Πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης (24-10) η πρεμιέρα του πρωταθλήματος πετόσφαιρας γυναικών για τη σεζόν 2017-2018. Η ενημέρωση από την ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ αναφέρει για τα παιχνίδια: Η Τεχνοοικία ΑΕΚ απέδρασε με διπλό Σπουδαία νίκη με το καλημέρα πέτυχε η Τεχνοοικία ΑΕΚ. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας κέρδισε μέσα στο Αθλητικό Κέντρο της Ανόρθωσης στο ΑΤΙ την Ανόρθωση (σ.σ. κάτοχο του Σούπερ Καπ) με 1-3 σετ. Στους άλλους αγώνες  ο πρωταθλητής Απόλλων κέρδισε στη Δερύνεια την Αναγέννηση με 0-3 σετ, ενώ με 3-0 κέρδισαν στην έδρα τους η ΑΕΛ την Ολυμπιάδα Ν. και το ΘΟΙ Αυγόρου τον νεοφώτιστο Εθνικό Λατσιών Απόδραση για Λαρνακείς ΑΘΛ. ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΗ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ 1-3 Σετ:1ο  23-25, 2ο 25-18, 3ο 20-25, 4ο 25-27 Η Τεχνοοικία ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών αφού μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι κέρδισε την Ανόρθωση στο Αθλητικό Κέντρο του ΑΤΙ με 1-3 σετ. Ο αγώνας ήταν διαφήμιση του αθλήματος με τη νικήτρια, αλλά και την κάτοχο του Σούπερ Καπ να δείχνουν ότι πρόκειται να πρωταγωνιστήσουν και τη φετινή χρονά. Με διάθεση να παίξουν καλό βόλεϊ στο ντέρμπι μπήκαν οι δυο ομάδες στο ντέρμπι. Το σετ ήταν αμφίρροπο αλλά η Ανόρθωση κατόρθωσε να προηγηθεί 22-19. Στο σημείο εκείνο οι Λαρνακείς «κλείδωσαν» την Καετάνο και με πολύ καλή την Καρπεντιέρ κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να κερδίσουν με 23-25 κάνοντας το 0-1. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ άρχισε καλύτερα στο δεύτερο σετ προηγούμενη με 0-2 σετ αλλά σταδιακά η Ανόρθωση με ώθηση από τις εξαιρετικές άμυνες της Δαϋίδ και τα τελειώματα, Πατσέκο, Μπρατούνχινα προηγήθηκε με 14-09. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ με όπλο το σερβίς χάλασε την υποδοχή της Ανόρθωσης και κατάφερε να γυρίσει το σετ 16-17. Στο σημείο εκείνο η Ανόρθωση ανασυντάχθηκε  και αφού βελτίωσε το μπλοκ και εκμεταλλευόμενη λάθη των Λαρνακέων κέρδισε με 25-18 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1. Η ομάδα της Τεχνοοικία ΑΕΚ μπήκε πολύ καλύτερα στο τρίτο σετ και εξασφάλισε διαφορά τεσσάρων πόντων εφτά πόντων 04-11. Οι «κιτρινοπράσινες» (σ.σ. φόρεσαν μαύρα) με το παιχνίδι τους έβγαλαν εκτός παιχνιδιού την Καετάνο και αύξησαν σε 06-14. Το σερβίς όμως της Μπρατούνχινα και η άνοδος της Εσθονής έφερε την ομάδα της σε απόσταση αναπνοής 20-23. Ωστόσο, η Τεχνοοικία ΑΕΚ έδειξε ψυχραιμία και πήρε το σετ με 20-25 και το προβάδισμα με 1-2. Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση προηγήθηκε 10-05 δείχνοντας να έχει το πάνω χέρι, αλλά η Τεχνοοικία ΑΕΚ με σερί 00-04 μείωσε σε 10-09. Η Ανόρθωση κατάφερε εκ νέου να ξεφύγει με τρεις 15-12, αλλά η Καρπεντιέρ δεν άφησε τις παίκτριες της «Κυρίας» να πιστέψουν στη νίκη μειώνοντας σε 15-14 με συνεχόμενους πόντους. Η Ανόρθωση με την Καετάνο διατηρούσε τον έλεγχο, αλλά η Τεχνοοικία ΑΕΚ κυρίως με τις Καρπεντιέρ και Ριπνάγια κατάφεραν να ισοφαρίσουν 18-18. Το σετ είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με την Τεχνοοικία ΑΕΚ να ξεφεύγει με 22-24 αλλά την Ανόρθωση να αντιδρά και να ισοφαρίζει. Ωστόσο, οι Σκαλιώτισσσες με τις Μάγκντιτς και Ριπνάγια πήραν το σετ με 25-27 και τη μεγάλη νίκη με 1-3. ΑΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Πατσέκο, Καετάνο, Ιωάννου, Κορντούν, Μπρατούνχινα, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Kακουρή, Χριστοπούλου. ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ (Λ. ΧΟΛΟΖΥ): Ριαλά,  Καρπεντιέρ Στ. Ιωάννου, Ν.Στυλιανού,Μάγκνιτς, Ριπνάγια – Λίμπερο: Mοσφιλιώτη, Καπιτανή. – Αλλαγές: Πέτρου, Κέζου, Δημητρίου. Άρχισε με νίκη ΓΗΠ. ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. – ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 Σετ:  1ο 13-25, 2ο 09-25 3ο 18-25 Ο Απόλλωνας άρχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας κερδίζοντας μέσα στο Γήπεδο Δερύνειας την τοπική Αναγέννηση με 0-3 σετ. Οι πρωταθλήτριες κέρδισαν με όπλο την κλάση και την εμπειρία τους τις «πράσινες» που  παρουσίασαν πολύ καλά στοιχεία. Aνώτερος ήταν ο Απόλλων στο πρώτο σετ και χάρις την εμπειρία του πήρε το πρώτο σετ με 13-25 και προηγήθηκε με 0-1 σετ. Οι «γαλάζιες» δεν σταμάτησαν ούτε στο δεύτερο σετ και παίζοντας καλύτερα σε σχέση με το πρώτο κέρδισε με 09-25 αυξάνοντας το προβάδισμα σε 0-2 σετ. Το 0-2 σε βάρος της ανάγκασε την Αναγέννηση να τα δώσει όλα στο τρίτο σετ, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους φιλάθλους να παρακολουθήσουν ωραίο σετ. Ο αγώνας πρόσφερε συγκινήσεις με τον Απόλλωνα όμως να κερδίζει με 18-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ.(Λ.ΛΟΪΖΟΥ): Μπράουν, Μάγνι, Ευσταθίου,  Αντωνίου, Παπαγιάννη,Δημητρίου – Λίμπερο: Oικονόμου, Παρπούνα. – Αλλαγές: Λουκά, Πσπαλεοντίου, Φραντζέσκου. ΑΠΟΛΛΩΝ(ΣΤ. ΦΡΑΓΚΕΣΚΟΥ): Ιορδάνους, Μπόλτσεβα, Ε. Λεωνίδου, Ντουντνίκοβα, Μανίταρου, Αγκούλο – Λίμπερο: Στεφάνου, Ζακχαίου. – Αλλαγές: Σιμανόφσκι, Στυλιανού. «Γαλαζοκίτρινο» ποδαρικό ΣΑΛΑ «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 3-0 Σετ: 1ο 25-16, 2ο 25-15 3ο 25-23 Τη νίκη με 3-0 πέτυχε η ΑΕΛ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κερδίζοντας στη σάλα «Νίκος Σολωμονίδης» την Ολυμπιάδα Ν.  Οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν καλύτερες, αλλά η προσφυγική ομάδα παρουσίασε καλή εικόνα στο τρίτο σετ. H AΕΛ έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο πρώτο σετ απέναντι στη φιλότιμη Ολυμπιάδα. Οι «γαλαζοκίτρινες» του Σπ. Πρωτοψάλτη προηγήθηκαν με 19-14 και ολοκλήρωσαν το σετ με 25-16 με συνέπεια να προηγηθούν με 1-0. Τα ίδια δεδομένα επικράτησαν και στο δεύτερο σετ με την ΑΕΛ να είναι καλύτερη και να κερδίζει με 25-15 και το σκορ 2-0 σετ. Πραγματικό ντέρμπι παίχθηκε στο τρίτο σετ με την Ολυμπιάδα να δείχνει πολύ καλά στοιχεία. Ωστόσο, η ΑΕΛ πήρε τους καθοριστικούς πόντους, πήρε το σετ με 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ. ΑΕΛ(ΣΠ.ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ):  Σπύρου, Βόρονα, Κωνσταντινίδου, Κχαταρασβίλι, Σιακκίδου, Παύλου – Λίμπερο: Aραούζου ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(XΡ. ΣΙΑΝΤΡΗΣ): Χριστοδούλου, Σταύρου, Νίστρομ,Κολοκοτρώνη, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Mαραγκού. – Αλλαγές: Kαυκαρίδου, Ψιλογένη. Με το δεξί το ΘΟΙ ΤΕΧΝ. ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: ΘΟΙ ΑΥΓ. – ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. 3-0 Σετ:   1ο 25-09, 2ο 25-18 3ο 25-13 Το ΘΟΙ Αυγόρου μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας αφού κέρδισε στην πρεμιέρα στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου την ομάδα του Εθνικού Λατσιών με 3-0 σετ. Οι νεοφώτιστες των Λατσιών πάλεψαν φιλότιμα. Πολύ δυνατά  μπήκε το ΘΟΙ στο πρώτο σετ και κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα κερδίζοντας εύκολα με 25-09 απέναντι στις «νεοφώτιστες».  Το δεύτερο σετ ο αγώνας στο Αυγόρου ήταν πολύ ανταγωνιστικός αφού οι Λατσιώτισσες ξεδίπλωσαν τις αρετές τους και πίεσαν τις Αυγορίτισσες οι οποίες με όπλο την εμπειρία τους κέρδισαν με 25-18 και έκαναν το 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ η ομάδα του ΘΟΙ  ήταν καλύτερο κερδίζοντας με 25-13 παίρνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. ΘΟΙ ΑΥΓ. Χαραλάμπους,Όθωνος,Κωνσταντίνου, Παπαδοπούλου,Μιχαήλ, Χατζηκωνσταντίνου – Λίμπερο: Koύτα. – Αλλαγές:  Kάρυου, Τζιανουδάκη. ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. Οικονομίδου, Κωνσταντίνου,  Ττέκκη, Τίλει,Γαβριήλ, Σολωμή – Λίμπερο: Δαϋίδ Α.  Σταύρου Α. – Αλλαγές: Xριστοδούλου. Στη βαθμολογία προηγούνται με τρεις βαθμούς Απόλλων, ΘΟΙ Αυγόρου, ΑΕΛ και Τεχνοοικία ΑΕΚ και ακολουθούν χωρίς βαθμό Ανόρθωση, Ολυμπιάδα Ν., Εθνικός Λ. και Αναγέννηση Δ.