Συνεχίστηκε σήμερα η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος β΄ κατηγορίας. Μετά από ένα παιχνίδι με δύο χαμένα πέναλτι, από Ριάντζελο στο 19ο λεπτό και Βασιλείου ατο 80΄, ο Οθέλλος κατάφερε και έφυγε με το τρίποντο με 0-1 από την έδρα του Χαλκάνορα χάρη σε γκολ του Φοφανά στο 89ο λεπτό. Ισοπαλία στο ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΘΟΪ Λακατάμιας με 1-1.  Άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με τον Μπρατσιάνι στο 65΄ και ισοφάρισε με πέναλτι στο 82΄ ο Βασιλείου. Βαθμολογικές απώλειες εντός έδρας για την Καρμιώτισσα.  Εξήλθε ισόπαλη 1-1 με τον ΑΣΙΛ Λύσης.  Στο 67ο ο Καρντόσο άνοιξε το σκορ για τον ΑΣΙΛ, για να ισοφαρίσει στο 70΄ ο Αρότσα.  Στο 6ο λεπτό έχασε πέναλτι ο Βαττής, ενώ στο 84΄ ο ΑΣΙΛ έμεινε με 10 παίκτες ελέω αποβολής του Κούρτη. Η ΑΕΖ Ζακακίου κέρδισε εντός έδρας με 3-0 τον Διγενή Ορόκλινης με τα γκολ των Κωνσταντίνου ατο 28΄, πέναλτι του Γκονζάλες στο 32΄ και Κόστα στο 39΄. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με τα δύο παιχνίδια, Εθνικός Άσσιας – Ομόνοια Αραδίππου και Ξυλοτύμπου – Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Χθες η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε εκτός έδρας την Αγία Νάπα με 0-3. Η ενημέρωση από την ιστοσελίδα της ΚΟΠ αναφέρει: Νέα δεδομένα στην κορυφή του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας μετά την ολοκλήρωση των απογευματινών αγώνων. Στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Καρμιώτισσας με τον ΑΣΙΛ είχαμε ισοπαλία 1-1 και στην κορυφή ανέβηκε ο Οθέλλος Αθηαίνου. Η αυλαία άνοιξε χθες με το νικηφόρο 3-0 της Αναγέννησης Δερύνειας επί της Αγίας Νάπας στο γειτονικό ντέρμπι. Στα Πολεμίδια Καρμιώτισσα – ΑΣΙΛ έμειναν στο 1-1 και είναι οι δύο ομάδες που διατηρούν ακόμη το αήττητο τους στην Κατηγορία. Στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ηλίας Βαττής για να αποκρούσει ο Κωνσταντίνος Ζαχαρουδιού. Στο 67ο ο ΑΣΙΛ άνοιξε το σκορ με τον Αλβάρο Καρτόσο (πρώτο φετινό γκολ) και στο 70’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Χερνάντεζ (πρώτο επίσης φετινό γκολ). Χαλκάνορας – Οθέλλος…0-1 Στο γειτονικό ντέρμπι στο Δάλι ο Οθέλλος νίκησε με 1-0 τον Χαλκάνορα και πάτησε κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο 19ο λεπτό με τον Ριατζέλο (απέκρουσε ο τερματοφύλακας) και στο 79’ μετά από εκτέλεση πέναλτι του Ανδρέα Βασιλείου, ο νεαρός τερματοφύλακας του Χαλκάνορα Δημοσθένης Δημοσθένους κράτησε πάλι το μηδέν. Στο 89’ ο Φοφανά κατάφερε να σκοράρει και το γκολ του αποδείχτηκε αρκετό για να χαρίσει τη σημαντική νίκη στον Οθέλλο. ΑΕΖ – Διγενής Ορόκλινης…3-0 Στο Ζακάκι η ΑΕΖ επικράτησε με 3-0 του Διγενή Ορόκλινης και έφτασε στους οκτώ βαθμούς. Για το νεοφώτιστο Διγενή η σημερινή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα. Στο 28ο λεπτό ο Κωνσταντίνου έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 31ο λεπτό με πέναλτι ο Γκονζάλες πέτυχε το 2-0. Στο 39ο λεπτό ο Σλαβιέρο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Συνοπτικά τα σημερινά αποτελέσματα και η αυριανή συνέχεια: ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ ΔΑΛΙΟΥ 0-1 ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ ΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ 1-1 Ε. Ν. ΘΟΙ ΛΑΚΑΤΑΜΙΑΣ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ 1-1 ΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣ ΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥ 3-0 ΔΙΓΕΝΗΣ ΟΡΟΚΛΙΝΗΣ Κυριακή, 29 Οκτωβρίου 2017 Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006 14:30 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΣΙΑΣ 14:30 ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (δεν υπολογίζονται οι σημερινοί αγώνες) 1 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ 5 4 1 0 10 2 13 2 ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 5 4 0 1 14 7 12 3 ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ 5 4 0 1 10 4 12 4 ΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣ 5 3 2 0 10 5 11 5 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 6 3 1 2 9 6 10 6 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ 5 2 2 1 9 8 8 7 ΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ 5 2 1 2 7 6 7 8 ΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣ 6 2 1 3 9 11 7 9 ΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥ 5 1 2 2 2 3 5 10 Ε. Ν. ΘΟΙ ΛΑΚΑΤΑΜΙΑΣ 5 1 2 2 3 5 5 11 ΔΙΓΕΝΗΣ ΟΡΟΚΛΙΝΗΣ 5 1 1 3 6 10 4 12 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΣΙΑΣ 5 0 3 2 2 5 3 13 Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006 5 0 2 3 3 10 2 14 ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ ΔΑΛΙΟΥ 5 0 0 5 3 15 0