Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Η ΚΙΟ θα ήθελε να συγχαρεί τον πρωταθλητή μας Παύλο Κοντίδη για την τεράστια επιτυχία του να αναρριχηθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στην 1η θέση της παγκόσμιας κατάταξης (ISAF Rankings).
Πρόκειται δίχως καμία αμφιβολία για ένα τεράστιο επίτευγμα το οποίο ήρθε μετά από τη σκληρή δουλειά του Παύλου Κοντίδη που έφερε ένα σωρό επιτυχίες μέσα στο 2017. Αποκορύφωμα βεβαίως ήταν τα χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στα laser, ενώ τερμάτισε τρίτος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Έλαβε μέρος σε έξι Παγκόσμια Κύπελλα καταφέρνοντας να μαζέψει δύο χρυσά, τρία αργυρά και μια έβδομη θέση.
Επιτυχίες οι οποίες αποδεικνύουν περίτρανα ότι ο Κύπριος ιστιοπλόος βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση πετυχαίνοντας ένα όνειρο, όπως το να βρεθεί στην κορυφή της παγκόσμιας ιστιοπλοΐας.
Την Κυριακή που μας πέρασε (22/10) ο Παύλος Κοντίδης τερμάτισε στη δεύτερη θέση του Παγκόσμιου κυπέλλου που έγινε στο Γκαμαγκόρι της Ιαπωνίας, παλεύοντας μέχρι το τέλος ακόμη και για το χρυσό.
«Είμαι πολύ χαρούμενος. Τελείωσα άλλον ένα μεγάλο αγώνα με επιτυχία. Πάλεψα μέχρι το τέλος για το χρυσό, τα έδωσα όλα. Ήμουν σε κάπως περίεργη κατάσταση, καθότι δεν αρκούσε να τερματίσω μπροστά στο Νεοζηλανδό, έπρεπε να είναι μεταξύ μας άλλο ένα σκάφος. Ήξερα ότι θα μου επιτεθεί. Κατάφερα να του ξεφύγω μετά την εκκίνηση. Όπως διαδραματίστηκε η κούρσα, θα μπορούσα να έκανα ένα στρίψιμο λίγο πιο γρήγορα. Αν περνούσα εκεί μπροστά του, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Μετά δεν μου δόθηκαν άλλες ευκαιρίες, όπως πήγε η κούρσα», ανέφερε σχετικά ο Κοντίδης.
Πλέον θα μεταβεί για μερικές μέρες κοντά στο Τόκιο και συγκεκριμένα στην Enoshima. Τους λόγους τους αναφέρει ο ίδιος σε δηλώσεις του: «Θα πάρω μια πρώτη γεύση από τη θάλασσα που θα φιλοξενήσει τα αγωνίσματα της ιστιοπλοΐας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020. Στο τέλος Οκτωβρίου θα είμαι στην Κύπρο για λίγες μέρες ξεκούρασης, πριν την έναρξη προετοιμασίας εντός Νοεμβρίου».
Η Κυπριακή Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία (ΚΙΟ) και σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στον πρωταθλητή μας για την τεράστια του επιτυχία.
10ος ο Καριόλου
Από την πλευρά του ο Αντρέας Καριόλου διαγωνίστηκε στην κατηγορία RS:X και τερμάτισε στην 10η θέση. Η δεύτερη του κούρσα ήταν και η καλύτερη, καθώς τερμάτισε στην 6η θέση.
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 17:01
Η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής σε τρεις πόλεις ενόψει 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (Παρίσι-Μασσαλία-Σατορού)
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
20/07 @ 15:22
Γεννήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνιας στις 27 Νοεμβρίου 1940 και απεβίωσε στις 20 Ιουλίου 1973.
BEST OF THEMASPORTS