Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Άνετη νίκη της Σαλαμίνας στο ντέρμπι με την Ανόρθωση το βράδυ της Παρασκευής...
Ανώτερη η Νέα Σαλαμίνα σε όλους τους τομείς πήρε από την αρχή το προβάδισμα δημιουργόντας μια διαφορά ασφαλείας και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-16 σε 25 λεπτά.
Συνέχισε στο ίδιο ρυθμό η Σαλαμίνα και στο δεύτερο σετ έχοντας μια μεγάλη διαφορά στο σκορ, έφτασε στο 17-10. Αντέδρασε η Ανόρθωση αλλή η Σαλαμίνα διατηρούσε μια διαφορά 5 πόντων μέχρι το 20-15 όταν νέα πιο δυναμική αντίδραση των παικτών της Ανόρθωσης έφερε την κυανόλευκη ομάδα να απέχει μόλις ένα πόντο από την αντίπαλό της (22-21). Ενας άσσος του νεοεισελθόντα Σωτήρη Σιαπάνη και μια πετυχημένη επίθεση του πρώην κυανόλευκου Γαβριήλ Γεωργίου το σετ βάφτηκε ερυθρόλευκο με 25-21 σε 26 λεπτά.
Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ καλά όμως η Νέα Σαλαμίνα μετά το ισόπαλο 17-17 ανέβασε στροφές και πήρε με άνεση το σετ 25-19 σε 24 λεπτά κερδίζοντας το βαρωσιώτικο ντέρμπυ με 3-0.
Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-13, 25-16
2ο σετ: 8-2, 16-8, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-19
Θεατές: 250 περίπου
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Αντώνης Κωνσταντίνου): Παφίτης, Κασαμπαλής, Βανέγκας, Ζηκάκης, Γεωργίου, Κορνιένκο (Λίμπερο: Kοπανάροφ), (Α.Χρυσοστόμου, Σιαπάνης)
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γιάννης Γιαπάνης): Κολάς, Στρουγκάρεβιτς, Παλχαρίνι, Κνέζεβιτς, Ματσέι, Σόρενσεν (Λίμπερο: Χατζηδαμιανού),(Γ.Κοντός)
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. 0 - 3 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
Σε ένα κατάμεστο γήπεδο (500 περίπου φιλάθλους) η Αναγέννηση κέρδισε το πρώτο σετ με 25-17 σε 30 λεπτά. Επικράτηση της Αναγέννησης και στο δεύτερο σετ με 28-26 σε 40 λεπτά. Τα κατάφερε και στο τρίτο σετ η Αναγέννηση να επικρατήσει με 27-25 σε 34 λεπτά και να πάρει μια δύσκολη νίκη με 3-0.
ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Παύλος Κωνσταντίνου): Πέτρου, Αντωνίου, Στέκας, Γιανούζοβιτς, Τέρετσουκ, Φιλίπας (Λίμπερο: Πρωτοπαπάς), (Παπέττας, Αδάμου)
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Μίμης Παμπακάς): Χριστοφή, Νόσοφ, Καραγιάννης, Γκρόενβελντ, Στέβοβιτς, Κ. Παπαϊωάννου (Λίμπερο: Xρ. Παπαϊωάννου), (Ττόφιας, Τοφής)
ΠΑΦΙΑΚΟΣ 2 - 3 ΑΠΟΕΛ
Το ΑΠΟΕΛ πήρε το πρώτο σετ με 25-23 και προηγήθηκε του Παφιακού 1-0 μέσα στο Αφροδίτη. Αντέδρασε ο Παφιακός και πήρε το επόμενο σετ με 25-20 ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1. Στο τρίτο σετ το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 25-17 ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα στα σετ με 2-1. Ο Παφιακός ισοφάρισε τον αγώνα εκ νέου κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-20 για να κερδίσει το ΑΠΟΕΛ με 15-12 στο τέλος και να πάρει τη νίκη.
ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κυριάκος Καμπερίδης): Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος, Ασπιώτης, Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης (Λίμπερο: Aντωνίου),(Πλατρίτης)
ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Μέλκας): Βερίσιμο, Χατζηπαύλου, Λούνα, Πούλκο, Χρυσοστόμου Γ., Χαλλουμής (Λίμπερο: Παντελή), (Κυπριανού)
Θεατές 200 περίπου
Από ιστοσελίδα ΚΟΠΕ
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 17:01
Η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής σε τρεις πόλεις ενόψει 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (Παρίσι-Μασσαλία-Σατορού)
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
20/07 @ 15:22
Γεννήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνιας στις 27 Νοεμβρίου 1940 και απεβίωσε στις 20 Ιουλίου 1973.
BEST OF THEMASPORTS