μέσα στο τερέν του ΓΣΠ και καθ’ όλη την διάρκεια του ματς έδειξε να ξέρει το τι ζητάει μέσα στο γήπεδο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν άφησαν την Πάφο σε καμία περίπτωση να τους απειλήσει και παράλληλα έκαναν το δικό του παιχνίδι φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη με το ευρύ 4-0. Οι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων ήταν ο Ποτέ (σκόραρε δις) αλλά και ο Μακρής που πέρασε ως αλλαγή αλλά κατάφερε να στείλει δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα του Κόπριβετς. Η ομάδα της Λευκωσίας μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα επιστρέφει με τον καλύτερο τρόπο στις νίκες. Το παιχνίδι: Αρκετά ορεξάτο έδειξε το ΑΠΟΕΛ από την αρχή του παιχνιδιού που έδειξε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κόντρα στην Πάφο ότι ήξερε τι ζητούσε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας μάλιστα αρκετά καλά όλους τους χώρους προς την άμυνα του. Η πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους δεν άργησε να έρθει. Ο Ζαχίντ εκτέλεσε φαούλ, ο Ποτέ έκανε την προβολή όμως είδε την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από την εστία του πορτιέρο της Πάφου. Στο 12ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κατέγραψε εκ νέου φάση με τον Σαλάι να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Κόπριβετς σε μια δύσκολη απόκρουση. Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά της Πάφου να φτιάξει φάση. Ο Μπρούλς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ όμως ο Πέρεθ του είπε ένα μεγάλο «όχι». Έψαξε την ουσία και την βρήκε με Ποτέ… Οι «γαλαζοκίτρινοι δεν σταμάτησαν ποτέ να πιέζουν την Πάφο ψάχνοντας συνεχώς την ουσία που δεν ήταν άλλη από την επίτευξη κάποιου γκολ. Με την πάροδο του χρόνου δεν άλλαξε κάτι, οι γηπεδούχοι είχαν τον ρυθμό του αγώνα και στο 37ο λεπτό έφτασε και στην ουσία. Συγκεκριμένα ο Σαλάι κέρδισε το πέναλτι από τον Ντομίγκεζ (σωστή παράβαση). Την ευθύνη του πέναλτι ανέλαβε ο Μίκαελ Ποτέ, αρχικά ο Κόπριβετς τον «ψάρεψε» σωστά, όμως ο Αφρικανός πήρε το ριμπάουντ και με δεύτερη προσπάθεια άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού, με τον ΑΠΟΕΛ να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και το τελικό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου στο πρώτο μέρος βρήκε τον ΑΠΟΕΛ δίκαια μπροστά στο σκορ. Δεύτερο ημίχρονο Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την εικόνα του παιχνιδιού. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη είχε την ίδια όρεξη και την ίδια ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας σε ολόκληρη την διάρκεια της επανάληψη το δικό της παιχνίδι. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου στο 49ο λεπτό να επιχειρεί το δυνατό σουτ, όμως είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Κόπριβετς. Πάλι ο Ποτέ Στο 55ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν και πάλι δίχτυα με τον Μίκαελ Ποτέ. Ο Ζαχίντ εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στην περιοχή του Κόπριβετς, με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα για να αναπαυτεί για δεύτερη φορά στο πλεκτό. Στο 57ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ είχε μια νέα καλή στιγμή με σουτ του Αντωνίου ενώ στο 65ο λεπτό ο Ποτέ με ανάποδο ψαλιδάκι προσπάθησε να νικήσει τον Κόπριβετς ο οποίος ήταν έτοιμος και μάζεψε την μπάλα Στην συνέχεια του παιχνιδιού ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά. Στο 80ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ φώναξε για πέναλτι μετά από χέρι ποδοσφαιριστής της Πάφου μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής ναι μεν σφύριξε την παράβαση αλλά έδωσε φάουλ εκτός και όχι πέναλτι (το χέρι έγινε εντός περιοχής). «Χτύπησε» δις με Μακρή Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο ΑΠΟΕΛ «χτύπησε» δις φορές με τον Αντρέα Μακρή. Στο 87ο λεπτό ο Κύπριος επιθετικός της Λευκωσιάτικης ομάδας νίκησε τον Κόπριβετς από κοντά, και πριν καλά – καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, τρία λεπτά μετά ο Μακρής και πάλι είδε δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Μέχρι την λήξη δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι και ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε την νίκη επιστρέφοντας με εμφαντικό τρόπο στα νικηφόρα αποτέλεσματα. ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Νεκτάριος, Μοράις (71' Σόουζα), Ζαχίντ, Σαλάι (80’ Μακρής), Αντωνίου, Εφραίμ (67' Αλωνεύτης), Ποτέ  Πάφος: Κόπριβετς, Ντομίνγκεζ, Πογιέτ, Χόριτς, Μοστεφά, Φυλακτού, Γκάποβς, Γιάνζα, Μπρούλς (76' Ρόγκουλιτς), Ντεούλ (46' Ζαχαρίου), Καμαρά (58' Λότριτς)