Με γκολ στις καθυστερήσεις ο Τάνκοβιτς ισοφάρισε σε 1-1 τον Απόλλωνα και έστειλε την Πάφο στον τελικό κυπέλλου.

Ομόνοια και Άρης έμειναν στο ισόπαλο 0-0 και σε συνδυασμό με την νίκη 3-0 στον πρώτο αγώνα η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό.

Επαναληπτικοί αγώνες
Τετάρτη 17.04.2024
18:00 Ομόνοια - Άρης 0-0
Απόλλων - Πάφος 1-1
-
ΤΕΛΙΚΟΣ: Ομόνοια-Πάφος  (Σάββατο 18/05/2024)

Νέα Σαλαμίνα - ΕΝ Παραλιμνίου 6-0
Ακρίτας Χλώρακας - ΑΕΖ Ζακακίου 3-4 (παρ.)

Τετάρτη 06.12.2023
Ομόνοια Αραδίππου - Εθνικός Άχνας 0-2

Τετάρτη 13.12.2023
Αγία Νάπα - Απόλλωνας 0-6
Ανόρθωση - ΕΝΑΔ 3-1
Οθέλλος- Διγενής Μόρφου 4-1

*Οι αγώνες στην α' φάση ήταν μονοί. Στη β’ φάση προκρίθηκαν χωρίς αγώνα οι Άρης (ευρωπαϊκούς ομίλους), Ομόνοια (κυπελλούχος), ΑΕΛ (φιναλίστ), Πάφος FC, ΠΑΕΕΚΕΝΥ Διγενής Ύψωνα (τυχεροί της κλήρωσης).

*Στη φάση των «16» προκρίθηκαν επίσης οι ΑΠΟΕΛΟλυμπιακόςΑΕΚΟμόνοια 29ΜΝέα ΣαλαμίναΑΕΖ, Εθνικός, Απόλλωνας, Ανόρθωση και Οθέλλος.

Το πρόγραμμα της φάσης των «16»:
Τρίτη, 16 Ιανουαρίου
Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ 0-0 ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ στο 51' (ο αγώνας είχε διακοπεί στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης λόγω ρίψης κροτίδας από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ στον αγωνιστικό χώρο που είχε σαν αποτέλεσμα να τραυματιστεί ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας Γιώργος Παπαγεωργίου ο οποίος πραγματοποιούσε προθέρμανση. Ο Αθλητικός Δικαστής κατακύρωσε με σκορ 3-0 υπέρ της Νέας Σαλαμίνας)

Εθνικός – Άρης ΑΝΑΒΟΛΗ
Απόλλωνας – ΑΕΛ ΑΝΑΒΟΛΗ Ο Αγώνας θα διεξαχθεί   σε ημερομηνία που θα ορίσει η ΚΟΠ χωρίς την παρουσία φιλάθλων.